AktualnościDzień selerowy w Złotnikach

Dzień selerowy w Złotnikach

W gospodarstwie Arnolda Kwiatka w Złotnikach odbył się wczoraj (30 lipca) dzień selerowy. Wydarzenie zorganizował dystrybutor nasion warzyw firma Luty Jacek, której siedziba znajduje się w zagłębiu warzywniczym Małopolski, w pobliskim Pobiedniku Wielkim. Współorganizatorami były firmy Basf, Bejo Zaden, Rol-Spec oraz Yara Poland.

Zaprezentowano łącznie 10 odmian selera hodowli w/w firm nasiennych. Program nawożenia uprawy oparty był na nawozach firmy Yara Poland. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną w kraju spotkanie odbyło się bez udziału producentów. Powstał jednak materiał w postaci filmu, który dostępny będzie dla zainteresowanych tą tematyką.

Zacznijmy od rozsad

Jakub Wrona, reprezentujący firmę Luty Jacek, która już od ponad 30 lat działa na rynku ogrodniczym i oferuje producentom warzyw szeroki asortyment nie tylko nasion, ale też rozsadę i środki do produkcji, przybliżył informacje dotyczące rozsady selera.

Jakub Wrona z firmy Luty Jacek
Jakub Wrona z firmy Luty Jacek

Luty Jacek jest autoryzowanym dystrybutorem rozsady włoskiej firmy Vivai Bacchetto, wyspecjalizowanego producenta rozsad warzyw w Europie. Rozsada selera korzeniowego została dostarczona do gospodarstwa A. Kwiatka w 260-komorowych tacach styropianowych, jednorazowego użytku. Transport roślin w tacach, monitorowany od czasu załadunku do rozładunku, odbywał się w kartonach, także jednorazowego użytku, w temperaturze ok. 10°C. Na miejsce stałe rośliny sadzone były 7 i 8 kwietnia, w rozstawie 58 x 24 cm (70 tys. szt./ha) – informował J. Wrona.

Zamówienie składa się na ok. dwa miesiące przed planowanym sadzeniem roślin. Produkcja rozsady trwa od 7 do 8 tygodni, w zależności od terminu jej dostawy do odbiorcy. Rozsada produkowana jest z nasion otoczkowanych i podkiełkowanych, co z kolei zapewnia doskonałe wyrównanie roślin, wypełnienie tacy i brak pustych komór. Nie ma też problemów ze wschodem roślin. Tak produkowana rozsada jest zdrowa, rośliny są krępe, o intensywnym ciemnozielonym kolorze liści, mają też silny i dobrze rozbudowany system korzeniowy. Skutkuje to ich lepszym przyjęciem po posadzeniu. Do producenta trafiają rośliny o wysokości 12−14 cm, a bryła korzeniowa z podłożem ma ok. 5 cm długości.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Nawożenie

Seler-Yara

Jak coś jest dobre to się stosuje – mówił A. Kwiatek o działaniu nawozów firmy Yara Poland. Program nawożenia, bazujący na produktach Yara Poland, został opracowany w oparciu o analizę gleby, która gospodarz systematycznie wykonuje na swoich polach. I tak, przed sadzeniem zastosowano m.in. YaraMila Complex, YaraMila Corn i YaraBela Nitromag, pogłównie zaś YaraLiva Nitrabor i Unika Calcium. Nie zabrakło także zabiegów dolistnych.

 

Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland
Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland

Wojciech Kopeć, reprezentujący producenta nawozów zwrócił uwagę na kadm – metal ciężki, który może być pobierany i kumulowany przez rośliny, którego źródłem mogą być również nawozy mineralne. W Polsce w wielu rejonach występuje problem z obecnością w glebie dużych zawartości kadmu. W celu ograniczenia zagrożenia akumulacji kadmu w roślinach prelegent rekomendował stosowanie nawozów, o niskiej zwartości kadmu, podkreślając, że takie znajdują się w ofercie Yara Poland.

Odmiany selera

Marcin Dąbrowski z firmy Basf prezentował odmiany marki Nunhems
Marcin Dąbrowski z firmy Basf prezentował odmiany marki Nunhems
Odmiany selera firmy Bejo Zaden
Odmiany selera firmy Bejo Zaden
Marcin Wieczyński z firmy Rol-Spec prezentował odmiany selera marki Novisem
Marcin Wieczyński z firmy Rol-Spec prezentował odmiany selera marki Novisem

Więcej informacji wkrótce na łamach naszych czasopism.

Tekst i fot. Joanna Klepacz-Baniak

Joanna Klepacz-Baniak
Joanna Klepacz-Baniak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracę doktorską z zakresu pszczelarstwa obroniła w 2006 r. Prowadzi kursy i szkolenia dotyczące bazy pożytkowej pszczół, produktów pszczelich i zapylania. Od maja 2011 r. pracuje w wydawnictwie Plantpress. Jest redaktor naczelną"Hasła Ogrodniczego".

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl