AktualnościPomidory malinowe pierwszy sezon w gospodarstwie

Pomidory malinowe pierwszy sezon w gospodarstwie

Kamil Wilner, wraz z żoną Weroniką oraz rodzicami Ewą i Robertem prowadzą 2,5-hektarowe gospodarstwo szklarniowe. Po analizie sezonu 2020, w którym, jako kolejnym z rzędu koniunktura okazała się niekorzystna dla pomidorów czerwonych podjęto decyzję o obsadzeniu całej powierzchni pomidorami malinowymi.

W najnowszym obiekcie (1,3 ha) o wysokości 6 m w słupie i 10-letniej szklarni o wysokości 4,5 m w słupie (0,6 ha) posadzono odmianę Hakumaru F1, natomiast do najstarszego, niskiego obiektu (0,6 ha) wybrano odmianę Maluno F1. Po latach doświadczeń z produkcją pomidora czerwonego wybór odmian malinowych o silnym wzroście okazał się trafiony, ponieważ przejście na nowy kierunek produkcji było dzięki temu prostsze.

Wybór odmian w nowym dla plantatorów segmencie uprawy nie był łatwym zadaniem, zważywszy liczbę dostępnych możliwości.

 

Hakumaru F1 to odmiana wczesna, co pozwala uzyskać szybko pierwsze wybarwione owoce, za które uzyskuje się najlepszą cenę. Odznacza ją również wysoka plenność, co potwierdziło się w naszym gospodarstwie. Istotną zaletą są krótkie, krępe grona, które nie mają skłonności do załamywania się pod ciężarem owoców. Dzięki temu od momentu rozpoczęcia zbiorów nie było już potrzeby łuczkowania gron. Odmiana dobrze radzi sobie w warunkach intensywnego nasłonecznienia latem co pozwoliło zrezygnować z cieniowania dachu szklarni, bez szkody dla jakości owoców, które nie mają skłonności do nierównomiernego wybarwiania i suchej zgnilizny wierzchołkowej. Odporność roślin na mączniaka prawdziwego ułatwiła utrzymanie zdrowotności uprawy tej wiosny, kiedy warunki pogodowe – wysoka wilgotność powietrza i niska temperatura – sprzyjały wysokiej presji patogenów. Jak do tej pory odmiana doskonale sprawdziła się w naszym gospodarstwie zarówno pod względem uprawowym, jak i handlowym. Owoce, które zbieramy z naszych szklarni są smaczne, duże, mają głęboką malinową barwę i silny połysk, dzięki temu nie mamy problemów ze zbytem towaru – informował K. Wilner.

 

 

Szerszą relację z gospodarstwa Państwa Wilnerów przeczytacie w Szklarnie Tunele Osłony 4/2021

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl