• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościStrategia nawadniania pomidora szklarniowego w okresie pierwszych zbiorów

Strategia nawadniania pomidora szklarniowego w okresie pierwszych zbiorów

Pierwsze zbiory i czas bezpośrednio po nich, to ostatni moment na wzmocnienie systemu korzeniowego przed nadchodzącym latem. Strategia nawadniania monitorowana przez mierniki lub wagę uprawową, wspomagana przez nowoczesne platformy uprawowe, odgrywa dużą rolę w osiągnięciu i utrzymywaniu silnego systemu korzeniowego.


W okresie dojrzewania pierwszych gron ? odnotowujemy maksymalne w całym sezonie obciążenie roślin owocami. Przy wszystkich zawiązanych gronach i kwiatach w uprawie pomidora mamy ponad 80-85 zawiązanych owoców (odmiany mięsiste), na każdym metrze kwadratowym produkcji.

Większość produktów fotosyntezy roślin w naturalny sposób trafia do owoców. W następnej kolejności asymilaty lokowane są w wierzchołku roślin i jej części nadziemnej, a system korzeniowy znajduje się na końcu tej „drabiny pokarmowej”. Sytuacja staje się dla korzeni jeszcze trudniejsza, gdy słabnie nasłonecznienie ?, a z nim intensywność fotosyntezy.

Nawadnianie pomidoró szkalrniowych podczas zbioru pierwszego grona
Pierwsze zbiory pomidora i czas bezpośrednio po nich, to ostatni moment na wzmocnienie systemu korzeniowego przed nadchodzącym latem. Fot. E Bosak

Po pierwszych zbiorach ? i zdecydowanym zmniejszeniu obciążenia roślin owocami – po zbiorze 1. i 2. grona – ma miejsce krótki okres na wzmocnienie, odbudowę systemu korzeniowego.

System korzeniowy pomidora
Po zbiorze 1. i 2. grona, to krótki czas na wzmocnienie systemu korzeniowego.

Za kilka tygodni maksymalne natężenie radiacji słonecznej ? osiągnie nawet 1000 W/m2 i w tej sytuacji silny i aktywny system korzeniowy będzie niezwykle potrzebny. Pomimo różnego rodzaju biostymulatorów i innych środków wzmacniających rośliny, główną rolę w utrzymaniu kondycji systemu korzeniowego odgrywa strategia nawadniania. Co ważne, jej prawidłowe stosowanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a raczej je ogranicza.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

? Warto pamiętać o praktycznej zasadzie, że korzenie dla swojego prawidłowego wzrostu potrzebują powietrza. Troszczymy się o nie zwłaszcza w dni słoneczne, w tym o wysoki poziom wilgotności podłoża (WC), jednak powietrze i zawarty nim tlen ma istotne znaczenie dla kondycji systemu korzeniowego. Zdecydowana większość niepowodzeń w ukorzenianiu i rozbudowie systemu korzeniowego jest powodowana zbyt wysoką wilgotnością podłoża (jego zalaniem), ale lepiej opisywać taką sytuację, jako zbyt słabe napowietrzenie strefy korzeniowej.

Strategia nawadniania: czas rozpoczęcia podlewania, czas zakończenia, wielkość dawki, odstępy pomiędzy cyklami – decyduje o warunkach wodno-powietrznych w strefie korzeniowej.

W nadchodzących tygodniach, przy stale rosnącym natężeniu radiacji słonecznej ?, czas przed pierwszym podlewaniem jest kluczowy dla kondycji korzeni. Nocny spadek pojemności wodnej podłoża (WC), a przede wszystkim spadek, który ma miejsce po wschodzie słońca może okazać się decydujący. Przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń pomiarowych można łatwo monitorować zmiany WC podłoża i podjąć właściwą decyzję co do czasu pierwszego nawodnienia. Jeżeli po wschodzie słońca sensor urządzenia (GroSens)  pokaże obniżenie WC maty o 1-2 procent (p.p.) możemy przystąpić do pierwszego nawadniania roślin. Jest oczywiste, że w dniu pochmurnym i w dniu słonecznym ten moment wypadnie o innej porze, jednak to parametry podłoża, a nie zegar decydują o rozpoczęciu podlewania.

Przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń pomiarowych można łatwo monitorować zmiany WC podłoża. Fot. E. Bosak

Zarządzanie nocnym spadkiem pojemności wodnej maty (∆WC) jest również doskonałym narzędziem w sterowaniu generatywno-wegetatywnym równoważeniem uprawy. Przyjmuje się, że spadek większy niż 12% (p.p.) jest dla uprawy silnym bodźcem generatywnym, a przy mniejszym niż 10% uprawa wzmacnia się wegetatywnie. Zazwyczaj po pierwszych zbiorach, uprawy wymagają bodźców wegetatywnych. Czas zakończenia i czas rozpoczęcia nawadniania decydują o ∆WC. Warunki, które muszą być spełnione do rozpoczęcia nawadniania, są dość dobrze opisane, m.in. wspomniany wcześniej spadek WC po wschodzie słońca. Podobnie jest w przypadku czynników decydujących o zakończeniu podlewania, jednak w praktyce są one znacznie trudniejsze do zrealizowania. Z tego powodu, platforma wspomagająca decyzje uprawowe e-Gro potrafi przewidywać zmiany wilgotności podłoża – przebieg krzywej WC na podstawie realizowanej strategii nawadniania.

Przebieg krzywej WC na podstawie realizowanej strategii nawadniania .

Dzięki temu, po każdym cyklu nawodnieniowym, ogrodnik otrzymuje symulację, jak będzie zachowywać się przebieg WC maty, gdyby był to cykl ostatni. Jest to nieoceniona funkcja pozwalająca dopasować strategię nawadniania (∆WC, STOP) do potrzeb uprawy ?.

dr inż. Krzysztof Fatel, Grodan


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl