• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPolska krajem partnerskim sympozjum Agrisicilia

Polska krajem partnerskim sympozjum Agrisicilia

W miejscowości Comiso na południu Sycylii 29 i 30 października po rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi odbyło się IV Międzynarodowe Sympozjum Pomidorowe, zorganizowane przez czasopismo Agrisicilia. W tym roku partnerem wydarzenia była Polska.

Sympozjum Pomidorowe w Comiso to spotkanie dla profesjonalistów zajmujących się uprawą i sprzedażą sycylijskich pomidorów. Jego organizatorzy stawiają na upowszechnianie osiągnięć naukowych, prezentację innowacji technicznych i pokazy firm oferujących środki produkcji do uprawy pomidorów. Na potrzeby imprezy tworzona jest Wioska Pomidorowa, mieszcząca się na dawnym miejskim targu. Znajdują się w niej stoiska sponsorów Sympozjum oraz odbywają się sesje wykładowe.

Program Sympozjum

W tym roku bardzo wiele uwagi podczas wystąpień eksperckich poświęcono problemowi zasolenia gleb m.in. zarządzaniu uprawami ogrodniczymi na glebach zasolonych, efektów stosowania biostymulatorów w uprawie pomidorów na zasolonych glebach. Duży blok tematyczny obejmował zagadnienia dotyczące nawożenia, fertygacji i biostymulacji pomidorów, nie zabrakło także wykładów z zakresu ochrony upraw.

Uprawa pomidora na Sycylii
Pomidory z Sycylii

W październikowym wydarzeniu wzięli też udział polscy prelegenci. Agnieszka Sękara z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie omówiła zarządzanie systemami uprawy pomidora w Polsce. Bartłomiej Majda z firmy Yuksel przybliżył sycylijskim ogrodnikom polski rynek pomidora – preferencje polskich konsumentów, krajową produkcję, najnowsze trendy handlowe i potencjał eksportowy dla włoskich farmerów.

Wystąpienie Bartłomieja Majdy z firmy Yuksel

fot. B. Majda

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl