Polska Centralna, Mokra k. Skierniewic – to tutaj wiosną br. powstała Demo Farma. Na powierzchni 1 ha wyznaczono 36 poletek doświadczalnych, na których testowane są technologie produkcji 12 gatunków warzyw. Celem, jaki przyświecał pomysłodawcom było stworzenie nie tyle idealnych warunków wzrostu roślin, co warunków standardowych, z jakimi najczęściej mają do czynienia plantatorzy.
Ten projekt zainicjowała firma Timac Agro Polska, a w realizację włączyło się kilka podmiotów: Bejo Zaden i Seminis – dostawcy nasion warzyw, Grupa Producentów Rozsad „Krasoń” – dostawca rozsad warzyw, BASF Polska, która opracowała program ochrony roślin na poletkach, a także dostawca stacji pogodowych i METOS.
Jak informowali Karol Majchrowski i Łukasz Peroń z Timac Agro, technologię z Demo Farmy można przenieść bezpośrednio do praktyki ogrodniczej, gwarantując sobie tym samym określone efekty. Jak podkreślali wszyscy prelegenci dzisiejszego spotkania, tegoroczna susza mocno wpłynęła na wschody i wzrost warzyw (na poletkach doświadczalnych nie ma instalacji nawodnieniowej), niższa natomiast była presja ze strony chorób. W programach nawożenia ujęto zarówno produkty do stosowania posypowego, jak i pogłównego. Dla każdego z gatunków zaproponowano indywidualnie skomponowany program. Kombinacje 1 i 3 stanowiły kompozycje nawozów dostępnych na rynku (tzw. standardy), a kombinacja 2 została stworzona z nawozów Timac Agro .
Przykładowo na poletku z kapustą głowiastą białą (sadzoną 17 maja br. w zagęszczeniu 35 tys./ha) wykorzystano na starcie nawozy Eurofertil TOP 51 NPK (600 kg/ha) i Physiomax 975 (250 kg/ha), pogłównie w dwóch dawkach Sulfammo 23-N-Process (350 kg/ha), a także Fertiactyl Starter (5 l/ha), Fertileader Vital (5 l/ha) oraz Fertileader Elite (4 l/ha). Plon na poletkach, pomimo małych dawek wody, wyglądał bardzo dobrze. Podczas zbiorów wszystkie warzywa zostaną jednak zmierzone i zważone, aby uzyskać dokładne dane, które umożliwią porównanie poszczególnych programów nawożenia i wyliczenie różnic w ich kosztach (tym samym ocenę dochodu dla plantatora).
W ciągu sezonu wegetacyjnego na poletkach kapusty białej zastosowano herbicydy Stomp Aqua (2,5 l/ha) oraz Select Super (0,8 l/ha), fungicydy – Scorpion, dwukrotnie Signum i Topsin M, a także środki zwalczające szkodniki – Spintor 240 SC, Mospilan 20 SP, Proteus 110 OD, Movento 100 SC, Buldock 025 EC, Fastac 100 EC i Karate Zeon 050 CS. Pozwoliło to na skuteczne obniżenie presji chorób i szkodników, co wpłynie na jakość zbieranego plonu.
Na Demo Farmie zainstalowana jest stacja meteorologiczna Metos, która dostarcza wszelkich danych pogodowych. Pozwala także np., dzięki prognozowaniu pogody, wyznaczyć okno pogodowe do przeprowadzenia zabiegu ochrony roślin. Dzięki temu nie ma ryzyka, że naniesiony oprysk zostanie zmyty przez opad deszczu. Dodatkowo testowane są tu systemy pozwalające zdalnie monitorować szkodniki (iMETOS iSCOUT) czy monitorować wzrost upraw (iMETOS CropVIEW).
17 września, na drugim już spotkaniu na Demo Farmie, można było naocznie przekonać się jak plonują poszczególne odmiany warzyw (zwykle dwie do czterech odmian dla każdego gatunku. zarówno standardy rynkowe, jak i nowe propozycje firm nasiennych oznaczone kodami) i porównać kombinacje doświadczalne. Szczegóły przedstawimy na łamach miesięcznika “Warzywa“.
Zapraszamy do prenumeraty w naszym sklepie internetowym: www.plantpress.pl
LUB TUTAJ – wystarczy kliknąć w obrazek “Warzywa”
A. Andrzejewska