Organizatorzy i prelegenci Agro Akademii w Kłodzie: Maciej Wita (BASF), Sławomir Paszkier, Gary King (HJ. Heinz), Jagoda Janas (Awimex), Karol Ossowski (BASF), Małgorzata Zadura (Hazera), Witold Szpurka (SGP w Pudliszkach), dr Anna Długosz (Awimex), Daniel Babij (Grupa Mularski), Tomasz Skupin, Wiesław Jakubowski (Hazera), Carlo Caselli (C.Z. Riparazioni Meccaniche SRL), Włodzimierz Prus (ADOB), Kazimierz Jakóbczak (WZPOiW Wielkopolanie), Przemysław Kucharczyk (ADOB) i Maciej Rakocy (HM. Clause)

W tym roku firma BASF kontynuuje rozpoczęte kilka sezonów wcześniej spotkania dla producentów warzyw z cyklu Agro Akademia BASF.


Organizatorzy zdecydowali, jednak, żeby poza rolą szkoleniową spotkania te również integrowały polskich plantatorów. Na spotkanie poświęcone uprawie pomidorów polowych 19 lutego w Kłodzie. Rydzyny (rejon Pudliszek) w Wielkopolsce zaproszono producentów z innych stron Polski m.in. z okolic Kotlina, Łowicza, a nawet Lublina i Zamościa. Współorganizatorami spotkania byli przedstawiciele grup producenckich Witold Szpurka z SGP w Pudliszkach, Krzysztof Szyszka z Zrzeszenia Producentów Owoców i Warzyw „Pomwirtus” w Kotlinie oraz Kazimierz Jakóbczak reprezentujący Wielkopolskie Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw Wielkopolanie w Kotlinie. Jak podkreślił Maciej Wita z firmy BASF plantatorzy i przetwórcy pomidorów borykają się z podobnymi problemami, dlatego warto o nich rozmawiać i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań.

Firmami partnerskimi Agro Akademii, podobnie, jak w latach ubiegłych był polski producent nawozów – ADOB, firmy hodowlano-nasienne – Hazera i HM. Clause, firma dystrybucyjno-doradcza – Awimex oraz Grupa Mularski – polski producent rozsad. W tym roku hasłem przewodnim akademii był zbiór kombajnowy pomidorów, jako przyszłość i szansa na opłacalność produkcji. Wszyscy prelegenci w swoich wystąpieniach nawiązywali do mechanicznego zbioru.

Maciej Wita z BASF zaprezentował nowy fungicyd Dagonis, zawierający dwie substancje czynne znany już difenoconazol oraz nowość – fluksapyroksad. Jest to substancja, która była już sprawdzona w ochronie zbóż i w sadach, a w tym sezonie będzie ją można wykorzystywać również w ochronie warzyw. Środek Dagonis będzie zarejestrowany przeciwko mączniakowi prawdziwemu, alternariozie, zgniliźnie twardzikowej i mycospharelle.

Włodzimierz Prus z firmy Adob mówił jak żywić pomidory, żeby uzyskać twarde, wyrównane owoce, nadające się do zbioru kombajnowego. Zachęcał do racjonalnego nawożenia, czyli opartego na wynikach analizy chemicznej gleby. Podkreślił, że pomidor ma szczególnie duże zapotrzebowanie m.in. na takie składniki jak: Ca, Fe, Mn, Mg. Polecał do żywienia wapniem nawóz ADOB Ca IDHA, a do dolistnego dokarmiania warzyw – serię nawozów ADOB ProFit. Włodzimierz Prus zapowiedział wprowadzenie do oferty firmy nowego produktu – azotan wapnia z Wrocławia, który daje nowe możliwości nawożenia wapniem.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dr Anna Długosz z firmy Awimex mówiła o działalności swojej firmy, ale nie tylko o ofercie nasion czy innych środków do produkcji, ale również o technologii i doradztwie w zakresie nawożenia i ochrony. Informowała, że dzięki rozwinięciu sklepu internetowego są w stanie zaopatrywać klientów w różnych rejonach kraju. Dzięki wieloletniej pracy w branży ogrodniczej właścicielka firmy dysponuje sporym doświadczeniem. Informowała też, jak zmienia się rynek. W przypadku odmian pomidorów z roku na rok plantatorzy bardziej interesują się odmianami przydatnymi do zbioru kombajnowego.

Maciej Rakocy z firmy HM.Clause przedstawił ofertę odmianową. Polecał m.in. odmiany Rediana F1, Dyno F1, Pegaso F1, Pietrarossa F1 oraz Vaquero F1, a także nowość C317 F1 – wyróżniającą się wysoką zawartością ekstraktu. O nowościach w ofercie odmian pomidorów firmy HM.Clause informowała również Dorota Wielgat. Szczególnie polecała nową odmianę pomidora Zeplin F1 – o silnie rozwiniętym systemie korzeniowym oraz intensywnej barwie skórki i miąższu.

Małgorzata Zadura z firmy Hazera polecała odmiany na całą kampanię przetwórczą od najwcześniejszej odmiany Jet F1, której zbiory przypadają już na koniec sierpnia, przez Edimar F1, Everton F1 (odmiana bezsokowa) czy Faber F1 – z wysoką trwałością polową, po odmiany Scooter F1 – o uniwersalnym zastosowaniu, Contact F1 oraz znaną Calista F1.

Daniel Babij z Grupy Mularski, wyjaśniał, że do zbioru kombajnowego ważne jest wyrównane owocowanie, dlatego warto zacząć od sadzenia wyrównanej, dobrej jakości rozsady, co pozwoli później na wyrównany wzrost roślin. Informował, że coraz więcej producentów decyduje się na zakup gotowej rozsady, co widoczne jest po rosnących z roku na rok zamówieniach.

Wykłady ekspertów
Podsumowaniem pomidorowego szkolenia były dwa wykłady eksperckie. Jeden zaprezentował Włoch Carlo Caselli z firmy C.Z. Riparazioni Meccaniche SRL, który specjalizuje się w konserwacji i naprawie kombajnów do zbioru pomidorów marki Guaresi. Zaznaczył, że do prawidłowej pracy tych maszyn niezbędne jest odpowiednie wyrównanie powierzchni pola przed uprawą. Pokazywał rozwiązania z włoskich plantacji, na których stosują nawadnianie kroplowe, z tym, że linie umieszczają płytko pod powierzchnią gleby, żeby nie utrudniały mechanicznego zbioru. Przedstawił też ciekawe urządzenie montowane na kombajnie do rozdrabniania roślin. Prelegent interesująco opowiadał o przyczepach wykorzystywanych do przeładunku owoców z pola na przyczepy transportujące surowiec do zakładów.

Drugi z wykładów przedstawił Kalifornijczyk Gary King, który od kilkunastu lat pracuje na stanowisku agronoma firmy HJ Heinz. Pokazał on dane nt. produkcji pomidorów na świecie. Analizując średnie plony pomidorów z lat 2015–2017 informował, że na pierwszym miejscu jest Kalifornia, za nią Australia i Kanada, ale już na 4 miejscu uplasowała się Ukraina. Obecnie ten średni plon szacowany jest na 83–85 t/ha. Do naszych głównych konkurentów prelegent zaliczył Ukrainę, gdzie produkcja pomidora wzrasta o ok. 20% rocznie. W 2007 roku produkowano tam 100 tys. ton, a w minionym roku aż 750 tys. t. Ukraińcy odnotowali też dwukrotny wzrost wydajności plonu z jednostki powierzchni z 40 t/ha do 80 t/ha. Prelegent pocieszał, że ma okazję obserwować polską produkcję pomidorów już od 15 lat i widzi spory postęp. Docenił polskich plantatorów za dbałość o płodozmian i glebę oraz dobre wykorzystywanie środków ochrony roślin, co odzwierciedla brak pozostałości. Jego zdaniem polski surowiec jest konkurencyjny na światowym rynku.

20 lutego w Nieborowie nasza REDAKCJA uczestniczyła również w drugim spotkaniu w cyklu Agro Akademia BASF. Oto galeria zdjęć z tego wydarzenia, zapraszamy do obejrzenia:

Tekst Aleksandra Andrzejewska
Fot. A. Andrzejewska, A. Perzyna

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności