AktualnościToBRFV w pomidorze. Jak zatrzymać wirusa? Cz. 4

ToBRFV w pomidorze. Jak zatrzymać wirusa? Cz. 4 [VIDEO]

W styczniu br. w Sobieniach Szlacheckich (woj. mazowieckie) odbyła się burzliwa debata na temat wirusa ToBRFV w uprawie pomidora. Niestety wirus jest agrofagiem szkodliwym i dotyczy coraz większej liczby gospodarstw szklarniowych w Polsce. Podczas spotkania ogrodnicy mogli usłyszeć w jaki sposób bronić uprawę przed jego rozpowszechnianiem.


Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) w Europie po raz pierwszy został stwierdzony w 2018 r. jego żywicielami są rośliny psiakowate: pomidor i papryka. Doświadczalnie stwierdzono możliwość rozwoju patogena na tytoniu czy petunii. Może być przenoszony w sposób mechaniczny, w wyniku bezpośredniego kontaktu z roślinami, a na większą odległość na roślinach do sadzenia i materiale do szczepienia. Z uwagi na jego szkodliwość  w całej Unii, w tym także w Polsce, zostały wprowadzone nadzwyczajne środki ochronne zapobiegające jego wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej.

Podczas wydarzenia w Sobieniach Szlacheckich producenci pomidora spotkali się z ekspertami: Agnieszką Wiśniewską (Enza Zaden), Piotrem Słomianym (Grow Concept), Kamilem Szybczyńskim (Royal Brinkman), który szczegółowo omówili temat wirusa ToBRVF. Ponadto mogliśmy usłyszeć w jaki sposób bronić rośliny się przed jego rozpowszechnianiem w obiektach szklarniowych.

Relacjonowaliśmy na bieżąco wydarzenie, które można odtworzyć w materiałach wideo.

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl