PolecaneW grudniowym "Haśle Ogrodniczym"

W grudniowym “Haśle Ogrodniczym”

Temat numeru „Haśle Ogrodniczym”, ostatnim tegorocznym wydaniu czasopisma, pośrednio związany jest ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale wnikliwy Czytelnik zauważy konotacje do tego wydarzenia w postaci ogrodniczych okruchów polskości. Pod hasłem „Polska marka” kryje się bowiem wiele: szmat historii i tradycji zawarty w główce czosnku, problemy producentów fasoli z europejskim znakiem jakości…

Joanna Klepacz-Baniak, redaktor naczelna czasopisma “Hasła Ogrodniczego“,  szczególnie Państwu poleca artykuł o czosnku galicyjskim pt. „Galicja czosnkiem stoi”.

Czosnek w rejonie podkrakowskich Słomnik uprawiano prawdopodobnie już w czasach neolitycznych, ale udokumentowana historia jego uprawy w tej okolicy pochodzi dopiero, a może raczej już… z XIII w., kiedy na te tereny przybyli Cystersi. Jego smak, aromat i właściwości były szeroko rozsławione w świecie.
„Otoż tobie czosnek!” – pisał Jan Chryzostom Pasek w „Pamiętnikach” o klęsce księcia Siedmiogrodu Jana Rakoczego pod Słomnikami, twierdząc żartobliwie, że to z powodu czosnku, który miał być lepszy w smaku niż węgierski, najechał on w 1657 r. ziemie polskie. A Jerzy Lubomirski, wtenczas hetman polny koronny, perswadował mu, aby „nie wszystkiego czosnku zjadał, przynajmniej na rozmnożenie zostawił”
.

czosnek galicyjski w gminach Koniusza, Radziemice i Słomniki
Czosnek Galicyjski

Obecnie już nie czosnek, a „czosnek galicyjski” – produkt o wyjątkowych walorach smakowych i biochemicznych staraniem Stowarzyszenia Czosnek Galicyjski w sierpniu br. otrzymał europejski znak jakości – Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG). O to, jak przebiegały starania o uzyskanie oznaczenia, czym wyróżnia się „czosnek galicyjski” i jak funkcjonuje Stowarzyszenie, zapytałam Jarosława Łojka, jednego z założycieli organizacji, oraz prezesa Grupy Producentów Amplus – podmiotu handlowego będącego jej członkiem.

W grudniowym numerze “Hasła Ogrodniczego” przeczytają Państwo ponadto artykuły o nicieniach i możliwościach ograniczania liczebności ich populacji w uprawie warzyw; odmianach dyni polecanych do uprawy oraz, jak co miesiąc, notowania cen na polskim i światowym rynku warzyw.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapraszamy do prenumeraty w naszym sklepie internetowym: www.plantpress.pl

Joanna Klepacz-Baniak, redaktor naczelna “Hasła Ogrodniczego”

Joanna Klepacz-Baniak
Joanna Klepacz-Baniak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracę doktorską z zakresu pszczelarstwa obroniła w 2006 r. Prowadzi kursy i szkolenia dotyczące bazy pożytkowej pszczół, produktów pszczelich i zapylania. Od maja 2011 r. pracuje w wydawnictwie Plantpress. Jest redaktor naczelną"Hasła Ogrodniczego".

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl