yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPolityczna wojna o los szkockich sadzeniaków po Brexicie

Polityczna wojna o los szkockich sadzeniaków po Brexicie

Nicola Sturgeon pierwsza minister Szkocji oskarżyła rząd Wielkiej Brytanii o sprzedawanie szkockich rolników po tym, jak wyszło na jaw, że sadzeniaki ziemniaków nie będą objęte umową handlową po Brexicie, a są one istotnym towarem eksportowym dla rolników z północnej części Wielkiej Brytanii.

W piśmie z Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) stwierdzono, że UE zezwoli na kontynuację prawie całego eksportu żywności i roślin z Wielkiej Brytanii od 1 stycznia, nie będzie to jednak dotyczyć sadzeniaków. 

Szkoccy producenci sadzeniaków są jednymi z największych eksporterów materiału nasadzeniowego ziemniaków chipsowych na świecie, a sektor ten odpowiada za trzy czwarte produkcji w Wielkiej Brytanii i jest wart około 112 milionów funtów rocznie. Szczególnie dotknięci będą rolnicy z północnej Anglii. Sturgeon, pierwsza minister Szkocji, napisała na Twitterze: „To katastrofalny rezultat Brexitu dla szkockich rolników… i jak wszystkie inne aspekty Brexitu, narzucone Szkocji wbrew naszej woli”.

Prawdopodobnie ustanie również sprzedaż do Irlandii Północnej , która będzie działać na podstawie ustaleń UE na warunkach umowy o wystąpieniu z zeszłego roku. Szkocja specjalizuje się w produkcji odmian, takich jak Kerr’s Pink i British Queen, które odpowiadają irlandzkim gustom. W zeszłym miesiącu obserwowano zdwojony popyt na te produkty, ponieważ kupujący wiedzieli, że istnieje niebezpieczeństwo, że nie będą w stanie ich zdobyć po 31 grudnia.

The Guardian

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl