40% mniej nasadzeń doświetlanego pomidora w Danii

Ceny gazu ziemnego wpłynęły na producentów doświetlanych pomidorów, który z większości do produkcji prądu wykorzystują silniki kogeneracyjne na gaz. Dużo mówiło się w ostatnich miesiącach o trudnej sytuacji ogrodników w Holandii i Belgii, ale dotyczy to również innych krajów Europy. W Danii cena gazu wzrosła w ostatnim półroczu o 750%, a cena energii elektrycznej uległa podwojeniu. W efekcie powierzchnia nasadzeń pomidora doświetlanego jest o 40% mniejsza w tym sezonie. 

Trudno przewidzieć sytuację na rynku energetycznym. Duńczycy nie spodziewają się znacznych obniżek cen gazu przed końcem sezonu grzewczego, szczególnie jeżeli zima będzie mroźna i bezwietrzna. Jeśli natomiast okaże się łagodna, deszczowa i wietrzna, zapotrzebowanie na energię będzie niższe, zwiększy się natomiast podaż energii wodnej i wiatrowej, co może delikatnie skorygować ceny gazu.

źródło: Hortidaily

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności