AktualnościJak należy przygotować rozsadę selera?

Jak należy przygotować rozsadę selera?

Styczeń, to czas przygotowania do nowego sezonu. W wielu mnożarkach już produkowana jest rozsada warzyw, w tym selera korzeniowego na najwcześniejszy zbiór – do sprzedaży w pęczkach. Jak prawidłowo przygotować rozsadę selera do nasadzeń w nieogrzewanych tunelach foliowych – podpowiada dr inż. Jan Sobolewski ze Skierniewic. 

Podłoże do produkcji rozsady powinno mieć dobrą strukturę, dużą porowatość, właściwy odczyn i odpowiednią zawartość składników pokarmowych. Najczęściej używane są gotowe substraty. Sugeruję, aby na 10 dni przed siewem świeży substrat rozłożyć na podłożu, celem ulotnienia się z niego różnych związków, które mogą mieć ujemny wpływ na kiełkowanie nasion. Używane podłoże dobrze jest odkazić, aby było wolne od sprawców chorób, szkodników i nasion chwastów. Sugeruję dokonać tego metodą parowania podłoża przez pół godziny. Dopiero po odczekaniu około miesiąca można wysiać do takiego substratu nasiona. Najlepszym sposobem jest ich wysiew bezpośrednio do multiplatów. Wówczas rozsada jest wyrównana i charakteryzuje się wykształconą bryłą korzeniową.

Termin wysiewu nasion w uprawie tych roślin na sprzedaż w pęczkach przypada ma początek stycznia. Okres od siewu do kiełkowania trwa ok. 10 dni, temperatura powinna być utrzymywana w granicach 20–24°C. Od momentu ukazania się pierwszych kiełków aż do wysadzania rozsady, powinna być zapewniona temperatura na poziomie 18–20°C w dzień, a 16–18°C w nocy. Wówczas siewki nie wybiegną. W przypadku pikowania siewek należy podnieść temperaturę do 22–24°C i siewki lekko zacieniować. W okresie aż do sadzenia, temperatura powinna być na poziomie 18–20°C w dzień i 16–18°C w nocy. Rozsadę selera należy podlewać wodą o temperaturze 20–25°C. W okresie produkcji rozsady seler ma bardzo wysokie wymagania świetlne, dlatego warto prowadzić doświetlanie uprawy. Pod koniec produkcji rozsady selera niezbędne jest hartowanie roślin. Polega to na stopniowym obniżaniu temperatury, przy intensywnym wietrzeniu obiektu. Niezbędne jest też umiarkowane podlewanie (nie można dopuścić do więdnięcia roślin). Hartowanie dokonuje się na 10 dni przed wysadzaniem rozsady na pole. 

dr inż. Jan Sobolewski, Skierniewice

Artykuł pochodzi z grudniowego wydania miesięcznika “Warzywa” (12/2021, str. 10).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl