Warzywa na Marsie

Szkalarnia na Marsie
Źródło: spaceref.com

Grupa studentów z Thayer School of Engineering w Dartmouth zaprojektował szklarnię, która został ogłoszony zwycięzcą tegorocznego konkursu NASA BIG Idea. MA ona wyżywić pierwszych kolonistów Marsa.

Zespół z Dartmouth, złożony ze studentów studiów licencjackich, został uhonorowany za zaprojektowanie wielofunkcyjnej szklarni przeznaczonej dla załogi mającej polecieć na Marsa i umożliwić astronautom uprawę własnej żywności.

Szklarnia ma umożliwiać uprawę ośmiu gatunków (jarmuż, soja, słodkie ziemniaki, ziemniaki, brokuły, truskawki, pszenica i migdały chufa) – w obrotowym, wypełnionym odżywkami, hydroponicznym systemie. Oświetlenie zapewnią lampy LED. Szklarnia zapewni wystarczającą ilość pokarmu dla czteroosobowej załogi podczas 600-dniowej misji na powierzchni Marsa. Masa marsjańskiej szklarni wynosi około 5 ton, możliwe jest więc przetransportowanie jej z Ziemi w jednym ładunku.

Aby wspomóc zdrowie i dobre samopoczucie astronautów, w szklarni znajduje się również strefa ćwiczeń i przestrzeń relaksacyjna, która ma psychicznie wzmocnić mieszkańców pierwszych marsjańskich placówek zamieszkujących w środowisku składającym się głównie z czerwonego pyłu i o małej różnorodności krajobrazowej.

Piotr Grel
za: spaceref.com

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności