yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościDyniowy zawrót głowy w małopolskim gospodarstwie

Dyniowy zawrót głowy w małopolskim gospodarstwie [VIDEO]

Dynia potrafi mieć wiele odsłon i smaków. Chyba nie sposób wymienić wszystkie potrawy z dynią w roli głównej. W gospodarstwie Anny i Tomasza Kaczmarczyków w podkrakowskich Złotnikach uprawianych jest ponad 50 odmian dyni na łącznej powierzchni 3,5 ha. 

Dynia to jedno z warzyw, których produkcja rozwija się w ostatnich latach bardzo intensywnie. W jednym z największych zagłębi warzywniczych w Polsce (gm. Igołomia-Wawrzeńczyce) piękne, niezwykle barwne dynie cieszą oczy zwłaszcza o tej porze, gdy przejeżdża się drogą krajową nr 79.

Dynia jest to gatunek ciepłolubny, o dość sporych wymaganiach glebowych. Preferuje żyzne gleby, dość szybko nagrzewające się. Wcześniejsze plony uzyskuje się uprawiając dynie z rozsady, której produkcję należy zacząć na ok. miesiąc przed planowanym terminem sadzenia na miejsce stałe.

W gospodarstwie Anny i Tomasza Kaczmarczyk produkcja dyni rozpoczyna się w marcu. Producenci sami przygotowują rozsadę w przydomowej mnożarce. W tym sezonie najwcześniejsze odmiany dyni jadalnej posadzono po 20 kwietnia w rozstawie 70 x 120 cm. Niestety gradobicia, jakie przeszły w czerwcu przez ten region, opóźniły pierwszy zbiór o około trzy tygodnie.

W tym gospodarstwie uprawia się ponad 50 odmian dyni. Największą popularnością cieszą się dynie w typie Hokkaido (m.in. odmiana Potimarron), ale również piżmowe. Dużym zainteresowanie szefów kuchni cieszy się dynia Muscat de Provence, zwana też dynią prowansalską lub francuską. Ma lekko słodkawy smak i intensywnie pomarańczowy miąższ. Jak informuje nas Anna Kaczmarczyk ciekawie prezentującą się dynią jest Nelson, o szarym zabarwieniu skórki i intensywnie pomarańczowym miąższu – doskonała do sporządzania wielu potraw m.in. zup, ciast.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego oraz fotogalerii:

&

 

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl