• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
PolecaneUprawa ogórków grubobrodawkowych na podłożu Carbomat

Uprawa ogórków grubobrodawkowych na podłożu Carbomat

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Carbomat to podłoże alternatywne do wełny mineralnej, jednak dzięki w pełni naturalnemu składowi może zostać z powodzeniem wykorzystane ponownie np. jako nawóz do upraw polowych. Porowata struktura, zapewnia doskonałe warunki do rozwoju systemu korzeniowego. Podłoże jest wolne od patogenów i nie zawiera substancji szkodliwych dla roślin. Niskie zasolenie i ustabilizowany skład chemiczny decydują, że jest podłożem łatwo sterowalnym. Będąc w 100% naturalne zachowuje właściwości podłoży inertnych.

Damian Kudaś z miejscowości Szczytniki k. Kalisza wraz z rodzicami od dwóch lat z powodzeniem uprawia ogórki brodawkowe w szklarni i tunelach na tym właśnie podłożu. W poprzednim sezonie ogrodnik prowadził uprawę zarówno w wełnie mineralnej, jak i na podłożu Carbomat, aby porównać uzyskane efekty. Na podłożu z węgla brunatnego rezultaty były tak dobre, że Damian Kudaś w tym roku całkowicie zrezygnował z wełny mineralnej. Producent opowiedział nam o najistotniejszych różnicach między uprawą w wełnie mineralnej i na podłożu Carbomat.

 

W gospodarstwie w Szczytnikach uprawiana jest odmiana Cantara RZ F1 prowadzona w systemie z opuszczaniem. Ogrodnik sam produkuje rozsadę, którą w tym sezonie w cyklu wiosennym posadzono 20 lutego w szklarni i ok. dwa tygodnie później w tunelach foliowych. Praktyka w gospodarstwie jest taka, że rozsadę produkuje się w kostkach z wełny mineralnej, które ustawiane są na matach z podłożem z węgla brunatnego. Jak wynika z doświadczeń ogrodnika korzenie bardzo szybko wrastają w matę i już po tygodniu od posadzenia ciężko jest oderwać kostki od podłoża, a po dwóch tygodniach korzenie dorastają do dolnej powierzchni maty. Carbomat ma dobrą, gruzełkowatą strukturę i nie wymaga napowietrzania wody, dodawania do niej CO2.

Dzięki gruzełkowatej strukturze podłoże Carbomat jest bardzo dobrze przerastane przez korzenie

Korzenie przerastają równomiernie całą matę i nie zaobserwowałem efektu ich wymiany tj. zamierania i odtwarzania. Zaletą Carbomat jest też szybkie osuszanie maty, co ogranicza ryzyko zalania korzeni. Rośliny uprawiane na tym podłożu rosną bardzo szybko i wcześnie wchodzą w okres owocowania, zrzucają mniej owoców i lepiej plonują. W warunkach panujących w moich obiektach międzywęźla są nieco krótsze niż wcześniej w uprawie na wełnie. Rośliny nie wymagają intensywniejszej pielęgnacji niż w innych systemach bezglebowych. Przy obecnym sposobie uprawy osiągamy plony o ponad 10% wyższe niż wcześniej – podkreśla Damian Kudaś. Ogrodnik ze Szczytnik do fertygacji stosuje taką samą pożywkę jak przy uprawie na wełnie mineralnej. EC roztworu na kroplowniku utrzymywane jest na poziomie 2,5–2,6 mS/cm, wyższe niż standardowo jest natomiast jego pH. Wynosi ono ok. 6,2, zamiast 5,5 ze względu na mniejsza ilość pożywki znajdującą się w macie, szybsze osuszanie podłoża oraz brak efektu zwiększania się pH roztworu w macie po nocy.

Owoce odmiany Cantara RZ F1 uprawianej na podłożu Carbomat

Zdaniem Damiana Kudasia bardzo istotną zaletą nowego podłoża jest gwarancja odbioru mat przez firmę Carbohort po zakończeniu uprawy. Maty na których przez sezon lub prowadzona była uprawa nasączone są substancjami odżywczymi i stanowią doskonały materiał do użyźniania pól pod plantacje warzyw lub owoców jagodowych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

logo carbohort

Jeżynowa 1,

62-002 Suchy Las,

 

Zakład produkcyjny

Jordanowo 11F

66-200 Jordanowo

biuro@carbohort.com

tel. 506 383 715, 506 066 663


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl