Konsumenci dobrze wiedzą, że najwcześniejsze warzywa kapustne są z regionu Igołomi. Już w grudniu uruchamiane są mnożarki, a siew nasion zwykle rozpoczyna się przed świętami Bożego Narodzenia.
Producenci warzyw kapustnych już jesienią przygotowują się do nowego sezonu. Wówczas zakładają tunele foliowe, które oczekują przez kilka miesięcy na wiosenne nasadzenia. Wczesna produkcja warzyw w nieogrzewanych, modułowych obiektach foliowych, jest obarczona dużym ryzykiem, gdyż nigdy nie wiadomo, jakie warunki atmosferyczne będą panowały wczesną wiosną. W tym sezonie produkcyjnym opady śniegu nie przewróciły konstrukcji i nie zniszczyły założonych tuneli uprawowych.
Produkcja rozsady warzyw kapustnych – nowy sezon
W przypadku najwcześniejszej uprawy warzyw w tunelach foliowych, producenci zwykle samodzielnie przygotowują rozsadę w przydomowych mnożarkach. Siew nasion do skrzynek rozsadowych najczęściej rozpoczyna się przed Bożym Narodzeniem.


Zdrowa i silna rozsada jest pierwszym kluczowym czynnikiem warunkującym szybkie, a zarazem efektywne przyjęcie się roślin w polu i powodzenie całej uprawy. Priorytetem każdego ogrodnika i producenta jest wyprodukowanie zdrowej rozsady, o silnym systemie korzeniowym, które zapewnią równomierne plonowanie.


Janusz Bochenek wraz z rodziną od wielu lat zajmuje się uprawą warzyw kapustnych w miejscowości Zofipole (gm. Igołomia-Wawrzeńczyce, woj. małopolskie). Siew nasion warzyw (kapusty, kalafiora i brokułu) wykonał 22 grudnia ub.r. do skrzynek rozsadowych wypełnionych substratem torfowym firmy Klasmann-Deilmann. Należy pamiętać, że w przypadku wczesnej produkcji warzyw kapustnych, rozsada jest narażona na choroby zgorzelowe, w tym celu przed pikowaniem wykonano zabieg preparatem Previcur Energy 840 SL.


Wybór odmiany
Na najwcześniejszy zbiór kapusty (ok. 15-20 kwietnia) producenci z Zofipola wybierają sprawdzoną w ich warunkach odmianę – Zarissima. Z kolei z odmian kalafiora dobrze sprawdzają się Opal, Speedstar, a brokułu – Chronos.
W pierwszym tygodniu stycznia siewki były przepikowane do wielodoniczek zawierających 28 otworów, o średnicy 6 cm. W tym przypadku zastosowano mieszaninę dwóch frakcji torfu: drobnej i grubszej. Po trzech tygodniach producent planował zasilanie roślin nawozem Kristalon Żółty NPK 13-40-13.






Warunkiem powodzenia w produkcji rozsady warzyw kapustnych jest zapewnienie roślinom dobrej jakości podłoża, a ponadto w czasie całego cyklu produkcji: optymalnej temperatury, wilgotności i dostępu światła, dokarmiania i ochrony przed patogenami porażającymi warzywa kapustne.
W zależności od warunków atmosferycznych termin sadzenia roślin do tuneli foliowych jest planowany 20-25 lutego. Zwykle trzy dni przed sadzeniem roślin stosowany jest biostymulator np. BlackJack. Przed sadzeniem gleba w tunelach foliowych jest spulchniana ręczną glebogryzarką. W produkcji wczesnych warzyw kapustnych zwykle stosowane są nawozy bezchlorkowe YaraMila Complex w ilości 10 kg/tunel (196 m2) z dodatkiem nawozu azotowego.