• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościFasola i szpinak silne na starcie

Fasola i szpinak silne na starcie

Wschodzące rośliny fasoli i szpinaku narażone są na zagrożenia ze strony patogenów oraz na czynniki abiotyczne. Problem ten przez wiele lat można było łatwo rozwiązać zaprawiając nasiona. Jednak w ostatnim czasie wiele konwencjonalnych zapraw nasiennych wycofano z rynku. Dlatego plantatorzy szukają alternatywnych rozwiązań, pozwalających maksymalizować wzrost roślin od samego początku.

Spośród chorób nasiona wielu gatunków warzyw, w tym fasoli i szpinaku, porażane są przede wszystkim przez patogeny wywołujące zgorzele siewek. Ich sprawcami są różne rodzaje grzybów i organizmów grzybopodobnych, które atakują rośliny w czasie kiełkowania, powodując starty w obsadzie roślin na polu. Skuteczną ochronę przeciwko tym patogenom stanowiły m.in. takie substancje, jak tiuram i karboksyna, ale zostały one wycofane z użycia w 2020 r. W 2021 r. skończyło się stosowanie preparatów zawierających benalaksyl i tiofanat metylu, a także mankozeb. Obecnie w Polsce do zaprawiania nasion fasoli dostępne są głównie preparaty zawierające fludioksonil, natomiast do zaprawiania nasion szpinaku w rejestrze nie ma dostępnych konwencjonalnych środków. Plantatorzy szukają sposobów poprawy zdrowotności siewek od początku uprawy.

Rozwiązanie KWS INITIO

Jednym z rozwiązań problemów w uprawach szpinaku i fasoli na początku wegetacji może być zaprawa KWS INITIO oferowana z nasionami tych gatunków w firmie Pop Vriend. Specjaliści z tej firmy podkreślają, że tylko dobry i zdrowy start prowadzi do udanej produkcji i wysokich plonów. Wyniki przeprowadzonych doświadczeń wskazują, że nasiona potraktowane KWS INITIO wykazują się szybszymi wschodami i większym wigorem w porównaniu z roślinami nietraktowanymi. Wprowadzenie tego rozwiązania było poprzedzone wieloletnimi badaniami w różnych uprawach. Wykorzystano doświadczenie w produkcji nasion oraz zastosowano najnowocześniejsze technologie.

Specjaliści zwrócili uwagę, że szybszy rozwój systemu korzeniowego sprzyja wzrostowi roślin.

KWS INITIO to kompozycja mikroskładników – cynku i manganu, które są odpowiedzialne za wyrównane wschody i zwiększają tolerancję roślin na warunki stresowe. To ważne, zwłaszcza obecnie, kiedy wczesną wiosną często występują stresowe warunki pogodowe, niesprzyjające wzrostowi roślin. W składzie KWS INITIO zawarty jest także biostymulator wzrostu, poprawiający wzrost i rozwój korzeni, dzięki czemu rośliny mają lepszy dostęp do składników pokarmowych oraz fungicyd chroniący rośliny przed chorobami grzybowymi. Takie zabezpieczenie roślin na starcie pozwoli w pełni wykorzystać potencjał odmiany.

Potwierdzone w doświadczeniach

Jak informowali przedstawiciele firmy Pop Vriend, takie zabezpieczenie nasion daje plantatorom pewność osiągnięcia najwyższej jakości plonów. Anita van Nieuwenhoven, pracująca w Pop Vriend wyjaśniała, że przez ostatnie 4 lata w firmie przeprowadzono wiele testów różnych sposobów zabezpieczania nasion, ale nie wszystkie z nich okazywały się wystarczająco skuteczne.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Anita van Nieuwenhoven z Pop Vriend w ostatnich latach przetestowała wiele różnych rozwiązań do zabezpieczania nasion szpinaku i fasoli.

W zaprawach nasiennych chodzi nie tylko o ochronę przed patogenami, ale również o to, żeby nie ograniczać wigoru nasion. Jest to bardzo istotne w wielu uprawach, ale szczególnie w tych o krótkim okresie wegetacji, do jakich należy szpinak. Producenci uprawiający to warzywo na dużych powierzchniach, wysiewają poszczególne odmiany co określony czas, tak, żeby zapewnić później ciągłość zbiorów. Nie mogą oni pozwolić sobie na przerwy w dostarczaniu produktu do odbiorcy. Zdaniem holenderskiej specjalistki kompozycja KWS INITIO stymuluje rozwój korzeni wschodzących roślin i zwiększa wigor siewek. Ponadto zaobserwowała ona dużo wyższą tolerancję młodych roślin, których nasiona potraktowano KWS INITIO na niesprzyjające warunki uprawy.

Poletka w siedzibie firmy, holenderskim Andijk, na których co roku testuje się odmiany oraz inne środki produkcji.

Manfred Hansi z Agricultural Technician ETG w Austrii, testujący to rozwiązanie zwrócił uwagę, że wczesny rozwój systemu korzeniowego roślin fasoli i szpinaku, poprawia ich odżywienie, co zapewnia szybszy wzrost, większą zdrowotność, dzięki czemu łatwiej uzyskać wczesny plon.

Różnica w zastosowanych zaprawach w szpinaku.
Porównanie skuteczności KWS INITIO z roślinami niezaprawionymi w uprawie fasoli szparagowej.

W doświadczeniach, w porównaniu z zastosowaniem innych zapraw, rośliny potraktowane KWS INITIO cechowały się wcześniejszym wzrostem i rozwojem. Anita van Nieuwenhoven mówiła, że w doświadczeniach w uprawach fasoli w różnych lokalizacjach w Europie, silniejszy wigor młodych roślin obserwowano w 66% doświadczeń, w porównaniu z roślinami nietraktowanymi tą zaprawą, a w przypadku testów ze szpinakiem, efekt był jeszcze lepszy, bo pozytywny wpływ odnotowano w 75% upraw.

Nasiona szpinaku wymagają zabezpieczenia przed siewem.
Niezaprawione nasiona fasoli narażone są na porażenie przez wiele patogenów.

Firma Pop Vriend korzysta z doświadczeń KWS, która wprowadziła to rozwiązanie do zabezpieczania nasion już w 2019 r. w kukurydzy i później w innych uprawach, m.in. w buraku cukrowym. Warto dodać, że od 1 stycznia 2023 r. firma Pop Vriend będzie oferowała nasiona z KWS INITIO w Europie i Turcji w cenie nasion. Promocja ta planowana jest na dwa lata, w celu przekonania klientów do tego sposobu zabezpieczania roślin.

Pop Vriend i KWS

Pop Vriend to holenderska firma hodowlano-nasienna, obecna ze swoimi odmianami w ponad 100 krajach świata. Oferuje ona tylko wybrane gatunki warzyw, starając się dostarczyć odmiany spełniające oczekiwania profesjonalnych plantatorów. Są oni światowymi liderami w odmianach szpinaku, fasoli i buraka ćwikłowego. W 2019 r. Pop Vriend stał się częścią spółki KWS, znanej przede wszystkim z odmian buraka ćwikłowego, kukurydzy, rzepaku i sorgo. Na rynku polskim dystrybutorem marki Pop Vriend jest firma Agro-Ekspert.

Opracowała: Aleksandra Andrzejewska
Zdjęcia: A. Andrzejewska, firmowe


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl