AktualnościBocheński biznes pomidorowy

Bocheński biznes pomidorowy [zdjęcia]

W drugim tygodniu maja odwiedziłam rodzinne gospodarstwo państwa Kłósków w Bochni (Małopolska). Aktualnie pomidory są w fazie dojrzewania.

W polskich obiektach uprawowych od lat dużą popularnością cieszyły się pomidory czerwone, mięsiste, które mają stałą pozycję na naszym rynku. Ich uprawa cieszy się powodzeniem m.in. na południu Polski. W pierwszym tygodniu maja odwiedziłam rodzinne gospodarstwo państwa Kłósków, w którym uprawiane są pomidory m.in. Romanella F1, Growdena F1, Extradena F1, Malduo F1.

Producenci z Bochni samodzielnie produkują rozsadę. Rośliny rosną w podłożu inertnym Hortisil. 10 stycznia odbyły się siewy pierwszych partii pomidorów. W pierwszym rzucie posiano odmianę Romanella F1, którą następnie posadzono ok 15 lutego do obiektów foliowych. W tym przypadku pierwszy zbiór planowany był na 20. tydzień roku.

Podczas majowej wizyty w gospodarstwie Kłósków, pierwsze grona odmiany Romanella f1 zaczynały dopiero dojrzewać. Pomimo, że jest to uprawa nie zaszczepiona to rośliny są generatywne, doskonale zawiązują owoce. Producenci nie regulują owoców w gronie. Rośliny zapylane są przez trzmiele. Prowadzona jest biologiczna ochrona roślin, nad którą czuwa ogrodnik. 

W kolejnych obiektach miałam okazję przyjrzeć się jak dojrzewają inne odmiany – np. Growdena. Jej rośliny posadzono w ostatnim tygodniu marca. W tym przypadku pierwsze zbiory mogą odbyć się w ostatnim tygodniu maja.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

A tak przedstawiają się owoce odmiany Malduo F1:

Owoce Edamso F1 – w drugim tygodniu maja:

Kolejną odmianą uprawioną w gospodarstwie państwa Kłósków jest odmiana Extradena F1. Jej rośliny były sadzone w połowie marca.

 

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

×nawożenie yara kompleksowe odżywianie