yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCebula zimująca spod Nowego Tomyśla

Cebula zimująca spod Nowego Tomyśla

Gospodarstwo Dariusza Kalemby w Januszewicach k. Nowego Tomyśla – woj. wielkopolskie specjalizuje się w uprawie cebuli – z siewu zimowego i wiosennego. Ta siana 15 sierpnia ub.r. jest już zbierana z częściowo zaschniętą łuską.

W tym sezonie ogrodnik posiał trzy odmiany zimujące – dwie o żółtej łusce – Wolf na powierzchni 2 ha i Panther 1 ha oraz białą odmianę Nevix na 1 ha. Wolf to odmiana siana w gospodarstwie corocznie od wielu lat. Siew wykonano w połowie sierpnia w ilości 3 jednostki nasion na ha. W zakresie ochrony roślin doradza plantatorowi dr Anna Długosz z firmy Awimex, w której również zaopatruje się w nasiona cebuli. Jak przekazywała dr Anna Długosz  sporo uwagi wymagało zwalczanie chwastów. Koniecznych było kilka zabiegów. Do najuciążliwszych należały m.in. rdest, ostrożeń, komosa czy wiechlina. Plantacja wiosną była dwukrotnie nawadniana. Rośliny były również zasilane dolistnie, głównie produktami z firmy ADOB. Chwastami, z którymi producent walczy w uprawie cebuli są m.in. wiechlina roczna, rdesty i ostrożeń polny. 

Pojedyncze kwiatostany pojawiały się w odmianie Wolf, natomiast w cebuli Panther prawie nie było tego problemu. Producent jest bardzo zadowolony z przezimowania roślin. Pierwsze cebule odmiany Nevix sprzedawał w pęczkach ze szczypiorem. Potem sporo sprzedał cebuli obcinanej, a obecnie trwa zbiór z częściowo zaschniętą łuską. M.in. dzięki nawadnianiu średnica cebul jest w tym roku bardzo duża.

 

 

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl