Zbiory na zielono w paprykowym zagłębiu trwają

W okolicach Radomia pierwsze zbiory papryki już trwają o czym świadczy najlepiej podaż zielonych owoców na rynkach hurtowych. Ich cena na Broniszach wynosiła dzisiaj (15 czerwca) 5 zł/kg. 

Wiązanie, wzrost i dojrzewanie pierwszych owoców papryki odbywa się w trudnych warunkach pogodowych, ponieważ tradycyjnie maj nie rozpieszcza w Polsce ciepłem. Dodatkowo są one podatne na zniekształcenia z powodu niewłaściwego kiełkowania pyłku lub złego przewodzenia hormonów, a ich wybarwianie się trwa długo. Dlatego pierwsze owoce powinny być zbierane „na zielono”. Odciążenie roślin pomaga prawidłowo się rozbudować roślinom, rozwinąć system korzeniowy oraz „wykarmić” kolejne zawiązane owoce.

Do najczęstszych problemów spotykanych obecnie w tunelach paprykowych należą mokra zgnilizna owoców, szara pleśń i oparzenia słoneczne roślin i owoców. Zdarzają się także owoce z objawami suchej zgnilizny wierzchołkowej. 

Odwiedziliśmy jedno z gospodarstw w Klwowie, na chwilę przed rozpoczęciem pierwszych zbiorów owoców na zielono. Odmiana Muriel sadzona pod koniec kwietnia.

Fot. J. Dobrosz

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności