Gleba – fundament w produkcji warzyw [VIDEO]

Jak dobrze znasz swoje gleby? Gleba jest fundamentem, który decyduje o urodzajności naszych upraw. W jaki sposób poprawić jej żyzność, by w efekcie końcowym uzyskać wysoki plon i doskonałą jakość warzyw.

Czynnikiem wpływającym na prawidłowy wzrost, rozwój i plonowanie roślin, a tym samym decydującym o żyzności gleby, poza właściwą uprawą roli, nawożeniem, odpowiednim płodozmianem, jest zawartość materii organicznej w glebie. Aby utrzymać lub zwiększać żyzność gleby, to powinniśmy o nią bardziej dbać. Wtedy unikniemy degradacji środowiska glebowego z korzyścią dla rolnika. Dlatego każdy rolnik musi przeciwdziałać pogarszaniu się żyzności gleby, bo jest ona warsztatem jego pracy.

Brak zmianowania, anomalia pogodowe powodują szereg problemów związanych z glebą, które w późniejszym czasie zmniejszają jakość i wielkość plonów. Szczególnie jest to widoczne w uprawie warzyw pod osłonami, gdzie przez wiele lat rośliny uprawiane są na tym samym stanowisku. Dlatego tak ważne jest, aby program nawożenia układać zawsze w oparciu o wyniki analiz glebowych i lustrację stanowiska. Dzięki temu unikniemy wielu błędów oraz zaoszczędzimy czas i pieniądze.

Zasolenie gleby, problemy z metalami ciężkimi, azotanami, azotynami nie wpływają na jakość naszych warzyw. Jak nawozić azotem, aby osiągać najlepsze efekty? Jak planować nawożenie doglebowe?

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania zapisu z webinarium “Gleba – jako źródło sukcesu w produkcji warzyw” z dnia 23 lutego 2022 r. Ekspertami wydarzenia byli: Marcin Niedobylski (Agro-Spec), dr inż. Adela Maziarek i Rafał Forc (NaturalCrop Poland).

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności