Jesień to dobry czas by spotkać się z producentami i porozmawiać o przyszłorocznym sezonie. 24 listopada producenci papryki mieli okazję wysłuchać wystąpień ekspertów marki Seminis (firma Bayer) oraz firmy Intermag.
Często producenci papryki z regionu Radomia rozpoczynają sezon od nowalijek. Najczęściej wybierają wczesne odmiany fasoli szparagowej, żółtostrąkowej. Super wczesną odmianą (ok. 65 dni wegetacji) wyróżniającymi się atrakcyjnymi strąkami jest SV1003GF. Roślina o mocnym wigorze i silnym systemie korzeniowym – tolerancyjna na suszę. Strąki o grubości 9,5-11,5 mm i długości 14-16 mm.
Sztandarową odmianą w tym asortymencie jest Unidor. Rośliny tworzą proste i sztywne strąki o intensywnej żółtozłocistej barwie.


Czołowe odmiany papryki do uprawy w tunelach foliowych
Z asortymentu papryki w typie blok do uprawy w tunelach foliowych wyróżniono odmiany m.in. Caravaggio F1. Odmiana charakteryzuje się dobrym wigorem roślin. Roślina równomiernie wiąże owoce i nie gubi zawiązków podczas wysokiej temperatury. Papryka szybko adaptuje się do stresowych warunków. Tworzy atrakcyjne, wysokiej jakości owoce. Ważną cechą jest to, że owoce nie drobnieją na wyższych piętrach.




Producenci uprawiający paprykę coraz chętniej i częściej szukają rozwiązań, które pomogą zoptymalizować koszty produkcji bez uszczerbku na jakości i wydajności produktu. Nie tylko zmieniający się klimat, ale też zmiany gospodarcze mają znaczący wpływ na opłacalność produkcji. Dlatego ciekawą propozycją dedykowaną do uprawy w tunelach foliowych jest odmiana Argaman F1. Odmiana doskonale nadająca się na stanowiska trudniejsze w uprawie, wymagające silniejszych roślin. Mocny wigor, silny system korzeniowy i wartość dodana w postaci wysokiej tolerancji na nicienie. Odmiana tworzy duże, ciężkie owoce około 300g. Ładny czerwony intensywny kolor. Dobrze wiąże każde piętro, bez ubytków nawet przy wysokich temperaturach.
Kolejną ciekawą propozycją jest odmiana Maximunus F1. Odmiana, która jest jedną z najwcześniejszych na rynku. Zapewni producentom tego gatunku wczesny i wysokiej jakości plon. Roślina bardzo generatywna, czyli jej głównym zadaniem jest zawiązanie i wyprodukowanie jak największej liczby owoców w krótkim czasie. Owoce typu blok osiągają masę 250-300 g i cechują się bardzo grubą ścianką, bez tendencji do mikrospękań. Wybarwianie owoców jest bardzo szybkie na całej powierzchni – doskonale wybarwia się nawet późną jesienią.
Wśród propozycji papryk o żółtej barwie owoców jest odmiana SVPB 1008 F1 (Adellante). Odmiana o bardzo dobrym wiązaniu owoców przez całą produkcję. Doskonała jakość owoców. Wybarwianie owoców jest bardzo szybkie na całej powierzchni roślin. Owoce nie zakleszczają się, co ułatwia ich zbiór.
Propozycje papryki do uprawy w gruncie


Sprawdzoną i docenianą przez doświadczonych ogrodników odmianą papryki do uprawy w gruncie jest odmiana King Arthur F1. Wśród bardzo wydajnych odmian warto zwrócić uwagę na odmianę Aristotle F1. Rośliny tworzą duże owoce (dedykowane na zaopatrzenie rynku przemysłowego). Nowością, która wzbudziła największe zainteresowanie wśród producentów m.in. z regionu Lubelszczyzny jest odmiana Playmaker F1. Odmiana o atrakcyjnych owocach, które równomiernie wybarwiają się do końca zbioru. Wczesność na podobnym poziomie jak w przypadku odmiany Aristotle F1.
Podczas spotkania z producentami z radomskiego przedstawiono także bogatą ofertę produktów Intermag. Z nowości zarekomendowano Bactim Nutri biopreparaty dwukomponentowe Nutri N+, Nutri P+.