Cebula zimująca spod Nowego Tomyśla

Plantacja odmiany zimującej Panther

Gospodarstwo Dariusza Kalemby w Januszewicach k. Nowego Tomyśla – woj. wielkopolskie specjalizuje się w uprawie cebuli – z siewu zimowego i wiosennego. Ta siana 15 sierpnia ub.r. jest już zbierana z częściowo zaschniętą łuską.

W tym sezonie ogrodnik posiał trzy odmiany zimujące – dwie o żółtej łusce – Wolf na powierzchni 2 ha i Panther 1 ha oraz białą odmianę Nevix na 1 ha. Wolf to odmiana siana w gospodarstwie corocznie od wielu lat. Siew wykonano w połowie sierpnia w ilości 3 jednostki nasion na ha. W zakresie ochrony roślin doradza plantatorowi dr Anna Długosz z firmy Awimex, w której również zaopatruje się w nasiona cebuli. Jak przekazywała dr Anna Długosz  sporo uwagi wymagało zwalczanie chwastów. Koniecznych było kilka zabiegów. Do najuciążliwszych należały m.in. rdest, ostrożeń, komosa czy wiechlina. Plantacja wiosną była dwukrotnie nawadniana. Rośliny były również zasilane dolistnie, głównie produktami z firmy ADOB. Chwastami, z którymi producent walczy w uprawie cebuli są m.in. wiechlina roczna, rdesty i ostrożeń polny. 

Pojedyncze kwiatostany pojawiały się w odmianie Wolf, natomiast w cebuli Panther prawie nie było tego problemu. Producent jest bardzo zadowolony z przezimowania roślin. Pierwsze cebule odmiany Nevix sprzedawał w pęczkach ze szczypiorem. Potem sporo sprzedał cebuli obcinanej, a obecnie trwa zbiór z częściowo zaschniętą łuską. M.in. dzięki nawadnianiu średnica cebul jest w tym roku bardzo duża.

 

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności