yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPomidorowe specjały na cykl przedłużony

Pomidorowe specjały na cykl przedłużony


Odmiany pomidorów o drobnych owocach różnych kolorów i kształtów to doskonałe urozmaicenie oferty sklepowej. Wiele z nich ma wysoką zawartość ekstraktu (Brix) i bardzo słodki smak, dlatego klienci sięgają po nie coraz chętniej, i jedzą m.in. w formie zdrowych, ale satysfakcjonujących przekąsek, czy łatwych w użyciu dodatków do sałatek. Są wśród nich odmiany koktajlowe, cherry, mini śliwki, a nawet mini San Marzano.

Oferta pomidorowych specjałów na rynku jest bardzo szeroka. Poprosiliśmy przedstawicieli firm nasiennych o polecenie najciekawszych odmian z portfolio do uprawy w cyklu przedłużonym. Oto ich propozycje.

Argenta SEEDS

Argenta Seeds
*Seria Apple: Red, Orange, Yellow
to trzy odmiany do zbioru “na luz” o owocach zbliżonej wielkości, w kształcie truskawki, różniących się kolorem (czerwony, pomarańczowy, żółty), które pozwalają na tworzenie atrakcyjnych mieszanek. Rośliny o mocnym wigorze nadają się do uprawy w długim cyklu i mogą być sadzone od początku lutego. Owoce są błyszczące, bez skłonności do pękania, cechuje je wysoka zawartość cukrów (Brix).

Apple Yellow
Apple Orange
Apple Red

*Choco Sweety ST 7742 F1 to odmiana koktajlowa o brązowych owocach przeznaczona do uprawy pod osłonami na zbiory „luzem”. W produkcji szklarniowej polecane jest jej sadzenie od początku lutego. Owoce o masie 20–30 g i atrakcyjnej, brązowej barwie cechują się bardzo wysoką zawartością likopenu i jednocześnie bardzo dobrym smakiem. Rośliny o otwartym pokroju mają generatywny typ wzrostu.

*Lotta Sweet ST 7737 F1 jest odmianą o wydłużonych czerwonych owocach polecaną do uprawy szklarniowej (od połowy lutego) i tunelowej. Roślin o generatywnym typie wzrostu cechują się wysoką produktywnością i tworzą bardzo rozbudowane grona. Owoce przeznaczone do zbioru „na luz” mają masę 20–30 g i są bardzo smaczne.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


*Kajsa Sweet ST 7736 F1 jest mieszańcem o wydłużonych, pomarańczowożółtych owocach do zbioru „na luz” przeznaczonym do uprawy pod osłonami, w szklarniach można go sadzić od połowy lutego. Jest to odmiana siostrzana do Lotta Sweet, pod względem kształtu i wielkość owoców, jednak o bardziej wegetatywnym typie wzrostu.

Kajsa Sweet

Axia Seeds
*HTL1606246 F1 jest odmianą koktajlową o czerwonych owocach. Mieszaniec o silnym wzroście jest przyjazny w obróbce i nadaje się zarówno do upraw w tradycyjnym terminie, jak i doświetlanych. Owoce są kuliste, o masie 45–60 g. Odmianę wyróżnia ładna struktura gron, które zaleca się redukować do siedmiu-dziewięciu owoców.

HTL1606246

*HTL1804116 F1 to odmiana koktajlowa o czerwonych owocach do zbioru całych gron, polecana do nasadzeń od grudnia. Rośliny o wzroście generatywnym są kompaktowe i mają krótkie międzywęźla. Zaleca się regulację gron do ośmiu–dziesięciu owoców. Owoce są smaczne, wyrównane i osiągają masę 40–45 g.

HTL1804116

*HTL1804281 F1 jest odmianą koktajlową o malinowych owocach, do zbioru na grona. Może być sadzona do szklarni już od grudnia. Rośliny o otwartym pokroju i zbalansowanym wzroście tworzą bardzo smaczne owoce o masie 35–45 g, poleca się ich regulowanie do ośmiu sztuk w gronie.

HTL1804281

*Xavy F1 to odmiana pomidora cherry gałązkowego (do zbioru na grona) o ciemnoczerwonych owocach i bardzo wysokim, jak na ten typ pomidora, potencjale plonotwórczym. Rośliny są bardzo silne, łatwe w obróbce. Zaleca się regulację gron do 12–14 owoców. Odmiana nadaje się do upraw doświetlanych.

Xavy

BASF (Nunhems)
*Pulsion F1 to pomidor cherry o czerwonych owocach typu mini śliwka do zbioru „na luz”. Jest to odmiana o bardzo wysokim potencjale plonotwórczym i jednocześnie dobrym smaku. Rośliny o generatywnym charakterze wzrostu i otwartym pokroju bardzo często tworzą podwójne grona. Owoce o masie 10–14 g nie mają tendencji do opadania i wykazują bardzo długą trwałość pozbiorczą.

Pulsion

*Adorion F1 to pomidor gałązkowy cherry o czerwonych, kulistych owocach do zbioru całych gron i „na luz”. Odmianę tę wyróżnia bardzo dobry smak owoców (Brix 9,6), ich chrupkość i odporność na pękanie oraz opadanie. Rośliny mają generatywny charakter wzrostu. Adorion F1 to odmiana kolankowa o 10-, 12-gramowych owocach, których liczbę zaleca się regulować w gronach do 14–16 sztuk.

Adorion

 

Bayer (De Ruiter)
*Yelorita F1 to odmiana cherry o żółtych owocach do zbioru całych gron oraz „na luz”. Nadaje się zarówno do uprawy przedłużonej od początku stycznia, jak i uprawy doświetlanej. Żółte, kuliste owoce o masie 14–22 g długo utrzymują się na gronie i mają bardzo dobry smak. Rośliny odznaczają się krótszymi międzywęźlami w porównaniu do innych odmian w tym segmencie i zachowują balans wegetatywno-generatywny.

Yelorita

*DR0607TC F1 to pomidor cherry na gałązce o czerwonych owocach (możliwe konfekcjonowanie „na luz”). Rośliny o krótkich międzywęźlach i otwartym pokroju mają dobry wigor przy szczepieniu na silnie rosnącej podkładce DR0141TX. Owoce są błyszczące, wyrównane, o jasnoczerwonej barwie. Ich średnia masa wynosi 13–15 g, odznaczają się dobrym smakiem, brakiem skłonności do pękania i długą trwałością pozbiorczą.

*DRC 564 F1 to odmiana typu cherry, która tworzy owoce o głębokiej, czerwonej barwie, osadzone na długich, wyrównanych gronach. Rekomendowana jest do nasadzeń od początku stycznia. Średnia masa owoców wynosi 15–20 g, nadają się one zarówno do zbioru „na luz”, jak i sprzedaży w gronach. Rośliny cechują się o przewagą cech generatywnych.

DRC564

*DRK 936 F1 to pomidor śliwkowy o malinowej barwie i bardzo dobrym smaku. Średnia masa owoców wynosi 70–90 g. Jest to plenna odmiana polecana do nasadzeń od początku stycznia. Zalecane jest szczepienie roślin na silnych podkładkach Maxifort i DR0141TX.

DRK936

Enza Zaden
*Laudrup F1 to odmiana o czerwonych śliwkokształtnych owocach przeznaczona do wczesnych nasadzeń całorocznych, jak i do nasadzeń w cyklu jesiennym w obiektach ogrzewanych i nieogrzewanych. Owoce są słodkie, o wydłużonym kształcie z lekkim żebrowaniem. Mają intensywny, czerwony kolor, osiągają masę 11–12 g i nadają się do zbioru „na luz”. Rośliny o średniej długości międzywęźlach i dużych liściach tworzą długie, silne grona.

Laudrup

*Tomagino F1 jest odmianą w typie cherry o czerwonych owocach przeznaczoną do zbioru całych gron oraz „na luz”. Nadaje się do uprawy w obiektach ogrzewanych i nieogrzewanych. Może być uprawiana z wczesnych nasadzeń całorocznych, doświetlanych jak i z nasadzeń w cyklu jesiennym. Owoce są intensywnie czerwone, bardzo smaczne, wyrównane w gronach, mają masę 20–22 g i wykazują długą trwałość pozbiorczą. Rośliny o generatywnym typie wzrostu mają średniej długości międzywęźla i otwarty pokrój.

Tomagino

*Vespolino F1 to odmiana o owocach śliwkokształtnych przeznaczona do zbioru „na luz”. Nadaje się zarówno do obiektów ogrzewanych, jak i nieogrzewanych. Może być uprawiana w cyklu przedłużonym, oraz krótkim cyklu jesiennym. Owoce są czerwone, wydłużone z lekkim karbowaniem o masie 20–25 g, długo zachowują świeżość po zbiorze. Rośliny są silne o średniej długości międzywęźlach i dużych liściach.

Vespolino

*Annaisa F1 to odmiana koktajlowa o czerwonych owocach nadaje się zarówno do wczesnych nasadzeń całorocznych, doświetlanych, jak i do nasadzeń jesiennych. Owoce o masie ok. 40 g są kuliste, o wyrazistym słodkim smaku. Mogą być zbierane na grona oraz „na luz”. Rośliny są sile, o średniej długości międzywęźlach i silnych gronach. Odmiana jest plenna, odznacza się wysoką tolerancją na wirusa mozaiki pepino.

Annaisa

Hazera
*Summer Sun F1 to odmiana średnio wczesna o jasnożółtych owocach typu cherry do uprawy w szklarniach i w tunelach foliowych, w długim cyklu. Owoce o masie 15–25 g są bardzo słodkie (Brix 8,5–10) nawet w fazie niepełnej dojrzałości, bardzo twarde, dobrze się przechowują. Rośliny o silnym wigorze tworzą długie międzywęźla. Odmiana polecana jest do zbioru pojedynczych owoców z przeznaczeniem m.in. do tworzenia różnokolorowych zestawów.

Summer Sun

*Genio F1 to odmiana cherry o czerwonych owocach do uprawy tunelowej, ale może być uprawiana również w szklarniach w cyklach przedłużonych. Rośliny o silnym wigorze i otwartym pokroju, tworzą owoce intensywnie czerwone z połyskiem. Są one bardzo wyrównane w gronie i osiągają masę 20–25 g. Mogą być zbierane luzem lub całymi gronami. Odmiana nie wykazuje skłonności do pękania owoców.

Genio

Rijk Zwaa
*Saluoso RZ F1 jest odmianą koktajlową o czerwonych owocach przeznaczoną do nasadzeń od początku stycznia. Rośliny o generatywnym charakterze wzrostu tworzą długie, płaskie grona z kulistymi, intensywnie wybarwionymi owocami o masie 35–45 g. Rośliny o wysokim potencjale plonotwórczym mają otwarty pokrój.

Saluoso RZ

*Idolini RZ F1 to odmiana mini San Marzano przeznaczona do zbioru całych gron i uprawy z nasadzeń od początku stycznia. Grona są regularne, bardzo wyrównane z owocami o masie 16–18 g. Rośliny mają generatywny charakter wzrostu.

Idolinini RZ

*Rasbora RZ F1 to nowa odmiana o śliwkokształtnych owocach malinowej barwy do zbioru „na luz”. Odmiana jest łatwa w uprawie i cechuje ją wysoki potencjał plonotwórczy. Przeznaczona jest do nasadzeń od początku stycznia. Owoce o masie 10–13 g mają bardzo dobry smak.
*Chromis RZ F1jest nową odmianą pomidora o śliwkokształtnych, brązowych owocach przeznaczoną do zbioru „na luz”. Rośliny można sadzić od początku stycznia, są one łatwe w uprawie i mają wysoki potencjał plonotwórczy. Owoce o masie 10–15 g mają głęboki brązowy kolor i mogą być zbierane nawet po osiągnięciu pełnego wybarwienia.

Syngenta
*Depona F1 jest odmianą koktajlową o czerwonych, kulistych owocach zebranych w grona po 10–12 sztuk, mają one masę 35–40 g. Owoce są trwałe, wysokiej jakości, odznaczają się dobrym smakiem.
*Dubino F1 to odmiana w typie mini San Marzano o czerwonych owocach do zbioru całymi gronami lub „na luz”. Owoce mają niewielki rozmiar (15–20 g) i wysoką zawartość ekstraktu (Brix) przekładającą się na dobry smak, który utrzymuje się przez cały sezon.
*Nebula F1 to odmiana pomidora typu cherry o czerwonopomarańczowych owocach. Są one jędrne i chrupkie. Odznaczają się zrównoważonym słodko-kwaśnym smakiem (Brix 8,5–10).
*Monile F1 to odmiana w typie mini śliwki o malinowych owocach wyróżniająca się bardzo słodkim smakiem i niską kwasowością.

Yuksel
*Nicoleta F1 jest odmianą o śliwkokształtnych czerwonych owocach przeznaczona do uprawy przez cały rok w szklarni (nasadzenia od połowy stycznia), a także w tunelach. Jest to bardzo wczesna odmiana o intensywnym wzroście. Złożone grona liczą po 25–30 intensywnie czerwonych, smacznych owoców, o masie 20–25 g. Są one lekko żebrowane i błyszczące.

Nicoleta

*Chick F1 to bardzo wczesna odmiana pomidora koktajlowego, silnie rosnąca i mało wrażliwa na niższą temperaturę pod koniec uprawy. Zawiązuje regularne grona liczące po 14–16 intensywnie pomarańczowych owoców. Może być uprawiana cały rok w szklarni (nasadzenia od połowy stycznia), a także w tunelach. Owoce o masie 30–35 g są lekko żebrowane i charakteryzują się dobrą trwałością pozbiorcżą oraz dobrym smakiem, nadają się na zaopatrzenie supermarketów jak i rynku lokalnego.

Chick

*Tiger F1 to bardzo wczesna odmiana koktajlowa o kulistych paskowanych („tygrysich”) owocach. Może być uprawiana cały rok w szklarni (nasadzenia od lutego) oraz w tunelach. Rośliny o ciągłym wzroście mają luźny pokrój. Charakteryzuje się unikalnymi owocami o wysokich walorach smakowych i prozdrowotnych. Kuliste owoce o masie 40–45 g nadają się do zbioru luzem i w gronach. Wyróżniają się dobrą twardością i jakością oraz bardzo wysoką zawartość likopenu.

Tiger

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Artykuł pochodzi z STO 3/2021

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl