Kolekcja odmian ogórków w Szczecinie

W szklarni produkcyjno-dydaktycznej Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie odbyło się spotkanie szkoleniowo-pokazowe odmian ogórków sałatkowych zorganizowane we współpracy z firmami nasiennymi PNOS i Hazera.
Kierownik warsztatów Centrum Edukacji Ogrodniczej, Andrzej Filos, przybliżył poszczególne etapy doświadczenia odmianowego założonego w jednej ze szklarni produkcyjnych CEO Szczecin. Obiektami doświadczenia było pięć odmian ogórka szklarniowego: Tormund F1, Tialas F1, Cadiar F1 i Pedro F1 hodowli firmy Semillas Fito, reprezentowanej w Polsce przez PNOS Ożarów Mazowiecki, i odmiana testowana pod numerem HM 666 F1 firmy Hazera. Doświadczenie założono 24 marca 2021 r, kiedy rozsadę ogórka własnej produkcji (wysiew nasion nastąpił 1 marca br.) posadzono na maty kokosowe. Z każdej odmiany posadzone zostało po 180 roślin. Pierwsze zbiory wykonano 24 kwietnia br. Podczas spotkania ogrodnicy, przedstawiciele jednostek badawczych i wdrożeniowych, zapoznali się potencjałem plonotwórczym i jakością owoców porównywalnych odmian ogórków. Według danych udostępnionych przez A. Filosa w okresie od 23 kwietnia do 15 maja najwyższe plony uzyskano z odmiany Tormund F1, kolejne w zestawieniu były odmiany Tialas F1 i Cadiar F1. Na podstawie opinii pracowników najwyżej oceniono smak ogórka Pedro F1. Z kolei największy plon wczesny dały odmiany HM666 F1 I Cadiar F1.

Dariusz Kacprzak reprezentujący firmę PNOS przybliżył charakterystykę odmian ogórków hodowli Semillas Fito.

Dariusz Kacprzak, PNOS

Wiesław Jakubowski przybliżył portfolio firmy Hazera, w szczególności ofertę ogórków szklarniowych.

Wiesław Jakubowski, Hazera

Cały artykuł można przeczytać w STO 3/2021
 

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności