Hiszpania: Pierwszy zbiór wczesnych szparagów

Pierwsze zbiory szparagów w Holandii. Fot. Freshplaza

W tym roku pierwsze zbiory szparagów z uprawy szklarniowej w Holandii są wyjątkowo wcześnie. Jednak producenci obawiają się nie tylko braku personelu, ale również utrudnień w sprzedaży tego towaru.

W tym roku pierwszy zbiór szparagów w nasyzm obiekcie jest bardzo wcześnie, sami byliśmy zaskoczeni. Zwykle odbywa się on w ostatnim tygodniu stycznia – mówi Will Teeuwen, producent w Teboza, w Helden, w Holandii. W najbliższych tygodniach podaż tego towaru będzie ograniczona, choć jakość tych wczesnych szparagów jest doskonała.

Will Teeuwen: „Największym wyzwaniem jest znalezienie wystarczającej liczby pracowników”.

Dużym wyzwaniem dla holenderskiego producenta, w dobie koronawirusa, jest kadra pracownicza. W jego gospodarstwie zatrudniane są osoby w dużej mierze z Grecji. W przypadku drugiej fali pandemii, nigdy nie wiadomo, czy nie pojawią się komplikacje z zakupem biletów lotniczych. „Największym wyzwaniem dla nas jest dostępność personelu. Do tej pory szparagi głównie były sprzedawane w branży gastronomicznej. Obecnie branża ta jest wciąż zamknięta, trzeba znaleźć inne źródło sprzedaży. Większość naszych szparagów jest konsumowana w Holandii, ale sygnały eksportowe też są pozytywne. Do tej pory eksport został całkowicie wstrzymany po 16 marca. Tymczasem pierwsze szparagi są już eksportowane, zwłaszcza do pozaeuropejskich krajów azjatyckich. Obserwujemy niższą podaż na szerokim froncie. Ekstremalne warunki pogodowe zeszłego lata również nie sprzyjały w produkcji – informuje Will.

Robot do zbioru szparagów
W tym roku Teboza po raz pierwszy będzie współpracować z robotem zbierającym firmy Cerescon, który zbierze część obszaru szparagów. „Jesteśmy bardzo podekscytowani tym rozwojem. Ta maszyna do zbioru zawiera unikalną, opatentowaną technologię, która umożliwia identyfikację szparagów pod ziemią, a tym samym poprawę jakości i ilości. Robotyzację zbioru szparagów postrzegamy jako doskonałą okazję kontynuować uprawę szparagów w Holandii w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, aby konsumenci mogli nadal cieszyć się świeżymi, pysznymi i zdrowymi szparagami.

 

Źródło: Freshplaza

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności