AktualnościCo z jakością ogórka na polach? Czy to koniec sezonu ogórkowego 2021?

Co z jakością ogórka na polach? Czy to koniec sezonu ogórkowego 2021?

W ostatnim czasie dużo zmieniania się na polach ogórka gruntowego. Choć na rynku sprzedażowym cenowo jest odrobinę lepiej, to na polach występuje wysoka presja mączniaka rzekomego, ale nie tylko. Jak informują nas producenci z południa i centralnej Polski, jest także ogromna presja szkodników. 

Czy to już koniec sezonu ogórkowego? Na pewno nie, ale plantacje są mocno porażone przez patogeny. Najbardziej atakuje mączniak rzekomy dyniowatych. Zdaniem ogrodników, w tym sezonie jest on nadzwyczaj agresywny, szybko się rozpowszechniała po roślinach. Z czego to wynika? Łatwo się domyśleć, aura nie była łaskawa dla warzyw. To trudny sezon nie tylko dla plantatorów ogórka. Jak podaje GUS zbiory warzyw w pierwszym półroczu są niższe od tych ubiegłorocznych, a do końca sezonu 2021 jest jeszcze daleko.

W bieżącym sezonie dużym problemem jest mączniak rzekomy dyniowatych na plantacji ogórka. Fot. M. Niedobylski

Czytaj także: GUS: Mniejsze zbiory warzyw gruntowych w 2021?

Jak wiemy, ogórek jest bardzo wymagająca rośliną jeżeli chodzi o produkcję. W lipcu ceny były niskie. Wówczas wielu producentów pewnie “odpuściło” prace pielęgnacyjne czy też zabiegi fungicydowe – dziś ten efekt jest mocno zauważalny na plantacjach. Uprawiany na całym świecie ogórek należy do roślin ciepłolubnych. Jak pamiętamy na początku sezonu warunki atmosferyczne nie sprzyjały tej uprawie. Następnie: lokalne gradobicia, ulewne deszcze, podtopienia, wszystko to wpłynęło na jego jakość roślin w ostatnich dniach. Od producentów dowiadujemy się także, że brakuje rąk do zbioru ogórków.

choroby ogórka
Fot. M. Niedobylski

Z chorób obecnie największym problemem jest mączniak rzekomy dyniowatych. Atakowane są zazwyczaj liście, na których pojawiają się jasne plamy z czasem brązowiejące. Dość aktywnie pojawia się już bakteryjna kanciasta plamistość ogórka. Co do szkodników, tutaj też nic dobrego nie powiemy, bo mszyca, przędziorek i wciornastek właśnie mają swoje “żniwa”.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl