Krajowe Centrum Badań i Rozwoju Rolnictwa Zrównoważonego Arabii Saudyjskiej (Estidamah) realizuje założenia mające na celu poprawę bezpieczeństwa żywnościowego i zaspokojenie rosnącego popytu na szparagi w kraju, dzięki postępowi w produkcji szklarniowej. Co stoi za rozwojem w uprawie tego warzywa?
Rozwój uprawy szklarniowej w Arabii Saudyjskiej pozwoli na dostępność krajowych plonów szparagów nie tylko podczas krótkiego sezonu, a przez cały rok. Podczas porównania takiego sposobu hodowli z uprawą w gruncie, można zauważyć, że metoda ta zapewnia stabilność dostaw, szczególnie ważną w przypadku rosnącego popytu i skali importu.
Dlaczego szparagi?
Szparagi charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą i tolerancją na sól (ważną w przypadku terenów, na których lokalna produkcja ograniczana jest niedoborem słodkiej wody) były priorytetem dla Estidamah. Wstępne badania Centrum zakładają roczny plon osiągający poziom około 700 gramów na metr kwadratowy.
Niezależność i bezpieczeństwo żywnościowe
Roczny import szparagów w Arabii Saudyjskiej sięga aktualnie około 340 tys. ton, podaje AgroTimes. Tak wysoki import może być zmniejszony, dzięki lokalnej produkcji pod osłonami. Założenia dotyczące mniejszej zależności od sprowadzanych produktów są zgodne z Narodową Strategią Rolną, której celem jest zwiększenie zrównoważonego rozwoju sektora rolnego i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego Arabii Saudyjskiej.
Większa liczba roślin na mniejszej powierzchni
Krajowe Centrum Badań i Rozwoju Rolnictwa Zrównoważonego Arabii Saudyjskiej zbadało również możliwość zintegrowania uprawy szparagów z drzewami owocowymi, maksymalizując w ten sposób efektywność wykorzystania gruntów, tak ważną w przypadku zwiększonych potrzeb rynku.