Cebulowe spotkanie w Ciszycy Przewozowej [Video]

Dużo informacji o odmianach cebuli z hodowli PlantiCo, Polan i Spójnia na jednym spotkaniu w miejscowości Ciszyca Przewozowa. Cebulowe wydarzenie było doskonałą okazją, aby porównać ze sobą poszczególne odmiany pod względem m.in.: plonowania, wyrównania, wczesności, odporności na choroby. Plantatorzy zapoznali się także z szeregiem zaleceń i praktycznych wskazówek z zakresu uprawy i ochrony cebuli, które przekazali hodowcy odmian poszczególnych marek oraz doradca agrotechniczny Dariusz Bartnik.

14 września w miejscowości Ciszyca Przewozowa k. Opatowa w woj. świętokrzyskim odbył się pokaz kolekcji odmian cebuli firmy PlantiCo zorganizowany dla producentów profesjonalnych tego gatunku. Wśród 11 odmian dedykowanych na rynek Profi znalazły się cebule marek PlantiCo, Polan i Spójnia: Petra F1, Polana F1, Niagara F1, Sumatra F1, Cordia F1, Dacota F1, Wega F1, Ławica i Soplica – o żółtej łusce oraz dwie odmiany o łusce czerwonej: Scarlet i Wenta. 

Obserwacje:
10.04 Siew nasion
10.05 Faza 1-2 liścia
13.06 Faza 3-4 liścia
13.07 Tworzenie główki
17.08 Pierwsze załamywanie szczypioru

 

  • Pod względem plonowania wyróżniały się przede wszystkim: Dakota F1, Sumatra F1, Ławica oraz Cordia F1. Ten sezon ze względu na niskie temperatury w kwietniu i maju nie był sprzyjający wegetacji cebuli. Było spore opóźnienie we wzroście cebuli, a mimo to odmiany te poradziły sobie i uzyskały dobry plon handlowy. Plony wyżej wymienionych odmian kształtowały się w granicach 49-56 t/ha.
  • Wyjątkowo cienką szyjką odznaczały się: Niagara F1, Petra F1, Dakota F1 i Polana F1
  • Najbardziej wyrównane pod względem wielkości główki były odmiany: Cordia F1, Polana F1, Niagara F1 i Dakota F1.

 

Charakterystyka odmian cebuli

? Cordia F1 – odmiana średnio późna, o okresie wegetacji 130-135 dni. Roślina tworzy kuliste zgrubienia (120-140 g) okryte żółtobrązową, dobrze przylegającą łuską. Cebule o kremowo-białym miąższu, wysokiej zawartości suchej masy. Odmiana polecana na świeży rynek, do przetwórstwa i przechowywania.

? Polana F1 – odmiana średnio wczesna (ok. 130 dni) wegetacji), od szerokoeliptycznym do kulistym kształcie cebul. Sucha łuska brązowożółta, dobrze przylegająca, średnio gruba (odporna na uszkodzenia mechaniczne). Odmiana dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne w trakcie wegetacji. Polecana przez hodowców do bezpośredniego spożycia, przetwórstwa i długiego przechowywania.

? Ławica – odmiana późna (140-150 dni). Rośliny tworzą kuliste, wyrównane cebule średniej wielkości (100-160 g). Sucha łuska złotożółta, dobrze przylegająca. Mocny system korzeniowy (zwiększona tolerancja na niesprzyjające warunki wodne). Odmiana o wysokim potencjale plonotwórczym, małej podatności na mączniaka rzekomego, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Polecana na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych, do przetwórstwa i długiego przechowywania. *Zalecana ilość azotu w czystym składniku – 80 kg/ha podana w dwóch dawkach. Termin dawki pogłównej – nie później niż do końca maja.

? Dakota F1 – odmiana średnio późna (139-144 dni), równocześnie załamująca szczypior. Rośliny tworzą kuliste, wyrównane cebule o średniej wielkości (100-120 g). Sucha łuska żółtobrązowa, dobrze przylegająca. Odmiana o wysokim potencjale plonotwórczym, małą podatnością na mączniaka rzekomego, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Polecana na “świeży” rynek i do długiego przechowywania.

? Niagara F1 – odmiana średnio późna (138-143 dni), o korzystnej strukturze plonu, równocześnie załamująca szczypior. Rośliny tworzą kuliste cebule do lekko wydłużonych o masie 100-120 g. Sucha łuska ciemnożółta. Odmiana o wysokim potencjale plonotwórczym oraz zawartości suchej masy; tolerancja na niektóre patogeny (np. mączniak rzekomy cebuli). Polecana do bezpośredniego spożycia i długiego przechowywania.

Zapraszamy do fotogalerii:

Fot. firmowe

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności