AktualnościWczesne kapustne u Lipowieckich - produkcja rozsady, 22.01.2021

Wczesne kapustne u Lipowieckich – produkcja rozsady, 22.01.2021 [VIDEO]

Małopolski region warzywniczy znany jest w całej Polsce. To tutaj najwcześniej uprawiane są warzywa kapustne w modułowych, nieogrzewanych tunelach foliowych tzw. igołomskich. W trzecim tygodniu stycznia odwiedziłam gospodarstwo Lucyny i Roberta Lipowieckich w Glewcu, by podpytać o tegoroczny sezon warzywniczy.

Pierwsze zbiory kapusty głowiastej białej zwykle rozpoczynają się na początku maja. Długo oczekiwane nowalijki, smakują wówczas najbardziej. Należy podkreślić, że produkcja wczesnych warzyw rozpoczyna się już w grudniu. Producenci zwykle produkują rozsadę we własnym zakresie w przydomowych mnożarkach. Wysiewy nasion kapusty na najwcześniejsze nasadzenia w tunelach zwykle przypadają w ostatnim tygodniu grudnia. Są jednak i tacy, którzy rozpoczynają wysiewy jeszcze przed świętami.

Do najwcześniejszej uprawy kapusty tunele foliowe zakładane są przed nadejściem zimy.

Wczesne kapustne – siew, pielęgnacja, nawożenie

W regionie Igołomi warzywa uprawiane są od wielu pokoleń. W gospodarstwie Lucyny i Roberta Lipowieckich w Glewcu (gm. Koniusza) uprawa warzyw kapustnych rozpoczyna się w 46 nieogrzewanych, niskich tunelach igołomskich. Na części powierzchni wykorzystywane są także płaskie osłony z włókniny – na powierzchni 2-2,5 ha rosną kapusta głowiasta biała i kalafior.

Robert Lipowiecki uprawia warzywa kapustne

Aby możliwe było bardzo wczesne rozpoczęcie uprawy warzyw w tunelach osłony te są zakładane w grudniu, jeszcze przed nadejściem zimy. W bieżącym sezonie produkcyjnym siew nasion do wielodoniczek wypełnionych substratem torfowym firmy Klasmann-Deilmann wykonano 28-30 grudnia. W zależności od terminu nasadzeń tace rozsadowe zawierają różną liczbę otworów: 77 (w przypadku nasadzeń do tuneli foliowych), 96 i 160 (pod płaskie osłony).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Rozsada kapusty
Rozsada kapusty – siew nasion 28 grudnia (fot. 21 stycznia 2021)

Do najwcześniejszej uprawy w tunelach foliowych producenci z Glewca wybierają dwie, sprawdzone w ich gospodarstwie odmiany – Jetma F1 (ok. 50 dni wegetacji), Zarissima F1 (50-55 dni) oraz pod płaskimi osłonami – odmiana Boleroma (58-75 dni).

Ponieważ rośliny szybko wyczerpują zapas składników pokarmowych z podłoża rozsada jest zasilana Kristalonem Żółtym 13-40-13 (trzykrotna aplikacja nawozu) i Zielonym (jeden zabieg), o zrównoważonym składzie NPK 13-13-13. W celu poprawienia kondycji roślin ogrodnik wykonuje zabieg dolistny preparatem krzemowym YaraVita Actisil.

Sadzenie roślin przypada zwykle w ostatnim tygodniu lutego. Po posadzeniu rośliny w tunelach są dodatkowo okrywane włókniną, zabezpieczającą rośliny przed chłodem.

Zwykle pierwsze zbiory kapusty w tym gospodarstwie rozpoczynają się 20-25 kwietnia.

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl