Burak czerwony – chwościk burakowy i nie tylko. Jakie zabiegi ochrony stosowane są gospodarstwie Adama?

Dużym zagrożeniem w uprawie buraka czerwonego jest m.in. chwościk burakowy. W Polsce największe zagrożenie występuje w na terenach południowo oraz południowo – wschodniej części kraju. Producenci tego gatunku dobrze wiedzą, by nie przegapić terminu zabiegu ochrony, gdyż duże nasilenie tej choroby może doprowadzić do strat w plonie handlowym.

Częste opady deszczu i ciepła pogoda stanowią optymalne warunki do rozwoju chwościka burakowego. Grzyb Cercospora beticola powodujący chorobę wytwarza zarodniki konidialne w warunkach wilgotnej i ciepłej pogody, które kiełkują na liściach i wnikają przez szparki oddechowe do wnętrza blaszki liściowej. Po kilkudniowym okresie inkubacji w strefie porażonej tkanki liścia pojawiają się małe plamki z czerwoną obwódką. Wewnątrz widoczne są czarne punkty i szary nalot, który powodują  trzonki konidialne.

Dużym zagrożeniem w uprawie buraka czerwonego jest chwościk burakowy

Zabiegi ochrony w buraku czerwonym na przykładzie gospodarstwa Adama Ropy w Igołomi

Adam i Marzena Ropa, zajmują się głównie uprawą warzyw korzeniowych w miejscowości Igołomia. By uniknąć strat handlowych, należy odpowiednio wcześnie zadbać o uprawę – mówi pan Adam. Po wschodzie nasion w tym gospodarstwie wykonywany jest zabieg ochrony dwoma herbicydami Lontrel 300 SL oraz Powertwin 400 SC. By zapobiec rozwojowi chwościka burakowego stosowany jest zabieg w fazie 4-5 liści preparatem Scorpion 325 SC, który dodatkowo zwalcza zgniliznę twardzikową, szarą pleśń, mączniaka prawdziwy buraka, rdzę buraka.

Widziałeś już nasz materiał dotyczący siewu buraka czerwonego w gospodarstwie Adama Ropy? Kliknij tutaj: https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/u-adama-juz-sieja-buraki-czerwone/

Burak czerwony – stan plantacji na dzień 15.06.2021 r. Fot. A. Ropa
Burak czerwony – faza wzrostu roślin na dzień 15.06.2021 r.

Jakie środki stosować do zwalczania chwościka burakowego? W Programie Ochrony Roślin Warzywnych 2021 znajdziesz aktualne preparaty. Jeszcze go nie masz? Nie czekaj, zamów TUTAJ: https://www.plantpress.pl/produkt/program-ochrony-roslin-warzywnych-2/

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności