W ostatnim tygodniu stycznia w miejscowości Sobienie Szlacheckie odbyła się konferencja na temat wirusa ToBRFV, brunatnej wyboistości owoców pomidora. Gorąca dyskusja potwierdza, że jest to temat o którym należy głośno mówić, gdyż coraz więcej nowych przypadków wirusa pojawia się w krajowych szklarniach. W materiale wideo Piotr Słomiany, doradca uprawowy (Grow Concept) szczegółowo informuje o objawach i źródłach infekcji patogena.
Gdyby ktoś z producentów pomidora zapytał czym wirus ToBRFV różni się od wirusa mozaiki pepino PepMV, z którym borykamy się od 2004 r.? Odpowiedź jest prosta: szybkością zakażenia i rozpowszechniania. Wirus ToBRFV, należący do rodziny Tobamowirusów, w tak krótkim czasie jego istnienia wytworzył już 16 ras, a dla porównania PepMV – zaledwie dwie. Jego działanie jest pięciokrotnie szybsze, a to oznacza, że jest niezwykle “agresywny”.
Jak informuje Piotr Słomiany, źródłami infekcji mogą być:
– pracownicy;
– narzędzia: noże, sekatory;
– urządzenia – wózki do pielęgnacji, wózki do zbioru, opryskiwacze;
– niewycentrowane rury grzewcze – ocieranie roślin o konstrukcję wózków;
– zbyt mocno rozstawione druty uprawowe;
– kapilary;
– system korzeniowy roślin;
– trzmiele;
Więcej o wirusie ToBRFV przeczytasz tutaj:
Wirus ToBRFV – groźny w uprawie pomidora. O czym warto wiedzieć? Cz. 1. [VIDEO]
Wirus ToBRFV w uprawie pomidora nie ustępuje. Jak temu zaradzić? Cz. 2. [VIDEO]
Zdjęcia z objawami wirusa znajdują się pod materiałem wideo.
W ubiegłym roku potwierdzono 9 przypadków wirusa w uprawie pomidora szklarniowego. Skrupulatna dezynfekcja szklarni i urządzeń może ograniczyć jego rozpowszechnianie się w kolejnych miejscach. Dbałość o każdy szczegół jest tutaj bardzo ważna. W kolejnej części materiału wideo zamieścimy informacje na temat odmian pomidora z wysoką odpornością oraz preparatów, które warto wprowadzić do codziennej profilaktyki.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia zainfekowanych pomidorów wirusem ToBRFV.












Zdjęcia z objawami wirusa pochodzą z prezentacji Piotra Słomianego prezentowanej podczas debaty na temat “Jak żyć z wirusem ToBRFV“, która odbyła się 26 stycznia 2023 r. w Sobieniach Szlacheckich.