InneSzklarnie Tunele Osłony - STO 1/2019

Szklarnie Tunele Osłony – STO 1/2019

W numerze 1/2019 „Szklarnie Tunele Osłony” wśród wielu ciekawych tematów publikujemy wywiad ze specjalistkami firmy Grodan pracującymi nad wdrążaniem do szklarni nowego rozwiązania w dziedzinie zarządzania danymi i podejmowania w oparciu o nie decyzji uprawowych.

Nowa platforma internetowa do analizy danych ze szklarni

Firma Grodan od wielu lat oferuje podłoża uprawowe z wełny kamiennej, innowacyjne narzędzia oraz indywidualne porady, dzięki którym umożliwia ogrodnikom prowadzenie Uprawy Precyzyjnej. Obecnie Grodan pracuje nad nową platformą internetową dla ogrodnictwa. Projekt znajduje się obecnie w fazie wdrożeniowej i testuje go kilkudziesięciu ogrodników w różnych częściach globu. Platforma internetowa to narzędzie, które w oparciu o analizę i przetwarzanie danych z różnych systemów w szklarni generuje zalecenia uprawowe dla ogrodnika. O możliwości jakie daje platforma, oraz plany dotyczące jej rozwoju w Polsce spytałam Emilię Bosak i Paulinę Florax z firmy Grodan uczestniczące we wdrażaniu platformy e-Gro.

 

Emilia Bosak – Customer Success Manager Central and East Europe and Export współpracuje z klientami w zakresie m.in. pomocy technicznej, instalacji platformy, monitorowania danych oraz ulepszania procesów między firmą a klientem.
Paulina Florax – Product Marketing Manager zajmuje się promowaniem platformy e-Gro na globalnym rynku. Współpracuje z zespołami sprzedaży na całym świecie i jest odpowiedzialna za kreowanie i nadzorowanie realizacji strategii marketingowej firmy Grodan.

Od lewej Emilia Bosak, Paulina Florax

Aleksandra Czerwińska-Nowak (ACN): Ogrodnicy mają już do dyspozycji w swoich szklarniach nowoczesne narzędzia do zarządzania uprawą: komputery klimatyczne, które można obsługiwać zdalnie, wagi, czujniki do badania warunków w strefie korzeniowej, prowadzą fitomonitoring. Po co zatem w ich gospodarstwach kolejny system? Czemu ma służyć platforma e-Gro i jak powstała jej koncepcja?

Emilia Bosak, Paulina Florax (EB, PF): Sytuacja na świecie się zmienia. Liczba ludności zwiększa się każdego roku, przewiduje się że w roku 2030 wzrośnie ona do 8,6 mld. Światowym wyzwaniem jest produkowanie żywności w zrównoważony sposób. Tylko jak to zrobić? Podczas naszych badań nad projektem zauważyliśmy, że szklarnie są przepełnione niezsynchronizowanymi danymi pochodzącymi z różnych systemów. Trudno jest mieć wgląd do wszystkich danych jednocześnie. Używając nowych technologii, możemy usprawnić wiele procesów w szklarni. Już kilka lat temu Grodan rozpoczął prace nad systemem GroSens oraz mobilną aplikacją e-Gro, która wspomaga Uprawę Precyzyjną. Teraz nadszedł czas na kolejny krok, internetową platformę e-Gro. Uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest uprawa oparta na danych. Grodan chce w tym uczestniczyć. Naszym celem jest wspólne kształtowanie platformy wraz z ogrodnikami, aby dostarczyć im jak najlepsze narzędzie pomagające w procesie podejmowania decyzji i ustalania odpowiedniej strategii prowadzenia uprawy. Teraz chcielibyśmy włączyć do prac nad ulepszaniem platformy polskich Ogrodników.

ACN: Dlaczego Grodan rozpoczął prace nad platformą internetową? Dlaczego dane w ogrodnictwie są tak ważne?
EB, PF: Żyjemy w czasach czwartej rewolucji przemysłowej opierającej się na przetwarzaniu i wymianie dużej liczny danych, wykorzystaniu automatyzacji, uczenia maszynowego, internetu rzeczy, przetwarzaniu danych „w chmurze” oraz użyciu technik wytwórczych bazujących na systemach cyberfizycznych. Dane stały się wiec bardzo ważne w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Grodan chce wspomagać te procesy i ułatwić ogrodnikom podejmowanie strategicznych decyzji uprawowych w oparciu właśnie o dane, a nie o przeczucia. Dlatego podjęliśmy prace nad rozwojem platformy internetowej, aby dostarczyć jak najlepszy serwis na „zielonym” rynku. W branży ogrodniczej Uprawa Precyzyjna oparta na danych jest szczególnie ważna w sektorze szklarniowym.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

ACN: Jakie funkcje ma e-Gro i czy wydaje on tylko alerty, zalecenia oraz prognozy, czy też jest w stanie na podstawie dostępnych danych sterować uprawą?
EB, PF: Na obecnym etapie rozwoju platformy stworzyliśmy moduły: konfiguracji szklarni, monitoringu roślin oraz produkcji, moduł warunków klimatycznych oraz strefy korzeniowej. Oprócz tych funkcji platforma zapewnia także powiadomienia i porady, które pomogą ogrodnikowi w realizacji jego strategii nawadniania i sterowania wzrostem roślin. W dalszym ciągu pracujemy nad ulepszaniem platformy i w miarę jej rozwoju będziemy wzbogacać ją w kolejne inteligentne funkcje.

Cały wywiad można przeczytać w Szklarnie Tunele Osłony 1/2019. Zapraszamy do prenumeraty w naszym sklepie internetowym www.plantpress.pl

Aleksandra Czerwińska-Nowak, Redaktor naczelna miesięcznika „Szklarnie Tunele Osłony

Szklarnie Tunele Osłony

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl