• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościW Polsce doświetla się 85 hektarów pomidora malinowego cz. 2

W Polsce doświetla się 85 hektarów pomidora malinowego cz. 2

Podczas webinarium nt. doświetlanej uprawy pomidorów zorganizowanego przez zespół De Ruiter oraz ekspertów z firmy Delphy Poland oprócz tematów dotyczących czasu doświetlania na przełomie zimy i wiosny oraz starowania klimatem w uprawach doświetlanych w systemie HPS, hybrydowym i LED mówiono również o zagrożeniu ze strony chorób i szkodników.

Do największych wyzwań w produkcji doświetlanej pomidorów należy zaliczyć kontrolę chorób i szkodników, o czym mówiła dr Marta Repelewicz-Szybkowska z firmy Delphy. – Chcemy prowadzić uprawy jak najczystsze, z użyciem ochrony biologicznej, jednak w uprawach doświetlanych, jest to trudniejsze. Zimą entomofagi rozwijają się gorzej niż w tradycyjnych terminach uprawy, ponadto silniejsza jest presja szarej pleśni i mączniaka prawdziwego na skutek ograniczonych możliwości wietrzenia szklarni. Najuciążliwszymi szkodnikami są mączliki, skośnik pomidorowy i pordzewiacz. Należy także pamiętać, że w Polsce szklarnie z uprawami doświetlanymi zlokalizowane są obok obiektów, w których prowadzi się standardową uprawę. Zachowanie czystości biologicznej w takich warunkach nie jest łatwe, ponieważ szkodniki mogą być przenoszone na ubraniu, bądź ze sprzętem ze szklarni do szklarni lub, jak to ma miejsce w przypadku skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) przelatywać między obiektami – mówiła specjalistka.

skośnik pomidorowy
Miny powstałe w wyniku żerowania larwy skośnika pomidorowego

W uprawach doświetlanych problemem są także plamy na owocach. Mogą mieć one odmienny wygląd i być spowodowane różnymi czynnikami. Spotyka się zarówno typowe plamy słoneczne wywołane przegrzaniem wypukłych części owocu przy szypułce, jak również przebarwienia, których przyczyną jest niewłaściwe odżywienie roślin. Dlatego ograniczenie występowania tych problemów może wymagać ingerencji w klimat (wietrzenie, ustawienia temperatury rur), opuszczanie roślin, nawożenie. Dodatkowym utrudnieniem jest opóźnienie reakcji rośliny na czynniki, które spowodowały pojawienie się plam. Co oznacza, że jeżeli plamy na owocach już wystąpiły, są one reakcją na nieprawidłowości w uprawie, które miały miejsce kilka tygodni wcześniej, dlatego na efekty skorygowania warunków produkcji trzeba czekać. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest podejmowanie działań zapobiegawczych.

Plamy na owocach pomidora z uprawy doświetlanej

Wyzwaniem jest także sterowanie klimatem tak, aby utrzymać wysokie tempo wzrostu roślin na początku i szybko dociążyć je owocami. Z kolei zimą podczas mrozów problemy sprawia kwestia wietrzenia i kontrolowanie poziomu wilgotności powietrza.

Więcej o spotkaniu można przeczytać w dwumiesięczniku “Szklarnie Tunele Osłony” 2/2021

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl