• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościChoroby cebuli

Choroby cebuli

Warunki pogodowe w ostatnich dniach sprzyjają bardzo szybkiemu rozwijaniu się chorób roślin. Intensywne opady deszczu, wysoka wilgotność, lub nadmierne deszczowanie stymulują szybki rozwój i rozpowszechnianie patogenów. Znając objawy najważniejszych chorób, można szybko zareagować i zastosować odpowiednie środki ograniczające namnażaniu patogenów.

Bakterioza cebuli – najczęściej występują po gradobiciach czy ulewnych deszczach. Nasilenia bakteriozy można spodziewać się także po zalaniu pól. Najczęściej występują na cebuli uprawianej z siewu wiosennego i z dymki. Sprawcami tej choroby mogą być bakterie z gatunków: Pseudomonas gladioli, Erwinia carotovora oraz Pseudomonas cepacia. Infekcja następuje w okresie wegetacji, jednak zmiany chorobowe często obserwuje się przed zbiorem roślin i w czasie ich przechowywania. Najbardziej podatne są odmiany o łagodnym smaku (w typie hiszpańskim).

Objawy:
● miękka zgnilizna szyjki;
● wodnistość i szklistość tkanek oraz gnicie pojedynczych, wewnętrznych łusek cebul.

Bakterioza cebuli

Alternarioza cebuli (Alternaria porri,  A. alternata) z roku na rok wzrasta zagrożenie tą chorobą w uprawie cebuli. Występuje wtórnie na szczypiorze i pędach kwiatowych opanowanych przez inne choroby (mączniak rzekomy, szara pleśń). Silny rozwój tej choroby obserwuje się w drugiej połowie lata, podczas ciepłej i wilgotnej aury. Należy pamiętać, iż intensywny opad deszczu jest sprzymierzeńcem szybkiego rozwoju choroby. Grzyb może rozwijać się w temperaturze 6- 32 °C, przy optimum 21-23 °C, i wilgotności powietrza 90%.

Objawy:
● brązowofioletowe plamy, zmieniające barwę na brunatnoczarną, pokryte aksamitnym nalotem grzybni i trzonków konidialnych z zarodnikami.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Objawy powodowane zarówno przez grzyby z rodzaju Alternaria, jak i Stemphylium występują w postaci żółtych lub jasnobrązowych plamek

Mączniak rzekomy (Peronospora destructor) pierwsze objawy tej choroby można zaobserwować w drugiej połowie maja. Poraża plantacje z dymki, nasienne oraz cebuli ozimej. Rozwojowi agrofaga i infekcji sprzyjają wilgotne noce, intensywne opady deszczu, i poranna rosa na liściach. Z kolei upalne i suche dni, brak porannej rosy są czynnikami hamującymi rozwój sprawcy choroby.

Objawy:
● szczypior ulega załamaniu na wysokości ok. 2/3 ich długości;
● białoszary, obfity nalot zarodników konidialnych widocznych na liściach;

 

Stemphylium – chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz suche i gorące powietrze, dokładnie takie same warunki, jakie są wymagane do rozwoju Alternaria spp. Infekcjom sprzyja uszkodzenie tkanek szczypioru na skutek żerowania szkodników, bądź innych chorób – alternarioza czy mączniak rzekomy.

Objawy:
● występują w postaci żółtych lub jasnobrązowych, lekko wodnistych plamek, które w dalszym stadium choroby ulegają wydłużeniu i przybierają ciemniejsze zabarwienie.
● zasychanie całego szczypioru od wierzchołka do nasady.

Charakterystyczną cechą występującą w przypadku Stemphylium jest zasychanie końcówek szczypioru
Objawy Stemphylium

Szara pleśń/Zgnilizna szyjki cebuli – choroba grzybowa powodowana przez Botrytis allii.
Szary, pylący nalot rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności.  W takich warunkach grzyb wytwarza spory na martwych, gnijących tkankach na plantacji, a także ze sklerocjów. Wiatr rozsiewa zarodniki konidialne, przenosząc je na inne rośliny. Zarodniki mogą infekować ich szyjki, wnikając poprzez uszkodzenia. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność i opady deszczu w okresie załamywania się szczypioru i w trakcie dosuszania cebul na polu. Choroba ta może działać bardzo destrukcyjnie na cebule składowane w przechowalni.
● Pierwsze objawy choroby mogą być widoczne już po wschodach cebuli w postaci nikłego zarodnikowania na powierzchni resztek okrywy nasiennej;
● Do najgroźniejszej infekcji dochodzi najczęściej pod koniec okresu wegetacji cebuli, czyli od momentu załamywania się szczypioru do czasu zbioru z pola.

Zgnilizna szyjki cebuli

Tekst A. Wilczyńska
Fot. A. Andrzejewska, A. Czerwińska-Nowak, K. Kupczak, J. Sobolewski

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl