yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościDzień selerowy w Złotnikach

Dzień selerowy w Złotnikach

W gospodarstwie Arnolda Kwiatka w Złotnikach odbył się wczoraj (30 lipca) dzień selerowy. Wydarzenie zorganizował dystrybutor nasion warzyw firma Luty Jacek, której siedziba znajduje się w zagłębiu warzywniczym Małopolski, w pobliskim Pobiedniku Wielkim. Współorganizatorami były firmy Basf, Bejo Zaden, Rol-Spec oraz Yara Poland.

Zaprezentowano łącznie 10 odmian selera hodowli w/w firm nasiennych. Program nawożenia uprawy oparty był na nawozach firmy Yara Poland. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną w kraju spotkanie odbyło się bez udziału producentów. Powstał jednak materiał w postaci filmu, który dostępny będzie dla zainteresowanych tą tematyką.

Zacznijmy od rozsad

Jakub Wrona, reprezentujący firmę Luty Jacek, która już od ponad 30 lat działa na rynku ogrodniczym i oferuje producentom warzyw szeroki asortyment nie tylko nasion, ale też rozsadę i środki do produkcji, przybliżył informacje dotyczące rozsady selera.

Jakub Wrona z firmy Luty Jacek
Jakub Wrona z firmy Luty Jacek

Luty Jacek jest autoryzowanym dystrybutorem rozsady włoskiej firmy Vivai Bacchetto, wyspecjalizowanego producenta rozsad warzyw w Europie. Rozsada selera korzeniowego została dostarczona do gospodarstwa A. Kwiatka w 260-komorowych tacach styropianowych, jednorazowego użytku. Transport roślin w tacach, monitorowany od czasu załadunku do rozładunku, odbywał się w kartonach, także jednorazowego użytku, w temperaturze ok. 10°C. Na miejsce stałe rośliny sadzone były 7 i 8 kwietnia, w rozstawie 58 x 24 cm (70 tys. szt./ha) – informował J. Wrona.

Zamówienie składa się na ok. dwa miesiące przed planowanym sadzeniem roślin. Produkcja rozsady trwa od 7 do 8 tygodni, w zależności od terminu jej dostawy do odbiorcy. Rozsada produkowana jest z nasion otoczkowanych i podkiełkowanych, co z kolei zapewnia doskonałe wyrównanie roślin, wypełnienie tacy i brak pustych komór. Nie ma też problemów ze wschodem roślin. Tak produkowana rozsada jest zdrowa, rośliny są krępe, o intensywnym ciemnozielonym kolorze liści, mają też silny i dobrze rozbudowany system korzeniowy. Skutkuje to ich lepszym przyjęciem po posadzeniu. Do producenta trafiają rośliny o wysokości 12−14 cm, a bryła korzeniowa z podłożem ma ok. 5 cm długości.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Nawożenie

Seler-Yara

Jak coś jest dobre to się stosuje – mówił A. Kwiatek o działaniu nawozów firmy Yara Poland. Program nawożenia, bazujący na produktach Yara Poland, został opracowany w oparciu o analizę gleby, która gospodarz systematycznie wykonuje na swoich polach. I tak, przed sadzeniem zastosowano m.in. YaraMila Complex, YaraMila Corn i YaraBela Nitromag, pogłównie zaś YaraLiva Nitrabor i Unika Calcium. Nie zabrakło także zabiegów dolistnych.

 

Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland
Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland

Wojciech Kopeć, reprezentujący producenta nawozów zwrócił uwagę na kadm – metal ciężki, który może być pobierany i kumulowany przez rośliny, którego źródłem mogą być również nawozy mineralne. W Polsce w wielu rejonach występuje problem z obecnością w glebie dużych zawartości kadmu. W celu ograniczenia zagrożenia akumulacji kadmu w roślinach prelegent rekomendował stosowanie nawozów, o niskiej zwartości kadmu, podkreślając, że takie znajdują się w ofercie Yara Poland.

Odmiany selera

Marcin Dąbrowski z firmy Basf prezentował odmiany marki Nunhems
Marcin Dąbrowski z firmy Basf prezentował odmiany marki Nunhems
Odmiany selera firmy Bejo Zaden
Odmiany selera firmy Bejo Zaden
Marcin Wieczyński z firmy Rol-Spec prezentował odmiany selera marki Novisem
Marcin Wieczyński z firmy Rol-Spec prezentował odmiany selera marki Novisem

Więcej informacji wkrótce na łamach naszych czasopism.

Tekst i fot. Joanna Klepacz-Baniak

Joanna Klepacz-Baniak
Joanna Klepacz-Baniak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracę doktorską z zakresu pszczelarstwa obroniła w 2006 r. Prowadzi kursy i szkolenia dotyczące bazy pożytkowej pszczół, produktów pszczelich i zapylania. Od maja 2011 r. pracuje w wydawnictwie Plantpress. Jest redaktor naczelną"Hasła Ogrodniczego".
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl