AktualnościCebulowe spotkanie w Ciszycy Przewozowej

Cebulowe spotkanie w Ciszycy Przewozowej [Video]

Dużo informacji o odmianach cebuli z hodowli PlantiCo, Polan i Spójnia na jednym spotkaniu w miejscowości Ciszyca Przewozowa. Cebulowe wydarzenie było doskonałą okazją, aby porównać ze sobą poszczególne odmiany pod względem m.in.: plonowania, wyrównania, wczesności, odporności na choroby. Plantatorzy zapoznali się także z szeregiem zaleceń i praktycznych wskazówek z zakresu uprawy i ochrony cebuli, które przekazali hodowcy odmian poszczególnych marek oraz doradca agrotechniczny Dariusz Bartnik.

14 września w miejscowości Ciszyca Przewozowa k. Opatowa w woj. świętokrzyskim odbył się pokaz kolekcji odmian cebuli firmy PlantiCo zorganizowany dla producentów profesjonalnych tego gatunku. Wśród 11 odmian dedykowanych na rynek Profi znalazły się cebule marek PlantiCo, Polan i Spójnia: Petra F1, Polana F1, Niagara F1, Sumatra F1, Cordia F1, Dacota F1, Wega F1, Ławica i Soplica – o żółtej łusce oraz dwie odmiany o łusce czerwonej: Scarlet i Wenta. 

Obserwacje:
10.04 Siew nasion
10.05 Faza 1-2 liścia
13.06 Faza 3-4 liścia
13.07 Tworzenie główki
17.08 Pierwsze załamywanie szczypioru

 

  • Pod względem plonowania wyróżniały się przede wszystkim: Dakota F1, Sumatra F1, Ławica oraz Cordia F1. Ten sezon ze względu na niskie temperatury w kwietniu i maju nie był sprzyjający wegetacji cebuli. Było spore opóźnienie we wzroście cebuli, a mimo to odmiany te poradziły sobie i uzyskały dobry plon handlowy. Plony wyżej wymienionych odmian kształtowały się w granicach 49-56 t/ha.
  • Wyjątkowo cienką szyjką odznaczały się: Niagara F1, Petra F1, Dakota F1 i Polana F1
  • Najbardziej wyrównane pod względem wielkości główki były odmiany: Cordia F1, Polana F1, Niagara F1 i Dakota F1.

 

Charakterystyka odmian cebuli

? Cordia F1 – odmiana średnio późna, o okresie wegetacji 130-135 dni. Roślina tworzy kuliste zgrubienia (120-140 g) okryte żółtobrązową, dobrze przylegającą łuską. Cebule o kremowo-białym miąższu, wysokiej zawartości suchej masy. Odmiana polecana na świeży rynek, do przetwórstwa i przechowywania.

? Polana F1 – odmiana średnio wczesna (ok. 130 dni) wegetacji), od szerokoeliptycznym do kulistym kształcie cebul. Sucha łuska brązowożółta, dobrze przylegająca, średnio gruba (odporna na uszkodzenia mechaniczne). Odmiana dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne w trakcie wegetacji. Polecana przez hodowców do bezpośredniego spożycia, przetwórstwa i długiego przechowywania.

? Ławica – odmiana późna (140-150 dni). Rośliny tworzą kuliste, wyrównane cebule średniej wielkości (100-160 g). Sucha łuska złotożółta, dobrze przylegająca. Mocny system korzeniowy (zwiększona tolerancja na niesprzyjające warunki wodne). Odmiana o wysokim potencjale plonotwórczym, małej podatności na mączniaka rzekomego, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Polecana na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych, do przetwórstwa i długiego przechowywania. *Zalecana ilość azotu w czystym składniku – 80 kg/ha podana w dwóch dawkach. Termin dawki pogłównej – nie później niż do końca maja.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

? Dakota F1 – odmiana średnio późna (139-144 dni), równocześnie załamująca szczypior. Rośliny tworzą kuliste, wyrównane cebule o średniej wielkości (100-120 g). Sucha łuska żółtobrązowa, dobrze przylegająca. Odmiana o wysokim potencjale plonotwórczym, małą podatnością na mączniaka rzekomego, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Polecana na “świeży” rynek i do długiego przechowywania.

? Niagara F1 – odmiana średnio późna (138-143 dni), o korzystnej strukturze plonu, równocześnie załamująca szczypior. Rośliny tworzą kuliste cebule do lekko wydłużonych o masie 100-120 g. Sucha łuska ciemnożółta. Odmiana o wysokim potencjale plonotwórczym oraz zawartości suchej masy; tolerancja na niektóre patogeny (np. mączniak rzekomy cebuli). Polecana do bezpośredniego spożycia i długiego przechowywania.

Zapraszamy do fotogalerii:

Fot. firmowe

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl