Wczesne kapustne u Lipowieckich – produkcja rozsady, 22.01.2021 [VIDEO]

Rozsada kapusty

Małopolski region warzywniczy znany jest w całej Polsce. To tutaj najwcześniej uprawiane są warzywa kapustne w modułowych, nieogrzewanych tunelach foliowych tzw. igołomskich. W trzecim tygodniu stycznia odwiedziłam gospodarstwo Lucyny i Roberta Lipowieckich w Glewcu, by podpytać o tegoroczny sezon warzywniczy.

Pierwsze zbiory kapusty głowiastej białej zwykle rozpoczynają się na początku maja. Długo oczekiwane nowalijki, smakują wówczas najbardziej. Należy podkreślić, że produkcja wczesnych warzyw rozpoczyna się już w grudniu. Producenci zwykle produkują rozsadę we własnym zakresie w przydomowych mnożarkach. Wysiewy nasion kapusty na najwcześniejsze nasadzenia w tunelach zwykle przypadają w ostatnim tygodniu grudnia. Są jednak i tacy, którzy rozpoczynają wysiewy jeszcze przed świętami.

Do najwcześniejszej uprawy kapusty tunele foliowe zakładane są przed nadejściem zimy.

Wczesne kapustne – siew, pielęgnacja, nawożenie

W regionie Igołomi warzywa uprawiane są od wielu pokoleń. W gospodarstwie Lucyny i Roberta Lipowieckich w Glewcu (gm. Koniusza) uprawa warzyw kapustnych rozpoczyna się w 46 nieogrzewanych, niskich tunelach igołomskich. Na części powierzchni wykorzystywane są także płaskie osłony z włókniny – na powierzchni 2-2,5 ha rosną kapusta głowiasta biała i kalafior.

Robert Lipowiecki uprawia warzywa kapustne

Aby możliwe było bardzo wczesne rozpoczęcie uprawy warzyw w tunelach osłony te są zakładane w grudniu, jeszcze przed nadejściem zimy. W bieżącym sezonie produkcyjnym siew nasion do wielodoniczek wypełnionych substratem torfowym firmy Klasmann-Deilmann wykonano 28-30 grudnia. W zależności od terminu nasadzeń tace rozsadowe zawierają różną liczbę otworów: 77 (w przypadku nasadzeń do tuneli foliowych), 96 i 160 (pod płaskie osłony).

Rozsada kapusty
Rozsada kapusty – siew nasion 28 grudnia (fot. 21 stycznia 2021)

Do najwcześniejszej uprawy w tunelach foliowych producenci z Glewca wybierają dwie, sprawdzone w ich gospodarstwie odmiany – Jetma F1 (ok. 50 dni wegetacji), Zarissima F1 (50-55 dni) oraz pod płaskimi osłonami – odmiana Boleroma (58-75 dni).

Ponieważ rośliny szybko wyczerpują zapas składników pokarmowych z podłoża rozsada jest zasilana Kristalonem Żółtym 13-40-13 (trzykrotna aplikacja nawozu) i Zielonym (jeden zabieg), o zrównoważonym składzie NPK 13-13-13. W celu poprawienia kondycji roślin ogrodnik wykonuje zabieg dolistny preparatem krzemowym YaraVita Actisil.

Sadzenie roślin przypada zwykle w ostatnim tygodniu lutego. Po posadzeniu rośliny w tunelach są dodatkowo okrywane włókniną, zabezpieczającą rośliny przed chłodem.

Zwykle pierwsze zbiory kapusty w tym gospodarstwie rozpoczynają się 20-25 kwietnia.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności