AktualnościZanieczyszczenie światłem z upraw szklarniowych jest nowym wyzwaniem w wielu częściach świata

Zanieczyszczenie światłem z upraw szklarniowych jest nowym wyzwaniem w wielu częściach świata

Wraz z rozwojem miast, sieci dróg i przemysłu rosło stopniowo zanieczyszczenie atmosfery światłem. Na zdjęciach satelitarnych widać jednoznacznie, że obecnie prym pod tym względem wiodą Europa i wschodnia część Stanów Zjednoczonych. Rozwój upraw doświetlanych sprawił, że również szklarnie stały się poważnym źródłem zanieczyszczenia światłem, uciążliwym dla lokalnych mieszkańców. 

Holandia dostrzegła problem wcześnie i wprowadziła bardzo szczegółowe przepisy dotyczące stosowania kurtyn zaciemniających. Mimo to nadal jest to jeden z najjaśniejszych krajów na świecie. Dzięki dużej gęstości zaludnienia i krajobrazowi nasyconemu autostradami, przemysłem i oświetlonymi szklarniami, kraj jest teraz pokryty grubą warstwą zanieczyszczenia świetlnego. Nawet w najbardziej przejrzyste noce tylko 10 procent gwiazd widocznych z Ziemi można zobaczyć z holenderskich miast.

Zanieczyszczenie światłem w Europie

Z przepisami dotyczącymi zanieczyszczenia światłem pochodzącym ze szklarni borykają się również Kanadyjczycy. W najbardziej wysuniętej na południe części Kanady leżącej nad jeziorem Erie w okolicach miasta Leamington w hrabstwie Essex znajduje się zagłębie szklarniowe. Świecące nocne niebo nad tym rejonem można zobaczyć z tak daleka, jak Michigan i Ohio w USA. Lokalny członek Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Kanady nazwał zanieczyszczenie światłem jako „skandaliczne” i stanowiące zagrożenie dla  Parku Narodowego Point Pelee.

okolice Leamington fot. Dax Melmer

Na początku grudnia ub.r. rada miasta Leamington, przyjęła uchwałę, która wymaga, między innymi, aby w szklarniach doświetlanych całkowicie zasłonić ściany boczne kurtynami zaciemniającymi od godziny przed zachodem słońca do godziny po wschodzie słońca. Istnieją również wymagania, aby kurtyny dachowe szklarni były zamykane w tych samych godzinach, chociaż operatorzy mogą otworzyć zasłony o 10% do godziny 2:00 i 6:00, aby uwolnić nadmiar wilgoci i ciepła. W Leamington kurtyny boczne muszą być zamontowane i gotowe do użytku do 1 kwietnia 2021. Egzekwowanie wymagań dotyczących kurtyny sufitowej rozpoczyna się 1 października.

„Staramy się to naprawić, ponieważ nasi mieszkańcy są wściekli” – powiedziała burmistrz Leamington Hilda MacDonald podczas debaty swojej rady, która odbyła się 8 grudnia. „Wpływa to na jakość życia naszych mieszkańców”.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Za namową branży rada Leamington wcześniej opóźniła decyzję w tej sprawie, aby uzyskać więcej informacji zwrotnych od plantatorów i obywateli. Większość z 1300 mieszkańców, którzy odpowiedzieli, wezwała do 100-procentowego zasłonięcia ścian i dachów szklarni w nocy. Producenci argumentują, że 100-procentowe zamknięcie kurtyn nie jest możliwe, ponieważ szklarnie muszą być wentylowane, a stosowanie doświetlania jest konieczne ze względu na „realia kanadyjskich zim”.

fot. Dax Melmer

Ontario Greenhouse Vegetable Growers oświadczyło, że „pilnie pracuje nad identyfikacją rozwiązań technicznych” i zaangażowało Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Spraw Wiejskich Ontario, Uniwersytet Windsor, Uniwersytet Guelph and Agriculture and Agri-Food Canada „w celu znalezienia rozwiązań, które mogą działać w wyjątkowym klimacie południowego Ontario. ”

na podstawie “Windsor Star” i “Light Pollution Map”

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]