Niezwykle trudny początek sezonu w uprawie ogórka pod osłonami. Dość chłodna wiosna z deficytem światła znacząco utrudnia plonowanie roślin w wielu gospodarstwach. Niemniej są odmiany, które doskonale sobie poradziły i wiernie plonują już od kilku tygodni. Odmiana Maias F1 do Syngenty jest odpowiedzią na potrzeby rynku zbytu.
W rodzinnym gospodarstwie ogrodniczym Janusza Stochel w miejscowości Leszczyna k. Bochni (woj. małopolskie) uprawiane są ogórki pod osłonami, na łącznej powierzchni 1 ha. Rozsada produkowana jest samodzielnie przez ogrodników w przydomowej mnożarce. Produkcja ogórków prowadzona jest w dwóch cyklach. Pierwsze nasadzenie wykonane zostało w trzeciej dekadzie lutego, a rośliny będą prowadzone do końca czerwca.
W tym sezonie ogrodnicy zmagają się z dość trudnymi warunkami pogodowymi. Chłodna i zmienna pogoda nie ułatwia im zadania. W dniu spotkania (9 maja) spadki temperatury w nocy sięgały w tym regionie do -2 stopni Celsjusza. Dlatego w obiektach uprawowych wciąż rozpostarta jest folia podwieszkowa, w celu utrzymania odpowiedniej i stabilnej temperatury. Dobór odmiany jest bardzo istotny. Zdaniem ogrodnika ważne, by roślina nie zrzucała zawiązków w trudnych, zmiennych warunkach uprawy i wykazała się wysokim potencjałem plonotwórczym. Ponadto istotną kwestią jest otwarty pokrój rośliny i łatwość w prowadzeniu uprawy.
Odmiana Maias F1 od Syngenty spełnia oczekiwania ogrodników. To odmiana, która niesamowicie oddaje to co ma najlepszego: wysoki plon oraz doskonałą jakość owoców. A ogromną siłą tego ogórka, jest niezwykła tolerancja na trudne warunki uprawowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Rośliny rosną w podłożu inertnym. Dobór odmiany w warunkach deficytu światła, niskiej temperatury na zewnątrz jest bardzo ważny. Na nasadzenia zaczynające się wiosną (w ostatnim tygodniu lutego) i kończące latem dobrze sprawdza się odmiana Maias F1. Odmiana stabilnie plonuje przez cały okres uprawy w różnych warunkach: przy deficycie światła, ORAZ w upalne dni latem. Roślina jest w stanie utworzyć większą liczbę owoców w węźle i, z powodzeniem je wykarmić.
Maias F1 tworzy owoc o długości 21-22 cm, o ciemnej skórce i delikatnym żebrowaniu. Są to istotne cechy, które trzeba wziąć pod uwagę pod kątem rynku zbytu. Średnia masa pojedynczego owocu wynosi ok. 200-220 g.