yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
PolecanePomidory gronowe w podkaliskiej szklarni

Pomidory gronowe w podkaliskiej szklarni

Pomidory gronowe (gałązkowe) dominują w asortymencie sieci handlowych, mniejszą popularnością cieszą się natomiast wśród krajowych producentów szklarniach. Podczas spotkania zorganizowanego w gospodarstwie Katarzyny, Kazimierza i Bartłomieja Janasów w Blizanówku k. Kalisza przez firmę Enza Zaden można było przekonać się, że uprawa pomidorów gronowych może być dobrą alternatywą dla odmian mięsistych i malinowych.

Agnieszka Wiśniewska reprezentująca firmę Enza Zaden mówiła o zmianach zachodzących w strukturze produkcji pomidorów w naszym kraju i przybliżyła charakterystykę nowej odmiany wprowadzanej na polski rynek.

Maxeza F1 to odmiana gałązkowa, bezkolankowa o otwartym pokroju roślin i horyzontalnym ułożeniu liści. Tworzy owoce kuliste do lekko spłaszczonych, twarde, dobrze znoszące transport i nadające się do przechowywania. Wyniki doświadczeń, w których porównywano Maxezę F1 z innymi odmianami z tego segmentu dowiodły wysokiej plenności naszej nowej odmiany. Średnia masa owoców w przeprowadzonych testach była o 10 do 15 g większa w porównaniu z odmianami konkurencyjnymi. Cechą, którą pozytywnie wyróżniała się Maxezę F1 było dobre wiązanie owoców nawet przy niedoborze światła. Ze względu długość rośliny odmiana polecana do obiektów o wysokości powyżej 4 m – informowała A. Wiśniewska. Prelegentka zalecała w pierwszym okresie uprawy Maxezy F1 ustawianie kostek z rozsadą obok otworów na matach, aby nie pobudzać roślin do zbyt wegetatywnego wzrostu. Zagęszczenie uprawy powinno wynosić w pierwszym okresie 2,5 szt./m2 i po dwukrotnym wypuszczaniu dodatkowych pędów powinno wynieść docelowo 3,3–3,5 szt./m2. Zalecana jest regulacja liczby owoców w gronie do 5 szt., natomiast w przypadku sadzenia roślin przed 25 grudnia pierwsze dwa grona należy redukować do 4 szt.

Anna Kamionka-Janus zaprezentowała asortyment rozsad warzyw szklarniowych Grupy Mularski oraz technologię ich produkcji. Z kolei Roman Czernicki przybliżył nowy projekt Grupy Mularski polegający na skonsolidowaniu rynku pomidorów w systemie Win Win. Mieczysław Banach z firmy Grodan wraz z gospodarzem spotkania K. Janasem informowali o korzyściach płynących ze stosowania mat kamiennych z serii Grotop, na których od lat prowadza uprawę ogrodnicy z Blizanówka. O zastosowaniu lamp LED w uprawie warzyw mówił Sławomir Krzemiński z firmy Neonica.

Odmianę Maxeza F1 można było obejrzeć w warunkach produkcyjnych w szklarni pp. Janasów.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl