yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościZbiory na zielono w paprykowym zagłębiu trwają

Zbiory na zielono w paprykowym zagłębiu trwają

W okolicach Radomia pierwsze zbiory papryki już trwają o czym świadczy najlepiej podaż zielonych owoców na rynkach hurtowych. Ich cena na Broniszach wynosiła dzisiaj (15 czerwca) 5 zł/kg. 

Wiązanie, wzrost i dojrzewanie pierwszych owoców papryki odbywa się w trudnych warunkach pogodowych, ponieważ tradycyjnie maj nie rozpieszcza w Polsce ciepłem. Dodatkowo są one podatne na zniekształcenia z powodu niewłaściwego kiełkowania pyłku lub złego przewodzenia hormonów, a ich wybarwianie się trwa długo. Dlatego pierwsze owoce powinny być zbierane „na zielono”. Odciążenie roślin pomaga prawidłowo się rozbudować roślinom, rozwinąć system korzeniowy oraz „wykarmić” kolejne zawiązane owoce.

Do najczęstszych problemów spotykanych obecnie w tunelach paprykowych należą mokra zgnilizna owoców, szara pleśń i oparzenia słoneczne roślin i owoców. Zdarzają się także owoce z objawami suchej zgnilizny wierzchołkowej. 

Odwiedziliśmy jedno z gospodarstw w Klwowie, na chwilę przed rozpoczęciem pierwszych zbiorów owoców na zielono. Odmiana Muriel sadzona pod koniec kwietnia.

Fot. J. Dobrosz

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl