Koncentratory energii słonecznej

Wykorzystanie światła słonecznego do generowania energii bez zapełniania szklarni panelami słonecznymi. Dzięki temu pomysłowi Lucas de Groot niedawno zdobył pierwszą nagrodę w konkursie dla studentów szkół holenderskich Cleantech Challenge. 

Koncentrator słoneczny nie zajmuje takiej powierzchni jak panel fotowoltaiczny -zawiesza się je wewnątrz nawy, na wysokości kalenicy ścian bocznych szklarni. Przychodzące światło zostaje „podzielone”: aktywne światło jest przekształcane na energię elektryczną i cieplną przez mały panel słoneczny, podczas gdy światło rozproszone oświetla uprawę. Ogrodnik decyduje czy wykorzystać wygenerowaną energię, czy sprzedać ją do sieci.

Lucjan Lucas przygotowywał pracę dyplomową w szkołach wyższych w Arnhem i Nijmegen. Jako projektant produktów przemysłowych zainteresował się koncentratorami energii słonecznej przydatnymi dla wspomagania produkcji szklarniowej. Premia za wygraną (3000 euro) ma posłużyć do stworzenia startupowej firmy i kontynuacji badań nad koncentratorami.

za:  hortydaily.com

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności