• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCzy istnieje naturalny lek na upał i suszę?

Czy istnieje naturalny lek na upał i suszę?

Gwałtowne zmiany pogody są coraz częstsze i trudno je przewidzieć. Dla rolników jest to szczególnie duże wyzwanie, ponieważ to właśnie pogoda w dużej mierze decyduje o powodzeniu upraw polowych. Oprócz plennych odmian i skutecznych środków ochrony roślin potrzebują oni dodatkowego wsparcia. Takim nowym narzędziem do zarządzania stresem suszy i wysokich temperatur jest Quantis™.

W warunkach gdy rośliny na polu doznają silnego stresu, który w ostatnich latach najczęściej wywołuje wysoka temperatura powietrza, połączona z brakiem opadów, ich fizjologia zmienia się z ukierunkowania na budowę plonu, na wydanie jakiegokolwiek plonu bez względu na jego wielkość. W takich warunkach energia słoneczna nie jest efektywnie wykorzystywana w procesie fotosyntezy, a w komórkach tworzą się reaktywne formy tlenu, które uszkadzają komórki roślinne.

Susza to coraz częstszy problem dla rolników w wielu rejonach.

Spadek turgoru powoduje, że aparaty szparkowe zamykają się, co uniemożliwia prawidłową wymianę gazową. Utrudnione jest zarówno pobieranie dwutlenku węgla niezbędnego w procesie fotosyntezy, jak i wydalanie zbędnego tlenu. W takich warunkach zaburzone jest również pobieranie składników mineralnych z gleby. Wskutek braku efektywnego transportowania wapnia uszkodzeniu ulegają ściany komórkowe. Zaburzona jest też komunikacja wewnątrz rośliny, która ma spowodować prawidłową reakcję rośliny na stres. W efekcie rośliny więdną, zwijają liście, przestają rosnąć i przedwcześnie się starzeją.

Rozwiązaniem biostymulacja

Jedną z możliwości radzenia sobie z negatywnym wpływem stresu abiotycznego, jakim jest susza i wysoka temperatura, jest odpowiednia biostymulacja, pozwalająca na dostarczenie roślinie związków łagodzących skutki stresu. W tym roku firma Syngenta wprowadza na rynek biostymulator Quantis™, który jest pochodzenia naturalnego. Produkt ten produkowany jest przez fermentację soku z trzciny cukrowej, czyli rośliny która doskonale radzi sobie z wysokimi temperaturami i silną operacją słoneczną.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Quantis™ pozwala na łagodzenie skutków stresu spowodowanego wysokimi temperaturami i niedoborami wody. Unikalny skład produktu pozwala na efektywne dostarczenie niezbędnych związków i substratów potrzebnych do wsparcia roślin w okresie suszy. Wapń (Ca2+) zawarty w Quantis™, jest znany jako jedna z kluczowych cząsteczek sygnałowych w roślinach i jest drugim przekaźnikiem po kwasie abscysynowym (ABA). Pośredniczy w regulacji kanałów jonowych i bierze udział w zamykaniu aparatów szparkowych. Wapń pobierany jest przez rośliny z gleby przez korzenie. W warunkach suszy pobieranie tego pierwiastka jest ograniczone z powodu zamknięcia aparatów szparkowych. Aplikacja Quantis™ przez liść pomaga zwiększyć ilość komórkowego Ca2+, co w konsekwencji wspiera sygnalizację stresu i indukuje ekspresję genów reagujących na stres.

Warto wiedzieć, że zabiegi biostymulujące mogą efektywnie wspomagać rośliny w przezwyciężaniu stresu suszy.

Stres osmotyczny powoduje, że roślina traci turgor, co w konsekwencji powoduje zamknięcie aparatów szparkowych. Efekty długoterminowe to zmniejszenie aktywności fotosyntetycznej, wzrostu i wydajności. Utrzymanie turgoru przez regulację osmotyczną jest ważną fizjologiczną adaptacją mającą na celu minimalizowanie szkodliwych skutków niedoborów wody. Quantis™ zawiera dużą ilość cząsteczek węgla organicznego (16%) w postaci związków takich, jak cukry rozpuszczalne, kwasy organiczne i betaina – pomagają one w utrzymaniu ciśnienia osmotycznego. Dodatkowo, Quantis™ zawiera potas (K+), który odgrywa bardzo istotną rolę w utrzymaniu ciśnienia osmotycznego, nawet w warunkach suszy.

Quantis™ w praktyce

Nowoczesny biostymulator Quantis™ był testowany w wielu ośrodkach naukowych na świecie, ale również w warunkach polskich. Pomiary z użyciem fluorymetru pokazały, że w trakcie stresu rośliny utrzymywały zdolność do optymalnej fotosyntezy przez ok. 14 dni po zastosowaniu produktu. Rośliny traktowane tym biostymulatorem utrzymywały również niższą temperaturę (ok. 2°C) od roślin nietraktowanych podczas wysokich temperatur, co świadczy o zachowaniu zdolności roślin do łagodzenia niekorzystnych warunków.

Wyniki doświadczeń pokazują, że w przypadku wystąpienia silnego stresu (susza, wysokie temperatury) rośliny traktowane Quantis™ budowały plon wyższy od roślin nietraktowanych tym produktem, np. truskawka o ponad 20%, ziemniak o 14%, kukurydza o 6%. Doświadczenia przeprowadzone w Anglii na Uniwersytecie w Nothingham pokazują również, że podczas stresu spowodowanego wystąpieniem wysokich temperatur – w przypadku roślin traktowanych Quantis™ energia słoneczna wykorzystywana jest efektywniej w procesie fotosyntezy.

bulwy ziemniaka
Biostymulacja pozwala na uzyskanie większych i bardziej wyrównanych bulw ziemniaka, nawet w stresowych warunkach uprawy.

Wyniki polowych testów angielskich z 2019 r. pokazują wpływ różnych terminów aplikacji Quantis™ na plon ziemniaka. Zbadano, że najlepszym momentem aplikacji produktu okazała się faza wschodów i następnie druga aplikacja 2 tygodnie po fazie zawiązywania bulw. Produkt spowodował wzrost udziału średniego i dużego kalibrażu ziemniaków w strukturze plonu względem kontroli.

Specjaliści zalecają aplikację produktu przed spodziewanym stresem lub krótko po jego wystąpieniu.

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl