yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościSytuacja ogórkowa w pierwszej połowie roku. Strategia pod przyszły sezon zimowy.

Sytuacja ogórkowa w pierwszej połowie roku. Strategia pod przyszły sezon zimowy.

Początek roku dla wielu upraw szklarniowych był nie lada wyzwaniem. Oprócz wyzwań związanych z pogodą, producenci wciąż zmagają z podwyżkami cen opału, nawozów, sytuacją za naszą wschodnią granicą. Czynniki te mają znaczący wpływ na stan produkcji teraz, ale będą też wpływały na plan produkcji i nasadzeń w kolejnych sezonach.

Jak zatem mądrze podejść do zaplanowania nowego sezonu?
Zobaczmy jakie czynniki i w jaki sposób wpływały na wzrost ogórków, ich plon oraz cenę?
Jakie korzyści dla swojej uprawy można uzyskać?

Jak wypadł sezon?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników:

1. Pogoda

W ostatnich dwóch sezonach, odnotowaliśmy znaczący spadek natężenia światła w miesiącach styczeń-marzec. Są to miesiące bardzo ważne z ekonomicznego punktu widzenia. Cena ogórków w tym czasie jest bardzo wysoka.
Dochód jaki uzyskamy za pierwszy plon w styczniu i lutym jest kluczowy do osiągnięcia sukcesu w produkcji przez resztę sezonu. Przeważnie ta początkowa cena rekompensuje późniejsze spadki i wpływa na opłacalność produkcji. Podobnie było i w tym roku, wyższa cena utrzymywała się przez długi czas. Wpływało na to ograniczenie importu ogórków zza wschodniej granicy. Początek sezonu wystartował z ceną ok 14PLN/kg, aktualnie 5.5.2022 6PLN/kg. Wyższe ceny ogórka to nie jedyna zmienna która rekompensuje koszty. Kluczowym jest wczesny, szybki, solidny plon w określonym czasie, gdy cena jest najwyższa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

2. Koszty związane z ogrzewaniem

Wielu producentów długo zastanawiało się czy i kiedy wystartować w produkcją. Ci, którzy posiadali opał, wystartowali bez opóźnień. W niektórych przypadkach nastąpiło przesunięcie terminów siewu o około 1 do nawet 3 tygodni w zależności od rejonu Polski. Jakby tego było mało, kiedy już przywykliśmy do nowych cen, okazało się że nie ma możliwości zakupu. Hurtownie i składy opału były i nadal w wielu przypadkach są puste, kopalnie wycofywały się z kontraktów albo zachęcały do licytacji. Z tego też względu drugie nasadzenia, te jesienne stoją pod znakiem zapytania? Podczas rozmów z producentami, można się dowiedzieć, że w tym sezonie „poszło z dymem” dodatkowe 100-nawet w niektórych przypadkach 250 tysięcy PLN więcej, bo o tyle byli zmuszeni wydać więcej właśnie na opał. Pytaniem jest na ile wyższa, dłużej utrzymująca się cena zrekompensowała większe koszty ogrzewania?

3. Problemy w pobieraniu składników pokarmowych, choroby, szkodniki

Aby ograniczyć wydatki na utrzymanie odpowiedniej temperatury w obiektach, w wielu miejscach w początkowej fazie uprawy montowano folie ochronne, aby zmniejszyć powierzchnię grzania, często rezygnowano również z wietrzenia, albo mocno je ograniczano. W efekcie dochodziło do zaburzeń fizjologicznych na roślinach, czasami pojawiły się szybciej niż zwykle niektóre choroby grzybowe (czarna zgnilizna zawiązków i owoców powodowana przez Didymella, oraz mączniak prawdziwy), rośliny w takich warunkach dużo szybciej się starzały.

Jako producenci nie mamy wpływu na to co niezależne od nas. Jednakże, żeby zabezpieczyć swoją produkcję, trzeba skupić się na tym na co mamy wpływ i to wzmocnić.

Dobranie odmiany pod zmieniające się warunki produkcji jest kluczowe. Wybierając odmiany które od lat cieszą się popularnością i mają ugruntowaną pozycję na rynku to prawie gotowy przepis na sukces. Możemy mieć pewność stabilnego, pewnego, wczesnego i rozłożonego w czasie plonowania. Znamy zachowanie roślin i wiemy jak nimi sterować.
Pewne odmiany zabezpieczają nam produkcję i zapewniają spokój plus plon, czyli zysk.

Pacto to odmiana ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem od prawie 20 lat. I od tylu lat nie ma sobie równych w segmencie odmian najwcześniejszych, gdzie wysiewy rozpoczynają się w grudniu. Zapewnia szybki i bardzo wysoki plon wczesny przy niskim natężeniu światła. To właśnie ten zarobek dla wielu farm jest najważniejszy i pozwala zrekompensować pewne spadki cenowe w sezonie. To też bardzo dobry wybór w uprawach późniejszych, jesiennych. Mocna roślina, która daje owoce wysokiej jakości i utrzymujące ją przez cały proces produkcyjny.
Przy nasadzeniach późno wiosennych i letnich ważne jest potrzymanie produkcji i szybkie przejście do kolejnych zbiorów. Ważnym jest by posadzona odmiana bardzo szybko wydała plon. Pacto jest idealny do kontynuacji produkcji przez ten czas. Odmiana ta dobrze sprawdza się przy niskim natężeniu światła, przy skracającym się dniu jesienią, roślina cały czas równo i wysoko plonuje.

Jak zapewnić ciągłość i rozłożenie w czasie wysokich plonów przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów produkcji? Kontynuacją dobrej passy w sezonie jest nasza kolejna odmiana – QUINTUS

Plonuje dosłownie o kilka dni później, ale równie stabilnie i wysoko co Pacto.
Quintusa wyróżnia następujący fakt: pieniądze podwójnie trafiają do kieszeni.
Każdego producenta ucieszy mniejsze zużycie nawozów i redukcja kosztów pracy.
Bo to właśnie daje nam Quintus. Mocną, generatywną roślinę która powinna być prowadzona na niskim EC. Optymalne to takie, które nie przekracza 3 w macie. Mocny stożek wzrostu jest w stanie wybaczyć błędy z wahaniami wilgotności w obiektach. Równomierne stabilne plonowanie, redukcja kosztów nawożenia, wysoka jakość ciężkich pojedynczych owoców to tylko część plusów tej odmiany. O reszcie musisz przekonać się sam.

Reasumując, każdy musi podjąć decyzję samodzielnie odnośnie terminów uprawy ogórka.
Co jest ważne?
Wczesny szybki plon zawsze będzie w cenie, tak samo jak i jakość owoców.
• Znajomość zachowania odmiany, jej „smaczków” oraz to jak sprawdza się w tak zmiennych warunkach zapewni spokój produkcji i pewny plon.
Ciągłość zbioru przytrzyma klientów, powstrzyma ich od poszukiwania towaru z innych źródeł.
• Można również ograniczyć koszty związane z pracą oraz nawożeniem co przełoży się na wynik finansowy.
Odmiany Pacto oraz Quintus są odpowiedzią na wyzwania jakie stawia przed producentami obecny jak i przyszły sezon.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl