yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZrównoważona uprawa warzyw na pustyni na 80 ha pod szkłem

Zrównoważona uprawa warzyw na pustyni na 80 ha pod szkłem

Monster, 1 grudnia 2020 – korporacja Dava, należąca do rodziny Al Batal, niedawno podpisała nową umowę z Debets Schalke na rozbudowę kompleksów szklarniowych Dava w regionie Al-Kharj. W odpowiedzi na zwiększony popyt na świeże warzywa najwyższej jakości, korporacja Dava ogłasza serię projektów szklarniowych mających na celu dostarczanie warzyw uprawianych lokalnie w sposób zrównoważony.

Korporacja Dava zawarła już partnerstwo z Debets Schalke w zakresie 44-hektarowego kompleksu szklarniowego w 2019 roku. Wraz z rozbudową o dalsze 36 ha łącznie będzie posiadać aż 80 ha szklarni. Umowa jest częścią wizji 2030, która przyczyni się do zrównoważonego rozwoju w Królestwie Arabii Saudyjskiej (KSA).
Dava – projekt szklarni pod klucz  obejmuje 5 zaawansowanych technologicznie projektów szklarniowych. W tej chwili budowa idzie pełną parą. Pierwszy projekt szklarni jest prawie ukończony, a drugi jest na zaawansowanym etapie. Debets Schalke rozpoczął prace inżynieryjne i dostawę materiałów szklarniowych dla pozostałych 3 projektów w różnych lokalizacjach w regionie Al-Kharj. W tych projektach zakończono prace ziemne. „Plany masowej ekspansji były już na stole przed wybuchem Covid19. Globalna epidemia podkreśliła znaczenie niezależności żywnościowej i bezpieczeństwa w tym zakresie. Oczywiście wybuch epidemii Covid19 oznaczał, że musieliśmy również wykazać się pomysłowością, aby zdalnie nadzorować projekt szklarni z dbałością o szczegóły. Praca zdalna wymaga szczególnej uwagi na wszystkie części projektu szklarni. Zmierzyliśmy się również z wyzwaniami logistycznymi, ale mimo wszystko udało nam się dostarczyć wszystko na czas ”, mówi Wim van Weele, kierownik sprzedaży i eksportu w Debets Schalke. „Odpowiadamy za cały kompleks szklarni; od projektu po ostateczne uruchomienie. Po realizacji, holenderskie szklarnie Venlo posłużą do hydroponicznej uprawy ogórków, pomidorów i papryki. Jestem dumny, że możemy przyczynić się do realizacji Wizji 2030 i niezależności żywnościowej Arabii Saudyjskiej ”- mówi Wim.

Samowystarczalność
W  2019 r. z Holandii wyeksportowano do Królestwa Arabii Saudyjskiej owoce i warzywa o wartości 138 mln euro. Według ekspertów światowa produkcja żywności będzie musiała się podwoić do 2050 r., dlatego bezpieczeństwo żywności jest priorytetem Arabii Saudyjskiej, tym bardziej, że lokalna produkcja jest poważnie ograniczona przez chroniczny niedobór słodkiej wody. Zużycie wody na kilogram pomidorów uprawianych w nowoczesnej szklarni wynosi 8 litrów. Podczas gdy na kilogram pomidorów uprawianych na otwartym polu zużywa się 60 litrów wody. Dlatego uprawa pod szkłem jest również niezbędna dla zrównoważonego zużycia wody, równie ważne jest ograniczenie strat żywności.


Lokalnie dla lokalnych
Wraz z uruchomieniem kompleksu szklarni Dava w 2019 roku korporacja zaczęła dostarczać 44-hektarowym obiektom szklarniowym technologię umożliwiającą rozkwit produkcji rolnej w trudnym klimacie Królestwa Arabii Saudyjskiej. Dalsza ekspansja do 80 hektarów pod szkłem jest dowodem na zapotrzebowanie kraju na lokalne warzywa. Pandemia Covd19 dodatkowo uwidoczniła znaczenie samowystarczalności. Stawki za transport lotniczy były niebotyczne i trudno było importować wysokiej jakości owoce i warzywa za rozsądną cenę. Vision 2030
Faisal Al Batal, właściciel firmy Dava Cooperation, mówi: „To ekscytujący czas dla naszej firmy. Szybki rozwój przyniósł prawdziwe wyzwania, takie jak jednoczesna budowa 5 projektów szklarniowych oraz rekrutacja sporej liczby nowych pracowników potrzebnych do ich obsługi. Rozbudowa naszych kompleksów szklarniowych pozwoli nam w dłuższej perspektywie nadal prosperować i tworzyć wysokiej jakości miejsca pracy w Królestwie Arabii Saudyjskiej, tak jak zobowiązuje nas do tego wizja 2030 ”.
“Klimat Arabii Saudyjskiej jest suchy i ciepły, ale dzięki realizacji 80-hektarowych kompleksów szklarniowych mamy siłę, aby zaspokoić lokalny popyt na wysokiej jakości warzywa i stworzyć miejsca pracy. Przechodzimy zasadniczą zmianę w kierunku modelu rolnictwa wspomaganego technologią, aby zaspokoić zapotrzebowanie konsumentów na niedrogą żywność najwyższej jakości. Kompleksy szklarni na dużą skalę poprawią bezpieczeństwo żywności w Królestwie Arabii Saudyjskiej, ale innowacja przyniesie korzyści daleko poza jego granicami – mówi Faisal Al Batal.


Jesteśmy w okresie intensywnego rozwoju”, mówi Faisal Al Batal. „Mamy wolne stanowiska dla wielu specjalistów, m.in. dla doświadczonego dyrektora generalnego, dla CEO, który jest w stanie szybko dostosować się do innego stylu kulturowego i zarządzania ludźmi – przekazuje.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

informacja prasowa Debets Schalke

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl