Pomidory produkowane ze smakiem

W gospodarstwie Elżbiety i Romana Olszowych w Borku (woj. świętokrzyskie) pomidory uprawiane są od ponad 20 lat. Wybór odmian dyktowany jest wymaganiami konsumentów, którzy doceniają wyjątkowy smak pomidora malinowego.

Producenci z Borku samodzielnie produkują rozsadę. Czas przygotowania rozsady pomidora tunelowego trwa zwykle 4–5 tygodni. Nasiona pomidorów wysiewane są bezpośrednio do wielodoniczek (54 otwory) wypełnionych wcześniej substratem torfowym zmieszanym z perlitem. Termin siewu przypada na początek marca. By zabezpieczyć rośliny przed występowaniem zgnilizny pierścieniowej, zgorzeli siewek czy zgnilizny korzeni stosowany jest Previcur Energy 840 SL. Zabieg ochrony jest powtarzany jeszcze dwukrotnie, po posadzeniu roślin na miejsce stałe w tunelach.

W zależności od warunków atmosferycznych pomidory sadzone są w dwóch terminach: w pierwszym tygodniu kwietnia i w maju. Rośliny sadzone są w dwóch rzędach w rozstawie 48 cm x 43 cm, i odległości co 80 cm (90 cm w przypadku tuneli z metalową konstrukcją). Wzdłuż każdego rzędu rozstawiane są dwie linie kroplujące. Rośliny w Borku uprawiane są w jednym cyklu i w zależności od odmiany prowadzone na 7 – 8 gron.

Od wielu lat podstawową odmianą pomidorów uprawianą w tym gospodarstwie jest VP1 F1. Od trzech sezonów pod tunelami zagościła odmiana Loara F1 z hodowli HM.Clause. W ubiegłym sezonie producenci testowali odmianę pod numerem hodowlanym 44312 (hodowla HM.Clause). Ogrodnicy z Borku zwrócili na nią szczególną uwagę, co przełożyło się na większą powierzchnię produkcji w tym sezonie. Obecnie odmiana jest dostępna w sprzedaży pod nazwą Honeylilli F1.

Cały artykuł przeczytacie Państwo w czwartym wydaniu czasopisma “Szklarnie Tunele Osłony”. Serdecznie zapraszamy do zakupu prenumeraty w naszym sklepie internetowym: www.plantpress.pl lub kontaktując się telefonicznie pod numerem
☎️: +48 532-545-424.

Related Posts

  1. Wypalanie traw i nieużytków rolnych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności