yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościStrategia nawadniania pomidora szklarniowego w okresie pierwszych zbiorów

Strategia nawadniania pomidora szklarniowego w okresie pierwszych zbiorów

Pierwsze zbiory i czas bezpośrednio po nich, to ostatni moment na wzmocnienie systemu korzeniowego przed nadchodzącym latem. Strategia nawadniania monitorowana przez mierniki lub wagę uprawową, wspomagana przez nowoczesne platformy uprawowe, odgrywa dużą rolę w osiągnięciu i utrzymywaniu silnego systemu korzeniowego.


W okresie dojrzewania pierwszych gron ? odnotowujemy maksymalne w całym sezonie obciążenie roślin owocami. Przy wszystkich zawiązanych gronach i kwiatach w uprawie pomidora mamy ponad 80-85 zawiązanych owoców (odmiany mięsiste), na każdym metrze kwadratowym produkcji.

Większość produktów fotosyntezy roślin w naturalny sposób trafia do owoców. W następnej kolejności asymilaty lokowane są w wierzchołku roślin i jej części nadziemnej, a system korzeniowy znajduje się na końcu tej „drabiny pokarmowej”. Sytuacja staje się dla korzeni jeszcze trudniejsza, gdy słabnie nasłonecznienie ?, a z nim intensywność fotosyntezy.

Nawadnianie pomidoró szkalrniowych podczas zbioru pierwszego grona
Pierwsze zbiory pomidora i czas bezpośrednio po nich, to ostatni moment na wzmocnienie systemu korzeniowego przed nadchodzącym latem. Fot. E Bosak

Po pierwszych zbiorach ? i zdecydowanym zmniejszeniu obciążenia roślin owocami – po zbiorze 1. i 2. grona – ma miejsce krótki okres na wzmocnienie, odbudowę systemu korzeniowego.

System korzeniowy pomidora
Po zbiorze 1. i 2. grona, to krótki czas na wzmocnienie systemu korzeniowego.

Za kilka tygodni maksymalne natężenie radiacji słonecznej ? osiągnie nawet 1000 W/m2 i w tej sytuacji silny i aktywny system korzeniowy będzie niezwykle potrzebny. Pomimo różnego rodzaju biostymulatorów i innych środków wzmacniających rośliny, główną rolę w utrzymaniu kondycji systemu korzeniowego odgrywa strategia nawadniania. Co ważne, jej prawidłowe stosowanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, a raczej je ogranicza.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

? Warto pamiętać o praktycznej zasadzie, że korzenie dla swojego prawidłowego wzrostu potrzebują powietrza. Troszczymy się o nie zwłaszcza w dni słoneczne, w tym o wysoki poziom wilgotności podłoża (WC), jednak powietrze i zawarty nim tlen ma istotne znaczenie dla kondycji systemu korzeniowego. Zdecydowana większość niepowodzeń w ukorzenianiu i rozbudowie systemu korzeniowego jest powodowana zbyt wysoką wilgotnością podłoża (jego zalaniem), ale lepiej opisywać taką sytuację, jako zbyt słabe napowietrzenie strefy korzeniowej.

Strategia nawadniania: czas rozpoczęcia podlewania, czas zakończenia, wielkość dawki, odstępy pomiędzy cyklami – decyduje o warunkach wodno-powietrznych w strefie korzeniowej.

W nadchodzących tygodniach, przy stale rosnącym natężeniu radiacji słonecznej ?, czas przed pierwszym podlewaniem jest kluczowy dla kondycji korzeni. Nocny spadek pojemności wodnej podłoża (WC), a przede wszystkim spadek, który ma miejsce po wschodzie słońca może okazać się decydujący. Przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń pomiarowych można łatwo monitorować zmiany WC podłoża i podjąć właściwą decyzję co do czasu pierwszego nawodnienia. Jeżeli po wschodzie słońca sensor urządzenia (GroSens)  pokaże obniżenie WC maty o 1-2 procent (p.p.) możemy przystąpić do pierwszego nawadniania roślin. Jest oczywiste, że w dniu pochmurnym i w dniu słonecznym ten moment wypadnie o innej porze, jednak to parametry podłoża, a nie zegar decydują o rozpoczęciu podlewania.

Przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń pomiarowych można łatwo monitorować zmiany WC podłoża. Fot. E. Bosak

Zarządzanie nocnym spadkiem pojemności wodnej maty (∆WC) jest również doskonałym narzędziem w sterowaniu generatywno-wegetatywnym równoważeniem uprawy. Przyjmuje się, że spadek większy niż 12% (p.p.) jest dla uprawy silnym bodźcem generatywnym, a przy mniejszym niż 10% uprawa wzmacnia się wegetatywnie. Zazwyczaj po pierwszych zbiorach, uprawy wymagają bodźców wegetatywnych. Czas zakończenia i czas rozpoczęcia nawadniania decydują o ∆WC. Warunki, które muszą być spełnione do rozpoczęcia nawadniania, są dość dobrze opisane, m.in. wspomniany wcześniej spadek WC po wschodzie słońca. Podobnie jest w przypadku czynników decydujących o zakończeniu podlewania, jednak w praktyce są one znacznie trudniejsze do zrealizowania. Z tego powodu, platforma wspomagająca decyzje uprawowe e-Gro potrafi przewidywać zmiany wilgotności podłoża – przebieg krzywej WC na podstawie realizowanej strategii nawadniania.

Przebieg krzywej WC na podstawie realizowanej strategii nawadniania .

Dzięki temu, po każdym cyklu nawodnieniowym, ogrodnik otrzymuje symulację, jak będzie zachowywać się przebieg WC maty, gdyby był to cykl ostatni. Jest to nieoceniona funkcja pozwalająca dopasować strategię nawadniania (∆WC, STOP) do potrzeb uprawy ?.

dr inż. Krzysztof Fatel, Grodan

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl