Szklarnie Tunele Osłony – STO 1/2019

W numerze 1/2019 „Szklarnie Tunele Osłony” wśród wielu ciekawych tematów publikujemy wywiad ze specjalistkami firmy Grodan pracującymi nad wdrążaniem do szklarni nowego rozwiązania w dziedzinie zarządzania danymi i podejmowania w oparciu o nie decyzji uprawowych.

Nowa platforma internetowa do analizy danych ze szklarni

Firma Grodan od wielu lat oferuje podłoża uprawowe z wełny kamiennej, innowacyjne narzędzia oraz indywidualne porady, dzięki którym umożliwia ogrodnikom prowadzenie Uprawy Precyzyjnej. Obecnie Grodan pracuje nad nową platformą internetową dla ogrodnictwa. Projekt znajduje się obecnie w fazie wdrożeniowej i testuje go kilkudziesięciu ogrodników w różnych częściach globu. Platforma internetowa to narzędzie, które w oparciu o analizę i przetwarzanie danych z różnych systemów w szklarni generuje zalecenia uprawowe dla ogrodnika. O możliwości jakie daje platforma, oraz plany dotyczące jej rozwoju w Polsce spytałam Emilię Bosak i Paulinę Florax z firmy Grodan uczestniczące we wdrażaniu platformy e-Gro.

 

Emilia Bosak – Customer Success Manager Central and East Europe and Export współpracuje z klientami w zakresie m.in. pomocy technicznej, instalacji platformy, monitorowania danych oraz ulepszania procesów między firmą a klientem.
Paulina Florax – Product Marketing Manager zajmuje się promowaniem platformy e-Gro na globalnym rynku. Współpracuje z zespołami sprzedaży na całym świecie i jest odpowiedzialna za kreowanie i nadzorowanie realizacji strategii marketingowej firmy Grodan.

Od lewej Emilia Bosak, Paulina Florax

Aleksandra Czerwińska-Nowak (ACN): Ogrodnicy mają już do dyspozycji w swoich szklarniach nowoczesne narzędzia do zarządzania uprawą: komputery klimatyczne, które można obsługiwać zdalnie, wagi, czujniki do badania warunków w strefie korzeniowej, prowadzą fitomonitoring. Po co zatem w ich gospodarstwach kolejny system? Czemu ma służyć platforma e-Gro i jak powstała jej koncepcja?

Emilia Bosak, Paulina Florax (EB, PF): Sytuacja na świecie się zmienia. Liczba ludności zwiększa się każdego roku, przewiduje się że w roku 2030 wzrośnie ona do 8,6 mld. Światowym wyzwaniem jest produkowanie żywności w zrównoważony sposób. Tylko jak to zrobić? Podczas naszych badań nad projektem zauważyliśmy, że szklarnie są przepełnione niezsynchronizowanymi danymi pochodzącymi z różnych systemów. Trudno jest mieć wgląd do wszystkich danych jednocześnie. Używając nowych technologii, możemy usprawnić wiele procesów w szklarni. Już kilka lat temu Grodan rozpoczął prace nad systemem GroSens oraz mobilną aplikacją e-Gro, która wspomaga Uprawę Precyzyjną. Teraz nadszedł czas na kolejny krok, internetową platformę e-Gro. Uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest uprawa oparta na danych. Grodan chce w tym uczestniczyć. Naszym celem jest wspólne kształtowanie platformy wraz z ogrodnikami, aby dostarczyć im jak najlepsze narzędzie pomagające w procesie podejmowania decyzji i ustalania odpowiedniej strategii prowadzenia uprawy. Teraz chcielibyśmy włączyć do prac nad ulepszaniem platformy polskich Ogrodników.

ACN: Dlaczego Grodan rozpoczął prace nad platformą internetową? Dlaczego dane w ogrodnictwie są tak ważne?
EB, PF: Żyjemy w czasach czwartej rewolucji przemysłowej opierającej się na przetwarzaniu i wymianie dużej liczny danych, wykorzystaniu automatyzacji, uczenia maszynowego, internetu rzeczy, przetwarzaniu danych „w chmurze” oraz użyciu technik wytwórczych bazujących na systemach cyberfizycznych. Dane stały się wiec bardzo ważne w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Grodan chce wspomagać te procesy i ułatwić ogrodnikom podejmowanie strategicznych decyzji uprawowych w oparciu właśnie o dane, a nie o przeczucia. Dlatego podjęliśmy prace nad rozwojem platformy internetowej, aby dostarczyć jak najlepszy serwis na „zielonym” rynku. W branży ogrodniczej Uprawa Precyzyjna oparta na danych jest szczególnie ważna w sektorze szklarniowym.

ACN: Jakie funkcje ma e-Gro i czy wydaje on tylko alerty, zalecenia oraz prognozy, czy też jest w stanie na podstawie dostępnych danych sterować uprawą?
EB, PF: Na obecnym etapie rozwoju platformy stworzyliśmy moduły: konfiguracji szklarni, monitoringu roślin oraz produkcji, moduł warunków klimatycznych oraz strefy korzeniowej. Oprócz tych funkcji platforma zapewnia także powiadomienia i porady, które pomogą ogrodnikowi w realizacji jego strategii nawadniania i sterowania wzrostem roślin. W dalszym ciągu pracujemy nad ulepszaniem platformy i w miarę jej rozwoju będziemy wzbogacać ją w kolejne inteligentne funkcje.

Cały wywiad można przeczytać w Szklarnie Tunele Osłony 1/2019. Zapraszamy do prenumeraty w naszym sklepie internetowym www.plantpress.pl

Aleksandra Czerwińska-Nowak, Redaktor naczelna miesięcznika „Szklarnie Tunele Osłony

Szklarnie Tunele Osłony

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności