yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCzy stosowanie preparatów biologicznych w uprawie warzyw to już konieczność?

Czy stosowanie preparatów biologicznych w uprawie warzyw to już konieczność? [VIDEO]

Światowym trendem w ochronie roślin jest ograniczenie zużycia środków chemicznych. To bardzo istotny temat, zważywszy na to, że Europejski Zielony Ład zakłada zredukowanie środków chemicznych o 50% przez państwa członkowskie. Już wielu krajowych producentów przekonało się do skuteczności działań biopreparatów w uprawie warzyw.

Tomasz Marian prowadzi rodzinne gospodarstwo ogrodnicze w podkrakowskiej miejscowości Czechy. Uprawa cebuli w tym gospodarstwie jest prowadzona od wielu pokoleń. Tegoroczny sezon nie należy do najłatwiejszych, jak informuje producent rośliny były wielokrotnie poddane wielu stresom abiotycznym. Początek sezonu był związany z bardzo niską temperaturą powietrza, później nastąpiły chwile suszy, a lato w Małopolsce okazało się pod znakiem wilgotności i dużej presji chorób oraz szkodników.

Nasiona cebuli były wysiewane na przełomie marca i kwietnia. W doborze odmian dominują: Bila, Supra, Unico.

Założeniem Europejskiego Zielonego Ładu jest zredukowanie stosowania środków ochrony roślin o 50 proc. przez kraje członkowskie. Coraz większego znaczenia w uprawie warzyw nabierają preparaty biologiczne stosowane w ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami. W tym sezonie Tomasz Marian do ochrony roślin stosuje biopreparat MiteMine wraz z adiuwantem Inex-A. Pierwszy zabieg wykonano na początku czerwca, następnie został on powtórzony trzykrotnie co 10-14 dni w dawce co 1,5 l/ha. Zdaniem producenta preparat bardzo dobrze sprawdził się w uprawie cebuli i czosnku, ograniczając w znacznym stopniu występowanie szkodników.

Jak informuje Artur Śliz, z firmy Osadkowski, produkt MiteMine (firmy Cosmocel) jest zarejestrowany jako nawóz wapniowy dolistny, ma za zadanie nie tylko dostarczyć wapnia roślinom, ale też dodatkowo inicjować naturalną ich odporność na szkodniki.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z udziałem producenta Tomasza Mariana z miejscowości Czechy koło Słomnik.

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl