Czyje ziemniaki zjedzą Rosjanie?

Niższe zbiory ziemniaków w W. Brytanii

Przy zmniejszającej się kilka lat pod rząd rentowności uprawy ziemniaka w Rosji, ta uprawa pozostaje jednak najpewniejsza wśród polowych kultur warzywnych. Wyraźnie widać jak następuje selekcja producentów, ale dane statystyczne wskazują na utrzymujący się zdecydowany prymat małych plantacji przydomowych nad uprawami profesjonalnymi.

W ostatnich latach jesień stała w Rosji pod znakiem niskich cen na połowę ziemiopłodów. Jedynie ziemniaki dawały szansę utrzymania się na niewielkim plusie lub odnotowania choćby zerowego efektu ekonomicznego. Postępuje więc selekcja producentów premiująca najbardziej wydajne podmioty.

V Spotkanie Ziemniaczane - Syngenta - ochrona ziemniaków
fot. A. Czerwińska-Nowak

Struktura produkcji ziemniaków w Federacji Rosyjskiej jest (wg. Rosstatu) następująca: z ogólnej powierzchni upraw wynoszącej w bieżącym sezonie 1,28 mln ha (47 tys. ha mniej niż w 2018 r.) spółdzielnie uprawiają 168,8 tys. ha, organizacje rolnicze 133,4 tys. ha, gospodarstwa indywidualne 975,7 tys. ha. W tej ostatniej grupie nastąpił największy spadek powierzchni uprawy – o 3,9%.

Aktualnie ceny ziemniaków w Rosji znajdują się na poziomie tych z ubiegłego roku i wynoszą 12-16 rubli/kg.

za: agroinvestor.ru

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności