Wzrasta znaczenie przemysłu spożywczego w przetwórstwie buraków ćwikłowych. Również bardzo popularne na wiosnę są młode liście buraków spożywane jako botwina. Wśród konsumentów buraki ćwikłowe cieszą się sporym zainteresowaniem. Doceniane są przede wszystkim za walory smakowe i prozdrowotne.
Godne polecenia odmiany buraczka czerwonego z oferty firmy Hazera Poland: Camaro F1, Braco F1. Bardzo słodkie, doskonałe do przygotowywania różnych potraw, bez smaku ziemistości. Polecane na świeży rynek oraz do długiego przechowywania. O ich zaletach chętnie dzielą się producenci z województwa podkarpackiego: Piotr Siupik z miejscowości Żurawiczki oraz Piotr Kawecki z miejscowości Kraczkowa.




W połowie stycznia odwiedziliśmy dwa gospodarstwa rolnicze na Podkarpaciu specjalizujące się w uprawie buraczka ćwikłowego: Camaro F1 i Braco F1. Piotr Siupik z miejscowości Żurawiczki uprawia buraczka na powierzchni ok. 5 ha. W zależności od warunków atmosferycznych nasiona burczaka wysiewane są na przełomie maja i czerwca pneumatycznym siewnikiem firmy Gaspardo. Jak twierdzi ogrodnik: – Do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych preferowane są odmiany tworzące wyrównane korzenie o gładkiej skórce, bez ordzawień. Poszukiwaną cechą w tym segmencie jest też intensywna, wyrównana barwa wewnętrzna korzeni, bez widocznych jaśniejszych pierścieni na przekroju. Ważne są także zdrowe, mocne liście o wzniesionym pokroju i brak podatności na jarowizację oraz chwościka.
W gospodarstwie Piotra Kaweckiego z miejscowości Kraczkowa głównie uprawiana jest odmiana Camaro F1. Jak twierdzi producent buraczek jest prosty w uprawie, nie ma posmaku ziemistości i jest bardzo smaczny. Zgrubienia nie pękają od spodu i wyróżniają się wysoką jakością przechowalniczą.


Serdecznie zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:
Artykuł promocyjny