reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
rizocore
AktualnościZamiast krajowego ogórka – rosyjski i białoruski?

Zamiast krajowego ogórka – rosyjski i białoruski?

Nie do końca jesteśmy w stanie zrozumieć logikę działań zarówno naszego rządu, jak i Unii Europejskiej, w zakresie ochrony rodzimej produkcji warzywniczej.

Od sierpnia 2014 r. nasze warzywa nie mogą być eksportowane do Federacji Rosyjskiej, a od 1 stycznia 2022 r. także Białoruś wprowadziła podobny zakaz. Okazuje się jednak, że działa on tylko w jedną stronę i tylko na niekorzyść polskich producentów i eksporterów warzyw. Bo już te same warzywa, tyle że wyprodukowane w Rosji, bezproblemowo wjeżdżają do Polski. Problem robi się coraz poważniejszy właśnie teraz, w dobie kryzysu energetycznego. Rosjanie zainwestowali bardzo duże sumy w nowoczesne obiekty szklarniowe, a ich produkcja ze względu na niższe koszty ogrzewania zrobiła się dużo bardziej konkurencyjna. Spadek wartości rubla do dolara jeszcze bardziej uatrakcyjni oferty warzyw szklarniowych z Rosji. Tymczasem koszty produkcji w Polsce dramatycznie rosną  szczególnie, gdy patrzymy na koszty ogrzewania upraw w szklarniach i w tunelach.

reklama
Baner PORW 2025

Poprosiliśmy Ministerstwo Rolnictwa o dane dotyczące importu warzyw zarówno z Rosji jak i Białorusi – są to nie dziesiątki, ale tysiące ton! Zdecydowanie numerem jeden jest ogórek, którego w zeszłym roku przyjechało do Polski prawie 8000 ton! To wzrost o prawie 30 proc. w porównaniu do roku 2020! Również Białoruś eksportuje do Polski głównie ogórki – w 2021 roku było to 1837 ton.

Import warzyw z Federacji Rosyjskiej za lata 2020 i 2021 (źródło MRiRW)

Pozostaje pytanie, gdzie trafiają te zaimportowane ogórki – bo mało kto widzi na etykietach opakowań Rosję, jako kraj pochodzenia. Być może cześć z nich jako korniszony trafia do przetwórstwa – niestety nie ma danych jaki jest udział poszczególnych typów ogórka w całości importu. Będziemy ten temat na pewno uważnie śledzić!

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]