Polska krajem partnerskim sympozjum Agrisicilia

W miejscowości Comiso na południu Sycylii 29 i 30 października po rocznej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi odbyło się IV Międzynarodowe Sympozjum Pomidorowe, zorganizowane przez czasopismo Agrisicilia. W tym roku partnerem wydarzenia była Polska.

Sympozjum Pomidorowe w Comiso to spotkanie dla profesjonalistów zajmujących się uprawą i sprzedażą sycylijskich pomidorów. Jego organizatorzy stawiają na upowszechnianie osiągnięć naukowych, prezentację innowacji technicznych i pokazy firm oferujących środki produkcji do uprawy pomidorów. Na potrzeby imprezy tworzona jest Wioska Pomidorowa, mieszcząca się na dawnym miejskim targu. Znajdują się w niej stoiska sponsorów Sympozjum oraz odbywają się sesje wykładowe.

Program Sympozjum

W tym roku bardzo wiele uwagi podczas wystąpień eksperckich poświęcono problemowi zasolenia gleb m.in. zarządzaniu uprawami ogrodniczymi na glebach zasolonych, efektów stosowania biostymulatorów w uprawie pomidorów na zasolonych glebach. Duży blok tematyczny obejmował zagadnienia dotyczące nawożenia, fertygacji i biostymulacji pomidorów, nie zabrakło także wykładów z zakresu ochrony upraw.

Uprawa pomidora na Sycylii
Pomidory z Sycylii

W październikowym wydarzeniu wzięli też udział polscy prelegenci. Agnieszka Sękara z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie omówiła zarządzanie systemami uprawy pomidora w Polsce. Bartłomiej Majda z firmy Yuksel przybliżył sycylijskim ogrodnikom polski rynek pomidora – preferencje polskich konsumentów, krajową produkcję, najnowsze trendy handlowe i potencjał eksportowy dla włoskich farmerów.

Wystąpienie Bartłomieja Majdy z firmy Yuksel

fot. B. Majda

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności