yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSpotkanie warzywnicze w Klwowie

Spotkanie warzywnicze w Klwowie

Trendy i możliwości w uprawie warzyw pod osłonami w radomskim” to temat  spotkania w Klwowie w dniu 24 listopada, którego organizatorem była firma Enza Zaden. Partnerami branżowymi były firmy: Intermag, Grupa Producentów Rozsad Krasoń, Agrosorb oraz Agro-Max. Spotkanie warzywnicze cieszyło się dużym zainteresowaniem producentów, co można było zaobserwować po frekwencji na sali konferencyjnej.

W mijającym tygodniu mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniach warzywniczych w największym zagłębiu paprykowym w Polsce, czyli w Klwowie.

Bernard Zioło, który reprezentował firmę Enza Zaden, omówił kilka odmian z asortymentu papryki, sałaty, rzodkiewki, kapusty pekińskiej oraz ogórka polecanych na sezon 2023. Wśród bogatej propozycji pojawiły się także nowości, o który warto wspomnieć.

Z odmian papryki w typie blok na sezon 2023 warte uwagi są odmiany, które mieliśmy okazję zobaczyć w mijającym sezonie podczas Dni Otwartych w gospodarstwie pp. Szatanów w Długiej.

Dragoney F1 to odmiana ceniona przez producentów radomskiego zagłębia paprykowego. Jej główną zaletą jest wysoka tolerancja na uwiądy powodowane przez grzyby z rodzajów Fusarium i Verticillium. Odmiana o silnym silnym systemie korzeniowym, tworzy atrakcyjne czerwone owoce o ciemnoczerwonej barwie. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Maduro F1 to warta uwagi odmiana papryki o czerwonych owocach typu blok. Rośliny o średniej wielkości. Jest to bardzo wczesna odmiana, jak twierdzi prelegent, wcześniejsza od Dragoneya.

Odmiana Maduro (zdjęcie wykonano pod koniec października br.r.)
Papryka – odmiana Maduro. Zdjęcie wykonano w sierpniu br.r.

Milena F1 to wczesna odmiana o owocach przebarwiających się na kolor pomarańczowy. Rośliny o średniej wysokości stabilnie wiążą owoce przez cały sezon. Odmiana wyróżnia się doskonałą jakością owoców.

Devito F1 to odmiana niezastąpiona do uprawy w różnych warunkach. Jej owoce przebarwią się na żółty kolor. Jak informuje Bernard Zioło, owoce łatwo się zbierają. Bardzo ładnie prezentują się zapakowane w skrzynkach kartonowych, bądź w flow-pakach.

Banckers F1 to odmiana godna polecenia, głównie ze względu na wysoką tolerancję na choroby odglebowe w tym tzw. więdnięcie południowe. Odmiana charakteryzuje się wysokim i stabilnym plonowanie przez cały sezon uprawowy. Zalecany jest zbiór owoców na “zielono’.

Z asortymentu papryki ostrej wyróżniono odmianę Shakira F1 o stożkowych owocach przebarwiających się z zielonego na czerwony kolor. Wielkość: 17 cm x 3 cm.

Spotkanie warzywnicze było okazją do zapoznania się z odmianami kapusty pekińskiej na wczesny zbiór. W tym segmencie B. Zioło polecał odmiany Preduro F1, Orient Suprice F1, Enduro F1. W regionie radomskim  coraz większym powodzeniem wśród producentów cieszy się uprawa cukinii. To dość łatwe w uprawie warzywo, ale wymagające częstych zbiorów. Z tego asortymentu na uwagę zasługuje odmiana Keesha.

Cukinia odmiana Keesha

Uprawę nowalijek warto rozpocząć od rzodkiewki, a jak ten segment to godne polecenia są niezawodne odmiany Celesta, Escala. Wśród propozycji sałaty kruchej (“lodowej”) warto zwrócić uwagę na Severo, Napelo (nowość), a z masłowych: Analena, Casey.

Celesta
Casey

Bernard Zioło na spotkaniu z producentami warzyw omówił także odmiany ogórka w typie midi oraz brodawkowego. Melen F1 to sztandarowa odmiana ogórka gładkiego polecany do uprawy pod osłonami. Nowością wśród ogórka brodawkowego jest odmiana Erlend F1. Na spotkaniu z producentami omówiono także odmiany Severin F1 oraz Bjorn F1.

Erlend
Erlend F1

Spotkanie w Klwowie było okazją do zapoznania się z ofertą produktów z serii Bactim, o których mówił Jan Wcisło z firmy Intermag. Choroby odglebowe papryki to najczęstsze wyzwania w uprawie tego gatunku. Mogą to być choroby systemu korzeniowego, wiązek przewodzących, zgorzele podstawy łodygi. W celu ograniczenia ww chorób prelegent polecał preparat Bactim Fertimax. W celu ograniczenia występowania szkodliwych nicieni glebowych godny uwagi jest Bactim Receptor. Jan Wcisło zwrócił uwagę, by na stanowiskach po zabiegu odkażania gleby warto zastosować Bactim Vigor. 

Choć do pikowania siewek jest jeszcze trochę czasu, ale warto pomyśleć, by po tym zabiegu zastosować preparat Bactim Radinet. Stosowanie preparatów mikrobiologicznych należy wykonywać systematycznie w odpowiednim terminie i warunkach – podkreślał ekspert z firmy Intermag. Na etapie produkcji rozsady, tuż po przepikowaniu roślin do wielodoniczek, warto rozpocząć stosowanie preparatów mikrobiologicznych, w tym przypadku Bactim Radinet w dawce 200 g/1000 roślin. Kolejnym krokiem jest stosowanie mikrobiologii w chwili posadzenia roślin na miejsce stałe w tunelu foliowym.

Nowościami 2023 w ofercie firmy Intermag są Bactim Nutri N+ oraz Bactim Nutri P+ .

O ofercie rozsady do uprawy w regionie radomskim mówili Aleksandra Wronka oraz Marcin Krasoń z Grupy Producentów Rozsad Krasoń.

Rozsada papryki z tacy 150
Siewka papryki – taca 285
Rozsada sałaty od GP Krasoń

O korzyściach z zastosowania biostymulatorów w uprawie warzyw pod osłonami mówi Agata Niewola oraz Radosław Rysiak Agro-Sorb Polskie Aminokwasy.

Aminokwasy zawarte w biostymulatorach Agro-Sorb są wykorzystywane w procesie fotosyntezy, stymulują podziały komórkowe, wzrost roślin oraz zwiększają odporność roślin na stresowe warunki atmosferyczne i siedliskowe. Biostymulatory dodane do powszechnie używanych nawozów i środków ochrony roślin podnoszą efektywność nawożenia i skuteczność ochrony. Agro-Sorb opracowuje i sprzedaje biostymulatory w celu ciągłej poprawy i ochrony upraw: polowych, warzywniczych i sadowniczych.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl