yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościFasola zielonostrąkowa - z myślą o przetwórstwie

Fasola zielonostrąkowa – z myślą o przetwórstwie [VIDEO]

10 sierpnia w gospodarstwie Mirosława Skałeckiego w miejscowości Tomaszowice k. Lublina odbył się pokaz odmian fasoli zielonostrąkowej hiszpańskiej hodowli Semillas Fito, której dystrybutorem w Polsce jest PNOS Ożarów Mazowiecki.

W dniu spotkania plantacja fasoli wyglądała bardzo dobrze, strąki były już gotowe do zbioru. Siew nasion fasoli płaskostrąkowej wykonaliśmy siewnikiem pneumatycznym Maschio Gaspardo w dniu 1 czerwca. Wówczas fasola miała dobre warunki do wzrostu. Tego typu fasolę mam pierwszy sezon, jestem pod dużym wrażeniem wigoru tych odmian. 5 czerwca zasiałem nasiona fasoli o okrągłych strąkach m.in. Barcino, Gaudi. Te z kolei trafiły na bardzo niekorzystne warunki spowodowane niedoborem wody. W tym przypadku najszybciej powschodziły nasiona odmiany Barcino. Przez pewien czas warunki na polu były bardzo niekorzystne. Dość duże opady deszczu były dopiero na początku lipca, wówczas spadło 40 l wody. Na tamten czas stan plantacji poprawił się, rośliny nabrały wigoru. Po tym opadzie, wystąpiły jeszcze 2 kolejne, ale w ilości 10-20 l wody.

Od dwóch tygodni deszczu nie mamy. 

W tak trudnych warunkach jakie występują w tym roku, największym wyzwaniem były dla mnie zmienniki. Wykonałem 3-krotny zabieg środkami ochrony, jednak ze średnim skutkiem. W warunkach suszy był bardzo duży problem z zachwaszczeniem plantacji – informował Mirosław Skałecki, gospodarz spotkania w Tomaszowicach.

Na plantacji w Tomaszowicach zaprezentowano trzy odmiany fasoli zielonostrąkowej hiszpańskiej hodowli Semillas Fito: Voltran, Barcino, Gaudi z przeznaczeniem do zbioru mechanicznego.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jak informował Dariusz Kasprzak z firmy PNOS Ożarów Mazowiecki, odmiana Barcino to fasola o okresie wegetacji 62 dni (średnio wczesna). Jej rośliny tworzą strąki o długości 12-14 cm o ciemnozielonej barwie, bez włókien. Odmiana wyróżnia się plennością i tolerancją na wirusa zwykłej mozaiki fasoli i antraknozy. Barcino – to odmiana z przeznaczeniem na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych, i do przetwórstwa. Podczas spotkania dużym zainteresowaniem producentów i przetwórców cieszyła się odmiana Voltran (58 dni wegetacji). Jest to fasola płaskostrąkowa o długości 15-16 cm i szerokości 1,8-2,0 cm. Rośliny o wysokości ok. 55 cm. Strąki ułożone w centralnej i górnej części rośliny, co ułatwia zbiór kombajnowy. Odmiana o wyrównanym plonie, charakteryzuje się bardzo dobrym utrzymaniem strąków nawet po przejrzeniu.
Trzecią z prezentowanych odmian to Gaudi, nowość na polskim rynku. Jest to typ fasoli o cienkim strąku nie posiadającym łyka, o długości 13–15 cm i średnicy 7 mm. Odmiana ta jest bardzo plenna, wysokość roślin dochodzi do 60 cm. Są one sztywne, nie mają tendencji do wylegania. Poza tym wykazują odporność wobec wirusa zwyklej mozaiki i antraknozy.  Odmiana ta nadaje się typowo do zbioru mechanicznego.

Spotkanie w Tomaszowicach cieszyło się zainteresowaniem producentów fasoli oraz przetwórców. Uczestnikami byli przedstawiciele takich zakładów jak: Masfrost, Kampol-Fruit, Oerlemans Foods Polska, Allmiz, Bimiz Food, Agram, Poltino, Polski Ogród Hortex.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:

 

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl