AktualnościPapryki sprawdzone w sezonie 2020

Papryki sprawdzone w sezonie 2020

 W tym roku nie odbyły się tradycyjne pokazy odmian papryki w rejonie uprawy tego warzywa, dlatego postanowiliśmy przedstawić, jak wyglądał tegoroczny paprykowy sezon i jakie odmiany papryki najlepiej plonowały. Część producentów udało nam się odwiedzić, a od części firm otrzymaliśmy materiały na podstawie których prezentujemy odmiany z ich oferty.

 Z wizytą w paprykowych gospodarstwach

Enza Zaden zaprosiła nas do gospodarstwa Przemysława Szatana z miejscowości Długie k. Potworowa, który od lat zajmuje się uprawą warzyw w tunelach foliowych. Dysponuje zarówno nowoczesnymi obiektami zblokowanymi, jak i charakterystycznymi dla tego rejonu tunelami z drewnianą konstrukcją. – Koncentrujemy się głównie na uprawie papryki o owocach w typie blok z przeznaczeniem na świeży rynek, ale obiekty uprawowe wykorzystujemy już wcześniej m.in. do uprawy sałaty. Rozsadę papryki przygotowujemy we własnym zakresie. W tym roku paprykę posadziliśmy dość późno, bo 17 maja. Niestety w kolejnym dniu wystąpiły w naszym rejonie silne przymrozki, ale na szczęście nie uszkodziły roślin. Potem wzrost roślin był dość powolny ze względu na zimny maj i intensywne opady deszczu w czerwcu. W niektórych tunelach po obfitych deszczach rośliny były zalane. Pomimo tych niesprzyjających warunków pogodowych odmiany z oferty firmy Enza Zaden poradziły sobie bardzo dobrze. Od lat uprawiam w moim gospodarstwie odmianę Dragoney F1 – o czerwonych owocach oraz żółtoowocową – Devito F1. W uprawie staram się stosować ograniczoną ochronę chemiczną roślin, a mimo to stan zdrowotny plantacji był zadowalający. Pomimo tych wcześniejszych niepowodzeń, jeśli pogoda jesienią dopisze liczę na bardzo dobre zbiory – przekazywał P. Szatan.

Bernard Zioło reprezentujący firmę Enza Zaden, która tradycyjnie organizowała spotkanie paprykowe w gospodarstwie P. Szatana informował, że rok 2020 charakteryzował się zupełnie innymi warunkami pogodowymi niż kilka poprzednich sezonów. Wiosną długo występowały przymrozki, a później panowała zmienna pogoda. Dla naszej firmy istotne jest to, że wiodąca odmiana Dragoney F1 mimo tej zmiennej pogody utrzymała swoje charakterystyczne cechy, tzn. dobrze zawiązywała owoce zarówno w poprzednim gorącym roku, jak i w tym – chłodnym oraz wykazała się mniejszą podatnością na choroby odglebowe powodowane przez Verticilium dahliae czy Fusarium sp. Warto też dodać, że rośliny mieszańca Dragoney F1 wyróżniają się silnym wzrostem i równomiernym wiązaniem owoców, a także utrzymywaniem wyrośniętych owoców do samej góry. Również na górnych piętrach osiągają one masę 250–300 g i ciemnoczerwony kolor, z grubą szypułką, bez mikrospękań. Wyróżniają się bardzo dobrą trwałością pozbiorczą. Z papryk o czerwonych owocach w tym gospodarstwie uprawiana jest jeszcze odmiana Maduro F1, która wyróżnia się bardzo dobrą wczesnością i równomiernie wiąże owoce. Z papryk żółtych oprócz znanej producentom – Devito F1, w tym sezonie testowano nową odmianę pod numerem 10160 o bardzo dobrej wczesności. Jej zaletą jest atrakcyjny, jasnożółty kolor, bez antocyjanowych przebarwień przez cały okres uprawy, ponadto dobre wiązanie owoców. W tym roku na tej odmianie nie obserwowano objawów chorób odglebowych. Uznaniem producentów cieszy się też odmiana Banckers F1 – standard do uprawy na zielono. Sprawdza się ona na stanowiskach, na których występują choroby odglebowe. Rośliny tej odmiany wykazują odporność nie tylko na grzyby z rodzaju Fusarium i Verticilium, ale także na korkowatość korzeni czy Coletotrichum coccodes – które wywołują objawy nazywane przez producentów więdnięciem południowym. Odmiana uprawiana tylko na zielone owoce może być opłacalna ze względu na możliwość uzyskania wysokich zbiorów, dobrej jakości towaru. Jest to rozwiązanie dla tych gospodarstw, w których ze względu na zmęczenie gleby uprawa odmian czerwonoowocowych staje się zawodna – przekazywał B. Zioło.

Przemysław Szatan z miejscowości Długie z odmianą Dragoney F1.
Bernard Zioło z firmy Enza Zaden

Hazera odwiedziła z nami gospodarstwo Andrzeja Krzywkowskiego z Potworowa, który uprawia paprykę od ponad 20 lat. Rozsadę produkuje we własnym zakresie. Podkreśla, że dzięki temu może wcześniej dać zatrudnienie pracownikom, którzy są mu niezbędni w czasie zbiorów. W ten sposób mam większą możliwość sterowania tempem wzrostu roślin (regulując temperaturę i nawadnianie). Jeśli jest zimno i nie można zbyt wcześnie wysadzić rozsady, obniżam temperaturę w mnożarce i ograniczam podlewanie, a gdy prognozy pogody są pomyślne, mogę nieco przyspieszyć wzrost roślin podnosząc temperaturę w obiekcie. W firmie produkującej rozsadę trzeba zdeklarować się na konkretny termin odbioru. Rocznie przygotowuję ok. 55 tys. sztuk rozsady papryki. Wysiew i pikowanie wykonuję w specjalistycznym substracie torfowym w tacach o wymiarach komórek 8 × 8 cm. Sadzenie papryki do tuneli zaczynam po 20 kwietnia. Przed papryką nie uprawiam żadnych wczesnych warzyw. Wiosną stosuję odkażanie gleby. Korzystam z usług firmy zajmującej się odkażaniem. Ze względu na uprawę papryki w monokulturze pojawiają się pojedyncze więdnące rośliny, czego nie da się uniknąć w takim systemie produkcji. Nasilenie występowania chorób odglebowych nie jest tak duże, aby uniemożliwiało prowadzenie uprawy. Pogoda w tym sezonie produkcyjnym nie sprzyjała papryce. W czasie sadzenia roślin – w drugiej połowie maja występowały duże spadki temperatur. W czerwcu i lipcu natomiast mieliśmy do czynienia z obfitymi opadami deszczu. Warunki te spowodowały, że plony papryki w naszym rejonie będą niższe niż w latach ubiegłych. Z mojego doświadczenia wynika, że warto sięgać po sprawdzone odmiany, które mimo niesprzyjających warunków pogodowych obficie plonują. W swoim gospodarstwie od lat bazuję na odmianie Muriel F1, którą cenię za wczesność i plenność. Sprawdza się też odmiana Burgund F1 oraz żółtoowocowa Sollie F1, a także nowa – Morfeo F1. Z czerwonoowocowych uprawiam też odmianę Chouca F1, która dedykowana jest do uprawy polowej, ale sprawdza się również w tunelach foliowych tworząc wysokiej jakości owoce – przekazywał A. Krzywkowski.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zdzisław Gnaś z firmy Hazera zwracał uwagę na cechy sprawdzonych odmian uprawianych w gospodarstwie w Potworowie. W gospodarstwie A. Krzywkowskiego przeważają odmiany z hodowli firm Hazera i HM.Clause. Wśród tych odmian znajduje się przede wszystkim mieszaniec Muriel F1, który dobrze zawiązuje owoce nawet w okresie panujących upałów. Pokrój roślin jest wyrównany. Odmiana tworzy owoce w typie blok o masie 250–280 g. W trakcie zbioru owoce lekko odrywają się od roślin co ułatwia zbiór. Spośród odmian żółtoowocowych na uwagę zasługuje Sollie F1 tworząca ciężkie owoce wysokiej jakości. Nie są one zbyt duże, ale grubość ścianki przekracza 1 cm. Sporą zaletą tej odmiany jest wczesność. Owoce dojrzewają z barwy ciemnozielonej do błyszczącej żółtej i uzyskują masę ok. 180–210 g – przekazywał Z. Gnaś.

Janusz Gajzler – menadżer ds. rozwoju produktów szklarniowych, podkreślał zalety odmiany Burgund F1, która tworzy owoce w klasie premium. Są one bardzo intensywnie ciemnoczerwone. Rośliny wyróżniają się silnym wigorem i bardzo dobrze plonują od pierwszego do ostatniego piętra. Specjalista zwrócił uwagę, że tegoroczny sezon ze względu na długo trwające przymrozki, a także późniejsze intensywne opady deszczu spowodował, że plony papryki są niższe niż w latach ubiegłych. W niektórych gospodarstwach spadki mogą sięgać 30–40%. Na szczęście poziom cen papryki w tym roku jest wyższy od ubiegłorocznego i plantatorzy mają nadzieję, że to zrekompensuje im niższe plony. Warto też zaznaczyć, że łagodna zima 2019/2020 spowodowała, że w bieżącym sezonie obserwowano dużą presję szkodników, głównie mszyc i wciornastków, które wymagały intensywnego zwalczania.

Andrzej Krzywkowski z Potworowa
Zdzisław Gnaś z firmy Hazera
Janusz Gajzler z firmy Hazera

PNOS Ożarów Mazowiecki to polska firma hodowlano-nasienna, która zaprezentowała nam odmiany ze swojej oferty w gospodarstwie Zenona Modzelewskiego w miejscowości Mizerka k. Sochaczewa. Prowadzi on gospodarstwo ukierunkowane na uprawę papryki i pomidorów oraz roślin rabatowych. Tak dobiera uprawiane gatunki roślin, żeby maksymalnie wykorzystać szklarnie i pole. Wyprodukowane warzywa i kwiaty sprzedaje na lokalnym rynku. Paprykę w większości przeznacza do przetwórstwa. Tegoroczny sezon zaczął się pechowo dla producenta, ponieważ pierwsza rozsada papryki, pochodząca z własnej produkcji, którą Z. Modzelewski wysadził w pole została zniszczona przez majowe przymrozki. Konieczne było kolejne sadzenie. W drugiej części sezonu wegetacyjnego pogoda w tym rejonie była bardziej sprzyjająca wegetacji roślin i udało się zebrać dość dobre plony. W gospodarstwie plantator co roku testuje różne odmiany m.in. z polskiej, czeskiej i węgierskiej hodowli. W tym sezonie jest szczególnie zadowolony z odmian o jasnych żółtych owocach, jak np. u odmiany Tesla F1. Podkreślał, że w trakcie dojrzewania jej owoców następuje zmiana barwy od kremowej przez cytrynową do złocistożółtej (niedojrzałe owoce nie są zielone). Dzięki temu w jednym czasie jest kilka faz dojrzałości o zbliżonym kolorze i można przygotować dużą partię owoców do przetwórstwa. Za owoce nie całkiem wybarwione (z zielonymi przebarwieniami) zakłady obniżają cenę. Zenon Modzelewski uprawia też m.in. odmianę w typie pomidorowym Temes F1. Na jego polach odmiana ta wytworzyła duże mięsiste owoce o grubej skórce, które są chętnie kupowane zarówno na świeżym rynku, jak i w przetwórstwie.

Jak informował Dariusz Kacprzak – dyrektor ds. sprzedaży nasion firmy PNOS w Ożarowie Mazowieckim, oprócz odmian z własnej hodowli w portfolio spółki są odmiany z czeskiej firmy MoravoSeed oraz węgierskiej ZKI. Są to odmiany, które sprawdzają się towarowej produkcji w Polsce. Z hodowli MoravoSeed firma poleca mieszańca Sharon F1. Jest to odmiana bardzo wczesna do upraw w szklarniach i tunelach, ale sprawdza się również w uprawie w polu. Owoce dorastają do 120 g. Wyróżnia się wysoką plennością, z jednej rośliny można zebrać nawet do 40 owoców. Jest bardzo słodka i smaczna. Jej zaletą jest to, że na jednej roślinie w jednym czasie znajdują się owoce zielono-żółte, pomarańczowe i czerwone. Mogą one być zbierane w różnej fazie dojrzałości. W pełni dojrzałe osiągają czerwoną barwę. Owoce nie są zbyt duże, ale ich barwa i smak są atrakcyjne dla klientów zarówno na świeżym rynku, jak i w przetwórstwie. Odmiana Tesla F1 o żółtych owocach i grubej ściance – do 1 cm. Wyróżnia się silnym systemem korzeniowym oraz odpornością na choroby. Garnet F1 – przebarwia się z ciemnozielonego na żółty. Jest to średnio wczesna odmiana do upraw pod osłonami oraz w gruncie. Owoce dorastają do 200 g. Z oferty węgierskiej hodowli ZKI w ofercie PNOS na polski rynek polecane są m.in. dwie odmiany w typie pomidorowym Temes F1 oraz Bihar F1. Są to odmiany o bardzo grubej ściance – do 12 mm. Dzięki temu owoce dorastają do sporej masy (320–400 g). Wybarwia się na intensywnie czerwony kolor. Jest plenna. Rośliny nie wymagają podpór. Na jednej roślinie może być od 8 do 16 owoców. Nadaje się do upraw w polu, a także w tunelach foliowych. Gigant F1 – do upraw w polu lub pod osłonami. Do uprawy bez podpór. Bardzo dobrze wiąże owoce. Pokrój roślin jest luźny, dzięki czemu rośliny szybko wysychają. Zmniejsza to ryzyko porażenia przez patogeny grzybowe. Owoce ciemnoczerwone o grubej ściance, pojedyncze owoce dorastają do 350 g. Owoce mogą być kierowane na świeży rynek i do przetwórstwa. Navigator F1 to odmiana słodka w typie Kapia. Owoce są intensywnie czerwono wybarwione. Dorastają do 160–210 g i mogą mieć długość do 18 cm. Rośliny mają silny system korzeniowy, dzięki czemu dobrze znoszą stresowe warunki uprawy. Carma F1 – odmiana o jasnych, kremowych owocach. Przez cały sezon wegetacyjny owoce są wyrównanej wielkości. Rośliny cechują się silnym wigorem i odpornością na choroby.

Dariusz Kacprzak prezentuje odmiany papryki
Owoce odmiany Temes F1

Rijk Zwaan swoje odmiany zaprezentował w gospodarstwie państwa Kołodziejczyków w Dębie k. Potworowa, gdzie uprawa papryki zajmuje ok. 1,5 ha. Dominują odmiany w typie blok. Uprawa prowadzona jest w tunelach firmy Haygrove oraz w obiektach wykonanych we własnym zakresie. Tunele własnej konstrukcji mają szerokość 11 × 32 m lub 64 m – długości. Odmiana Clavesol RZ F1 była sadzona dopiero na początku czerwca, ale ze względu na majowe przymrozki ten późny termin okazał się korzystny dla roślin. Rozsada po wysadzeniu do tunelu szybko wznowiła wzrost. Rośliny z łatwością się przyjęły i szybko zaczęły wiązać owoce. W jednym z tuneli, gdzie rośliny były wysadzone wcześniej, ucierpiały wskutek przymrozków. Wytworzyły one krótkie międzywęźla i z powodu szoku termicznego zawiązały zbyt wcześnie owoce, które były zniekształcone i zakleszczone między pędami. Aby ratować rośliny zdecydowaliśmy się usunąć pierwsze, niedorośnięte papryki. Czynność ta była bardzo pracochłonna, ale pozwoliła na regenerację roślin i późniejsze obfite plonowanie. Nie byłem pewien czy koszty tej pracy się zwrócą, ale regeneracja roślin przerosła moje oczekiwania. W połowie września uprawy były nadal w dobrej kondycji. Owoce były równomiernie rozmieszczone na roślinach. Ceny również można uznać za satysfakcjonujące, dlatego spodziewam się, że uda nam się w tym sezonie zarobić na produkcji papryki. Od lat uprawiamy odmiany papryki z oferty firmy Rijk Zwaan i jesteśmy zadowoleni z osiąganych efektów – podsumował P. Kołodziejczyk. Mimo monokulturowej uprawy w gospodarstwie nie ma dużego problemu z chorobami odglebowymi. Gleba w obiektach w Dębie nie była odkażana chemicznie, ale producent zastosował środki wspierające rośliny w rozbudowie systemu korzeniowego.

Arkadiusz Sanecki z firmy Rijk Zwaan zwrócił uwagę na istotną cechę odmian jaką jest mała podatność na choroby odglebowe. Jedną z odmian papryki, która sprawdza się w gospodarstwie państwa Kołodziejczyków jest Clavesol RZ F1. Warto zwrócić uwagę, że owoce tej odmiany są rozmieszczone na zewnątrz roślin, co ułatwia zbiór i pozwala osiągnąć wysoką jakość owoców. Są one kształtne. Rośliny wyróżniają się średnią siłą wzrostu, ale plonują obficie. Owoce na wszystkich piętrach osiągają typową dla tej odmiany wielkość. Długa i gruba szypułka zapewnia efektowną prezentację owoców po zbiorze. Odmiana ta jest na rynku od pięciu lat i niezależnie od przebiegu pogody w sezonie wegetacyjnym wiernie planuje. Warto też podkreślić, że nie wykazuje podatności na choroby odglebowe. Odmiana Clavesol RZ F1 do końca produkcji tworzy wyrównane i intensywnie wybarwione owoce. Z doświadczenia plantatora tylko ok. 8% owoców klasyfikowane jest poza wyborem, czyli w klasie II, 92% stanowią owoce kształtne, twarde, 3- lub 4-komorowe zaliczane do klasy premium. Kolejną odmianą z portfolio firmy Rijk Zwaan uprawianą w gospodarstwie państwa Kołodziejczyków jest Traviatta RZ F1, która jest w sprzedaży od wielu lat. Wyróżnia się wysoką tolerancją na choroby odglebowe. Tworzy kształtne, ciężkie i twarde owoce wysokiej jakości. Jest bardzo plenna. Ze względu na dużą zdrowotność i żywotność roślin utrzymanie produkcji do końca października nie stanowi problemu. Rośliny wyróżniają się dobrym wiązaniem. Z najnowszych kreacji z oferty firmy Rijk Zwaan w gospodarstwie w Dębie uprawiana w tym roku jest odmiana Footwork RZ F1 o owocach w klasie premium. Rośliny charakteryzują się dobrym balansem generatywno-wegetatywnym. Odmiana na pierwszy rzut oka nie różni się od innych, ale po przyjrzeniu się roślinie widać obfite wiązanie owoców, które łatwo się zrywa, bez użycia narzędzi. Owoce ładnie prezentują się po zbiorze. Foodwork RZ F1 wyróżniała się wysoką tolerancją na więdnięcie roślin. Warte podkreślenia są bardzo wysokiej jakości owoce – przekazywał A. Sanecki z firmy Rijk Zwaan.

Przemysław Kołodziejczak z miejscowości Dęba
Arkadiusz Sanecki z firmy Rijk Zwaan

Seminis swoje odmiany zaprezentował w gospodarstwie Mirosława Rogulskiego z miejscowości Dęba, który ma 20-letni staż w uprawie papryki. W jego gospodarstwie dominują czerwone i żółte odmiany typu blok, a od niedawna na mniejszej powierzchni sadzona jest także papryka stożkowa. Paprykę uprawiam na powierzchni ok. 1,5 ha w obiektach różnego typu, na glebach klasy IV a. Mam zarówno starsze tunele o konstrukcji drewnianej, metalowej oraz betonowej, jak również nowoczesne obiekty zblokowane firmy Haygrove. Jako przedplon uprawiam wiosną kapustę pekińską, sałatę kruchą, kalarepę i sporo fasoli szparagowej, z której są zwykle dobre pieniądze na początku sezonu, ponieważ na pierwsze wpływy ze sprzedaży papryki trzeba czekać dość długo, a jej produkcja od początku sezonu wymaga sporych inwestycji. Rozsadę papryki produkujemy we własnym zakresie. W tym roku w tunelach, w których nie było przedplonu posadziłem paprykę 20 kwietnia, natomiast w obiektach obsadzonych wczesną wiosną nowalijkami – ok. 10 maja. Jednak kwietniowy termin sadzenia nie zdał egzaminu na moich wolno nagrzewających się glebach, dlatego w przyszłym sezonie nie będę się już tak spieszyć z nasadzeniami. W gospodarstwie uprawiam wiele odmian, w tym roku przetestowałem po raz pierwszy paprykę Caravaggio F1. Rośliny mają dobry wigor i równomiernie wiążą owoce. Mają one wysoką jakość, jestem również zadowolony z wielkości plonu. Bardzo ważne jest dla mnie to, że odmiana nie okazała się podatna na choroby odglebowe. Cały czas szukam skutecznych rozwiązań ograniczania uwiądów – w tym roku zdecydowałem się na zastosowanie technologii polegającej na połączeniu produktów mikrobiologicznych z nawozami oraz biostymulatorami. Wykorzystałem dwa preparaty biostymulujące – Bactim Radinet na etapie produkcji rozsady i Bactim Ferimax przez system fertygacji. Na stanowiskach, gdzie było przeprowadzone odkażanie chemiczne zastosowałem dodatkowo Bactim Vigor w celu zasiedlenia odkażonej gleby pożytecznymi mikroorganizmami. Zaaplikowałem również nawozy Dropfert wraz z mikroskładnikami Mikro Plus. Do zabiegów dolistnych użyte zostały m.in.: Tytanit, Optysil, Growon, Optycal i Aminoprim. Tegoroczny sezon produkcji papryki był trudniejszy niż dwa poprzednie. Warunki stresowe z jakimi musiały poradzić sobie rośliny – chłody, wilgoć, podtopienia i na końcu upały – sprawiły, że plony są niższe – relacjonował M. Rogulski.

Piotr Dutkowski z firmy Seminis przekazał więcej informacji na temat odmiany Caravaggio F1, która pod koniec września nadal prezentowała się bardzo dobrze w tunelach M. Rogulskiego. Nasza najnowsza propozycja w segmencie czerwonej papryki typu blok na sezon 2021 – Caravaggio F1 to odmiana hodowli amerykańskiej, którą cechuje wczesność i bardzo szybkie wybarwianie owoców. Rośliny mają przewagę cech generatywnych, ale zachowują dobry balans między wzrostem generatywnym i wegetatywnym. Dzięki temu pierwsze owoce w sezonie można zbierać na zielono, jednak jeśli nie ma odbioru na niewybarwiony towar można je pozostawić na roślinach do osiągnięcia czerwonego koloru, bez szkody dla kwitnienia i wiązania owoców na wyższych piętrach. Owoce są w większości czterokomorowe, intensywnie czerwone do końca okresu zbiorów. W tunelach M. Rogulskiego pod koniec września rośliny nadal były w doskonałej kondycji, z dużą liczbą wyrośniętych zielonych i czerwonych owoców – przekazał P. Dutkowski.

Karolina Misztal reprezentująca markę Seminis mówiła z kolei o dostępnej od ubiegłego sezonu odmianie Maximinus F1 w typie czerwonego bloku. Jest to odmiana generatywna tworząca owoce, które wybarwiają się na ciemnoczerwony kolor, przez cały sezon uprawy. Wiązanie pierwszych owoców i ich dorastanie jest bardzo szybkie, dlatego zalecany jest ich zbiór „na zielono” Pozwala to odciążyć rośliny i stymuluje wiązanie owoców na kolejnych piętrach. Producenci, którzy zdecydowali się na odmianę Maximinus F1 w tym sezonie są bardzo zadowoleni, ponieważ sprawdziła się w trudnych warunkach, które wystąpiły w maju i czerwcu. Okazało się, że zimna i deszczowa wiosna nie zaszkodziła roślinom, które dały wysoki plon owoców w klasie premium – podsumowała K. Misztal.

Mirosław Rogulski z miejscowości Dęba
Piotr Dutkowski, Seminis
Karolina Misztal reprezentująca markę Seminis

Syngenta zaprosiła nas do gospodarstwa Pawła Myziaka w Woli Wrzeszczowskiej, gdzie papryka uprawiana jest w tunelach foliowych oraz w gruncie. Większość nasadzeń stanowią odmiany typu blok. Dominującą odmianą uprawianą w gospodarstwie jest Yecla F1. W tym roku w obiektach P. Myziaka firma Syngenta przygotowała kolekcję 14 odmian papryki na planowane Dni Otwarte, które nie odbyły się jednak z powodu pandemii. O najciekawszych odmianach w kolekcji i przebiegu sezonu 2020, pod koniec września, opowiedział Mariusz Kwiatkowski z firmy Syngenta. Rok był trudny dla plantatorów z rejonu Potworowa. Pogoda sprawiła, że plony były niższe i nawet relatywnie wysokie ceny w wielu gospodarstwach nie były w stanie zrekompensować mniejszej wydajności produkcji. Mimo tych trudnych warunków Yecla F1, która jest standardem rynkowym w segmencie odmian typu czerwony blok, plonowała bardzo dobrze. Paweł Myziak uprawia ją od wielu lat, ponieważ potrzebuje towaru najwyższej jakości. W minionym sezonie wprowadziliśmy do portfolio nową odmianę Abakara F1 w typie czerwony blok, która bardzo dobrze wiąże, plonuje i daje doskonałej jakości produkt finalny. W tym roku właściciel gospodarstwa jest zadowolony z testowanej nowości, która pokazała, że jest odmianą niezawodną i wiąże owoce niezależnie od warunków atmosferycznych. Porywiste wiatry, spadki temperatury, deszcze, często zalewane tunele – to niekorzystne zjawiska, z którymi Abakara F1 o bardzo silnym systemie korzeniowym dobrze sobie poradziła. Nie trzeba było stosować żadnych specjalnych zabiegów, żeby poprawić kwitnienie, wiązanie, dorastanie czy wybarwianie owoców. Odmiana jest bardzo łatwa w uprawie, co przekłada się na wysoki plon. W kolekcji odmian w Woli Wrzeszczowskiej znalazła się również odmiana Balta F1 w typie czerwony blok, o dużych owocach, polecana na zmęczone stanowiska. Buduje ona bardzo silne rośliny, które radzą sobie na stanowiskach obciążonych chorobami odglebowymi lub narażonych na zalewanie, przez co może być też używana jako podkładka w uprawie papryki szczepionej. Kolejną wartą uwagi odmianą w tym samym typie jest Crusader F1. Jest to odmiana papryki polowej, przydatna także do uprawy w tunelach foliowych. Dobrze poradziła sobie z chorobami odglebowymi i szybko zregenerowała się po chłodnej wiośnie. Crusadera F1 zalecamy do nasadzeń poplonowych po wczesnych kapustach pekińskich czy sałatach kruchych. Jest to odmiana o dużych, intensywnie wybarwionych owocach z grubymi ściankami.

W sezonie 2021 portfolio firmy Syngenta zostanie poszerzone o odmianę papryki ostrej Sahem F1. Rośliny tej odmiany mają bardzo dobrze zbalansowany wzrost. Równowaga między wiązaniem owoców a wzrostem wegetatywnym jest bardzo ważna w przypadku ostrych papryk. Odmiana jest bardzo plenna, bez skłonności do tworzenia spękań na skórce.

W obiekcie P. Myziaka przeznaczonym pod kolekcję posadzone zostały też dwie odmiany stożkowe typu Kapia – Kornelya F1 i Liubov F1, które różnią się wielkością owoców. Kornelya F1 tworzy dłuższe (27–28 cm), pomarszczone owoce o krwistoczerwonym kolorze. Natomiast owoce Liubov F1 są krótsze (15 cm), gładsze, o zdecydowanie grubszej ściance i nieco jaśniejszej barwie. Obie te papryki są bardzo słodkie. Papryka stożkowa typu Kapia cieszy się rosnącą popularnością wśród konsumentów, stąd znalazła się również w naszej ofercie i dwie wspomniane nowości będą dostępne od sezonu 2021.

Mijający rok był wyzwaniem zarówno pod względem uprawowym, ale również ochroniarskim dla producentów papryki. Kolekcja odmian w Woli Wrzeszczowskiej pod koniec września była nadal w dobrej kondycji m.in. dzięki zastosowanym preparatom. Do zwalczania szarej pleśni wykorzystano Switch 62,5 WG, który dobrze poradził sobie z tegoroczną, silną presją patogenu. Ochrona przed alternariozą i brunatną plamistością prowadzona była preparatem Scorpion 325 SC – informował M. Kwiatkowski.

Paweł Myziak z Woli Wrzeszczowskiej
Mariusz Kwiatkowski z firmy Syngenta prezentuje odmianę Abakara F1

Yuksel Tohum swoje odmiany zaprezentował w gospodarstwie Pawła Myziaka w Woli Wrzeszczowskiej. Właściciel gospodarstwa, który jest również wiceprezesem Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczpospolitej Polskiej podsumował sezon 2020. Informował, że pod koniec września plantatorzy byli na finiszu uprawy papryki w nieogrzewanych tunelach foliowych. Sezon był bardzo trudny ze względu na przebieg pogody. Do 25 maja występowały przygruntowe przymrozki, dlatego trudno było w tym czasie utrzymać rośliny w dobrej kondycji, a to właśnie ten okres decyduje o uzyskiwanej później wydajności produkcji i jakości owoców. Przetrwaliśmy ten trudny czas, jednak później dały nam się we znaki opady deszczu. Zalania tuneli zdarzały się po kilka razy w tym sezonie w rejonie Potworowa. Szacujemy, że z powodu warunków atmosferycznych zbiory papryk słodkich są średnio o 30% niższe niż w poprzednich latach. Ma to swoje odzwierciedlenie w cenach, które dają możliwość zwrotu kosztów produkcji, nie są jednak aż tak wysokie, aby zrekompensować spadek wydajności. W tym sezonie zaobserwowano również nowe choroby wirusowe, które stają się w ostatnich latach plagą w uprawie papryki, ogórków i cukinii. Mamy też w rejonie problemy ze szkodnikami, np. wciornastkiem zachodnim, który coraz bardziej dokucza okolicznym producentom papryki, dlatego do swoich obiektów zdecydowałem się wprowadzać ochronę biologiczną – przekazał P. Myziak.

W obiektach P. Myziaka uprawiane były w tym sezonie m.in. odmiany Crunch F1 (czerwona typ Dulce Italiano), Felicita F1 (czerwony blok) i Elmas F1 (kremowy rożek), które dobrze poradziły sobie w trudnych warunkach uprawowych. Crunch F1 to odmiana strąkowa w typie Dulce Italiano – bardzo smaczna, chrupiąca. Nadaje się zarówno na przetwory, jak i do spożycia na świeżo. Ciemnoczerwone, apetyczne owoce wyróżniają się bardzo wysoką zawartością cukrów i doskonale sprzedają się w okresie jesiennym, kiedy zaczyna brakować naszej polskiej papryki typu blok. Rośliny o silnym wigorze pod koniec września w tunelach P. Myziaka nadal były w pełni owocowania. Zawdzięczają to dobrej tolerancji na warunki stresowe i wysokiej zdrowotności – informowała Elżbieta Cichoszewska z firmy Yuksel.

Bartłomiej Majda reprezentujący firmę Yuksel przybliżył charakterystykę odmiany Felicita F1, wzbogacającej ofertę rynkową odmian w typie blok o czerwonych owocach. Felicita F1 bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania i regularnie wiąże owoce na kolejnych piętrach. Zaletą naszej papryki jest tolerancja na niską temperaturę, która pozwala roślinom przetrwać wiosenne chłody będące w klimacie Polski standardem. Rośliny są zwarte, bez skłonności do pokładania. Karminowoczerwone owoce z okazałą szypułką mają wysoką, eksportową jakość i dobrą trwałość pozbiorczą. Są wyrównane i dobrze się wybarwiają do końca sezonu, nie ma problemów z ich zakleszczaniem między pędami. Ta odmiana ma szansę stać się wizytówką papryk hodowli Yuksel, podobnie jak odmiana Elmas F1 o owocach w kształcie rożka kremowej barwy, którą zainteresowały się już sieci handlowe. W tym roku w gospodarstwach, które zdecydowały się na jej uprawę zaskoczyła plennością oraz jakością i trwałością owoców, tak było również w gospodarstwie P. Myziaka.

Paweł Myziak i Bartłomiej Majda
Elżbieta Cichoszewska z firmy Yuksel z odmianą Crunch F1

Szeroka oferta odmian papryki

Alseed to firma działająca na polskim rynku nasiennym od 1989 r. jako wyłączny dystrybutor profesjonalnych marek nasiennych m.in. Bakker Brothers. Z hodowli tej holenderskiej firmy Alseed poleca mieszańcową odmianę papryki –  (PVY:0,1 TM:0–3), która sprawdza się w uprawach w tunelach foliowych. Tworzy owoce o wymiarach mniej więcej 10 × 11 cm i masie 250–350 g. Jak podkreślał właściciel firmy Alseed – Antoni Lipniewski, producenci cenią tę odmianę ze względu na to, że jej owoce nie drobnieją i utrzymują atrakcyjną wielkość do końca wegetacji. Zaletą odmiany jest też wczesność. Rośliny odmiany Frey F1 mają silny wigor i mocny system korzeniowy, co przekłada się na wytrzymałość roślin na choroby odglebowe. Plantatorzy w okolicy Potworowa, którzy uprawiają tę odmianę również potwierdzają jej bardzo wysoką tolerancję na patogeny glebowe. W ich opinii w starszych obiektach, w których inne odmiany były mocno porażone, odmiana Frey F1 zachowywała zdrowotność i dawała bardzo wysoki plon. Dla plantatorów poza zdrowotnością roślin ważna jest też jakość owoców. Odmiana Frey F1 tworzy większość owoców zaliczanych do pierwszej klasy. Są one intensywnie wybarwione, niepodatne na mikrospękania. Szypułki są płytko osadzone, podczas zbioru łatwo wyłamują się w „kolanku”, co wydłuża pozbiorczą trwałość owoców. Krótkie międzywęźla zapewniają lepsze zawiązanie owoców, plon na ok. 5 piętrach w sezonie i dobrą osłonę przed oparzeniami słonecznymi.

Frey F1


Bartkowscy – Gospodarstwo Hodowlano-Nasienne to rodzinna polska firma nasienna z Podkarpacia, zajmująca się głównie hodowlą i produkcją nasion papryki, pomidora oraz ogórka. Hodowla odmian w tej firmie prowadzona jest z myślą o profesjonalistach z branży. Odmiany uprawiane są w wielu specjalistycznych gospodarstwach w rejonie Potworowa. Z oferty tej firmy wyróżnia się m.in. odmiana Hipnoza F1. Jest ona plenna, bardzo wczesna o zbalansowanym wzroście wegetatywnym. Tworzy owoc czterokomorowy, intensywnie ciemnoczerwony o masie 200–250 g, z grubą ścianką dobrej trwałości. Owoc ma długą szypułkę ułatwiającą zbiór i ograniczającą tendencję do zakleszczania między pędami. Rośliny dość silne o otwartym pokroju i silnym systemie korzeniowym, dzięki czemu dobrze znoszą trudniejsze warunki uprawy. Explozja F1 – to odmiana mieszańcowa, niezwykle produktywna o atrakcyjnych, kształtnych owocach. Rośliny mają mocny system korzeniowy i silny wigor. Owoc ma intensywną, czerwonowiśniową barwę, błyszczącą skórkę i grubą ściankę. Owoc typu blok 9 × 10 cm, o masie 220–260 g. Wyróżnia się wysoką jakością plonu. Odmiana uzyskała bardzo pozytywne opinie w śród producentów z rejonu Radomia. Finezja F1 to nowa wczesna mieszańcowa odmiana. Cechuje się wysokim plonem o doskonałej jakości owoców. Wyróżnia się szczególnie wyrównaniem owoców, które są kształtne, „typowa kartonówka”, bez mikrospękań i przebarwień. Owoc o masie 220–250 g, ma grubą ściankę i w fazie dojrzewania szybko całkowicie się wybarwia. Odmiana tolerancyjna na ordzawienia i srebrzystość. Aminata F1 – to plenna odmiana, wyróżniająca się wczesnością i doskonałą jakością owoców. Rośliny mają luźny pokrój i cechują się szybkim wzrostem. Tworzą kształtne, ciemnoczerwone owoce w typie blok o masie 230–260 g, z twardą grubą ścianką, lśniącą skórką. Wyróżniają się dobrą trwałością pozbiorczą. Długa szypułka ułatwia zbiór owoców. Według badań COBORU odmiana Aminata F1 posiada odporność /HR/na wirusa TSWV /rasaPO/. Kolejną wczesną odmianą papryki z hodowli państwa Bartkowskich jest Revolta F1. To plenna kreacja tworząca duże owoce o masie 220–270 g, atrakcyjne –kształtne, ciemnoczerwone. Odmiana nadaje się do zbioru na zielono. Rośliny silne, tolerancyjne na niekorzystne warunki klimatyczne. Mamut Gold F1 – to odmiana o żółtych owocach, którą docenili producenci za doskonałą jakość i duży plon owoców. Rośliny tej odmiany są silnie rosnące i bardzo dobrze wiążą owoce bez zakleszczania. Owoce typu blok mają ładny żółty kolor z połyskiem bez tendencji do mikrospękań, są ciężkie (230–290 g) i twarde. Odmiana bardzo plenna i wczesna.

Hipnoza F1
Mamut Gold F1

Eja – dystrybutor nasion warzyw i kwiatów dla profesjonalnych producentów. Firma działa od 1989 r. dzięki czemu ma spore doświadczenie w tej branży. Eja dysponuje szeroką ofertą odmian papryki z hodowli marki SEMO. W ofercie znajdują się m.in. odmiany papryki ostrej, które są coraz częściej uprawiane przez polskich plantatorów. Rynek na ten typ odmian nie jest tak duży jak na odmiany papryki słodkiej, ale stale się rozwija. W ofercie firmy Eja znajduje się m.in. wczesna odmiana Draky F1 w typie Kapia, lekko ostra (stopień ostrości w skali Scoville 400–700). Tworzy owoce o wydłużonym kształcie (do 15 cm), ostro zakończone, 3-komorowe, o ściance grubości 4 mm. Mają one barwę zieloną przechodzącą w ciemnoczerwoną. Habanero to jedna z najostrzejszych papryk na świecie. Firma Eja oferuje ją w 5 kolorach. Tworzy owoce o długości 4–8 cm. Roślina osiąga do 120 cm wysokości. Niedojrzałe owoce są zielone, dojrzałe w zależności od odmiany są żółte, pomarańczowe, czerwone oraz czekoladowe. Owoce w smaku przypominają morele, ale ze względu na wyjątkową ostrość (w jednostkach Scoville’a wynoszą od 300 000 do 500 000), która wynika z wysokiego stężenia kapsaicyny w gnieździe nasiennym, nie wolno ich konsumować na surowo. Stanowią tylko dodatek do potraw. Koral to wczesna, bardzo ostra papryka w kształcie czereśni. Dostępna w kolorze czerwonym i pomarańczowym. Stopień Scoville’a 30 000–50 000. Odmiana Koral tworzy kuliste owoce o średnicy ok. 2–2,5 cm, 2–3-komorowe o masie 15–20 g. Przeznaczona jest do uprawy w tunelach w okresie letnim oraz w gruncie. Ohnivec to średnio wczesna odmiana lekko ostra (stopień Scoville’a 1800–2500). Tworzy owoce o długości do 17 cm, grubość ścianki to 3,5 mm. Mają one barwę od zielonej do intensywnej czerwonej. Przeznaczenie do uprawy w gruncie jak i w doniczkach. Owoce nadają się na rynek świeży oraz do przemysłu. Ostry F1 to wczesna odmiana do uprawy gruntowej. Tworzy wyrównane owoce, o dość grubym miąższu. Stopień Scoville’a 400–600, czyli lekko ostra. Tworzy owoce o barwie zielonej przechodzącej w ciemnoczerwoną. Superamy F1 to wczesna mieszańcowa odmiana o owocach w kształcie piramidy, które dorastają do 110–130 g. Barwa owoców kremowobiała, przechodząca w lekką czerwień. Odmiana może być uprawiana w tunelach foliowych oraz w gruncie.

Draky
Koral

Nunhems – marka, której właścicielem jest koncern BASF ma w ofercie kilka odmian papryki. Wśród nich na uwagę zasługują dwie odmiany czerwonoowocowe w typie blok do uprawy w tunelach foliowych: Mustang F1 oraz Carson F1. Mustang F1 to średnio wczesna, wydajna odmiana o wysokim plonie owoców od początku do końca zbiorów. Bardzo dobrze adaptuje się do różnych warunków uprawy. Otwarty pokrój roślin ułatwia zbiór owoców. Zalecane jest wstępne podrywanie „na zielono”. Owoce są ciężkie, gładkie, grube z jędrnym miąższem. Wybarwiają się na karminowy kolor i mają eksportową jakość. Nie są podatne na suchą zgniliznę wierzchołkową i oparzenia słoneczne. Carson F1 to średnio wczesna odmiana o bardzo długim okresie zbioru owoców. Rośliny mają duży wigor i średnio otwarty pokrój. Ciemnozielone liście cechuje wysoka zdrowotność. Wyrównane, 3-4-komorowe owoce osiągają masę 250–260 g i wymiary 10 × 9–10 cm, są odporne na wysokie temperatury. Mają grube i gładkie ścianki. Równomiernie dojrzewają, przebarwiając się z koloru ciemnozielonego na karminowoczerwony z intensywnym połyskiem. Bardzo silny system korzeniowy zapewnia wysoką zdrowotność i odporność na choroby odglebowe. Odmiana jest bardzo plenna, doskonale nadaje się na eksport. Sunstone F1 to odmiana również do uprawy w tunelach, ale o żółtych owocach w typie blok. Wyróżnia się wczesnością, intensywnie wiążąca owoce tego samego kalibrażu na każdym piętrze. Rośliny o dość silnym wigorze mają otwarty pokrój i duże, ciemnozielone liście okrywające. Owoce o masie 220–260 g mają idealny kształt bloku (9–10 × 9–10 cm). Są 3–4-komorowe, gładkie i grubościenne. Mają gruby, mięsisty miąższ i dużą szypułę, pozostającą podczas zbioru na owocu. Wybarwiają się na atrakcyjny, jasnożółty, słoneczny kolor. Odmiana charakteryzuje się silnym systemem korzeniowym, który zapewnia wysoką odporność na choroby odglebowe. Owoce są wytrzymałe na wysokie temperatury. W ofercie marki Nunhems dostępna jest też odmiana papryki do uprawy w polu – Claudio F1. Jest to średnio wczesna odmiana z silnym systemem korzeniowym. Kompaktowy, wzniesiony pokrój rośliny zapewnia dobre okrycie owoców, co chroni je przed oparzeniami słonecznymi. Owoce mają grube, gładkie ścianki i atrakcyjny kolor (ciemnozielony/karminowoczerwony z połyskiem). Kształt owocu to wydłużony blok z 3–4 komorami. Długość owocu 12–14 cm, średnica 9–9,5 cm, waga 280–340 g.

Claudio F1
Sunstone F1

W. Legutko to polska firma hodowlano-nasienna, która ma w swojej ofercie odmiany papryki dla profesjonalnych producentów. Wśród nich jest Werona F1 – odmiana wczesna, do uprawy pod osłonami. Rośliny dają wysoki plon wczesny i handlowy. Owoce czerwone, błyszczące, typu blok, o masie 180–200 g, twarde, cechujące się doskonałą jakością pozbiorczą. Polecana do upraw towarowych na rynek lokalny i eksport. Dzięki opiniom producentów warzyw odmiana została nagrodzona Złotym Medalem MTP, przyznawanym innowacyjnym produktom najwyżej jakości. Kolejną odmianą jest wczesna Symfonia F1, do uprawy w tunelach i szklarniach. Owoce doskonałej jakości, typu blok, o masie 180–200 g, grubej ściance i wyrównanym kształcie, gładkie, błyszczące, bez skłonności do mikrospękań. Odmiana tolerancyjna na wirusa Tmv (Wirus mozaiki tytoniu). Roxana F1 to odmiana wczesna, plenna polecana do uprawy pod osłonami i w odkrytym gruncie. Wysoki plon handlowy. Owoce typu blok, bardzo duże i ciężkie o masie 190–220 g, 3–4-komorowe, o gładkiej, błyszczącej skórce. Dobrze znoszą transport i przechowywanie. Szypułka średniej wielkości ułatwia zbiór i zapobiega zniekształceniu owoców. Tolerancyjna na suchą zgniliznę wierzchołkową. Roberta F1 jest odmianą bardzo wczesną i plenną. To jedna z najlepszych do uprawy w odkrytym gruncie. Rośliny niskie o zwartym pokroju, nie wymagają podpór. Owoc o zarysie prostokątnym o masie 130–150 g o barwie czerwonej i słodkim, soczystym miąższu. Odmiana polecana do bezpośredniego spożycia i konserwowania. Wczesna odmiana Orelia F1 wyróżnia się plennością. Jest polecana do uprawy pod osłonami i w polu. Rośliny niskie, zwarte, niewymagające podpór. Owoce pomarańczowe, typu blok, duże i ciężkie o masie 200–230 g. Grubość ścianki wynosi 7–9 mm. Polecana do bezpośredniego spożycia i konserwowania.

Werona F1
Symfonia F1

Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Czerwińska-Nowak

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl