yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMalina da się lubić

Malina da się lubić

26.08 br. w Otwocku odbyło się spotkanie skierowane do plantatorów pomidorów malinowych. Podczas niego zaprezentowano nową odmianę Buenarosa F1, a także poruszono tematy związane z nawożeniem, rozsadą czy sprzedażą owoców do sieci handlowych.

Nowość od Enza Zaden

Agnieszka Wiśniewska z firmy Enza Zaden opowiedziała o odmianie Buenarosa F1. Jej głównymi zaletami są: doskonały smak pomidora malinowego, wysoka twardość owoców, wysoki plon handlowy, doskonałe wyrównanie owoców oraz całkowity brak przebarwień słonecznych. Roślina charakteryzuje się silnym wigorem, otwartym pokrojem i wniesionymi liśćmi. Jej dużym atutem są dobre wiązanie owoców, optymalny kształt gron, szybkość tworzenia gron, a także wczesność porównywalna z liderem na rynku. Dodatkowo wzrost pędu głównego przy sznurku zmniejsza pracochłonność przy obróbce roślin. Odmiana ta bardzo dobrze sprawdza się zarówno we wczesnych, grudniowych nasadzeniach, jak również w późniejszych terminach nasadzeń.

Agnieszka Wiśniewska, Enza Zaden
Odmiana Buenarosa (aw)
Buenarosa – nowa odmiana pomidora malinowego w ofercie Enza Zaden. (aw)

Niezastąpiony wapń

Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland opowiedział o żywieniowych sposobach  poprawy jędrności, trwałości pozbiorczej i smaku oraz zapobiegania suchej zgnilizny wierzchołkowej w uprawie pomidora malinowego.

Wojciech Kopeć, Yara Poland

Jakość pomidorów w dużej mierze jest zależna od zawartości wapnia. Przy niedostatecznej ilości tego składnika na owocach może wystąpić sucha zgnilizna wierzchołkowa. Warto pamiętać, że transport wapnia jest ściśle związany z transpiracją. Jeśli roślina transpiruje to się schładza. Owoc o niskiej transpiracji jest ubogi w wapń. Sucha zgnilizna wierzchołkowa najczęściej występuje latem. Czynnikami sprzyjającymi jej występowanie są: czynniki stresowe (zasolenie, światło, ciepło); pobieranie Ca przez owoce (brak zaopatrzenia w Ca do korzeni roślin – jeżeli jest problem z niedostateczną ilością wapnia, to najpierw zabraknie go dla korzeni i nie będą mogły tworzyć się świeże korzenie włośnikowe); brak możliwości translokacji Ca w roślinie; niedostateczna alokacja Ca w owocach w okresie dużego zapotrzebowania. Prowadzi to do rozcieńczenia Ca w szybko rozprężającej się tkance owocowej. Należy pamiętać, że pomidor malinowy charakteryzuje się większą zawartością suchej masy, dlatego również będzie potrzebować większej ilości składników pokarmowych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Rozsada warzyw

Andrzej Szymański z firmy Krasoń opowiedział o obecnych trendach w produkcji rozsad w naszym kraju. Firma Krasoń w 2021 wyprodukowała 400 000 000 sztuk wszystkich  rozsad, z czego szklarniowych 13 000 000 sztuk. W sezonie 2020/2021 odnotowano znaczny wzrost udziału produkcji rozsady pomidorów malinowych wśród wszystkich pomidorów: 72% malinowy, 14% średnio-owocowy, 6% wielkoowocowy, 6% speciality oraz 2% grono.

Andrzej Szymański, GPR Krasoń

Preferencje sieci handlowych

Mirosław Maziarka z firmy Agro Smart Lab zauważył, że w ostatnich latach sieci handlowe wolą kupić mniej towaru, ale dobrej jakości. Jest to spowodowane przede wszystkim wzrostem świadomości klientów w stosunku smaku owoców i warzyw. Sieci handlowe chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów starają się wprowadzać do oferty produkty wysokiej jakości. Polski pomidor malinowy jest fenomenem na skalę światową.

Mirosław Maziarka, Agro Smart Lab

Duże zainteresowanie klientów wynika z dużo lepszego smaku niż pomidorów luzem i na gronie. Wynika to z nieco wyższej zawartości cukrów (około 5% w stosunku do innych pomidorów luzem, a 3-4% na gronie) oraz wyższej zawartości kwasów (1% w stosunku do innych pomidorów luzem i 0,6% pomidorów na gronie). W latach 2013-2018 r. królowała jedna smaczna odmiana pomidorów malinowych, lecz obecnie powoli zaczyna się to zmieniać.

Tekst i fot. Monika Korzeniowska

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl