AktualnościFasola zielonostrąkowa - z myślą o przetwórstwie

Fasola zielonostrąkowa – z myślą o przetwórstwie [VIDEO]

10 sierpnia w gospodarstwie Mirosława Skałeckiego w miejscowości Tomaszowice k. Lublina odbył się pokaz odmian fasoli zielonostrąkowej hiszpańskiej hodowli Semillas Fito, której dystrybutorem w Polsce jest PNOS Ożarów Mazowiecki.

W dniu spotkania plantacja fasoli wyglądała bardzo dobrze, strąki były już gotowe do zbioru. Siew nasion fasoli płaskostrąkowej wykonaliśmy siewnikiem pneumatycznym Maschio Gaspardo w dniu 1 czerwca. Wówczas fasola miała dobre warunki do wzrostu. Tego typu fasolę mam pierwszy sezon, jestem pod dużym wrażeniem wigoru tych odmian. 5 czerwca zasiałem nasiona fasoli o okrągłych strąkach m.in. Barcino, Gaudi. Te z kolei trafiły na bardzo niekorzystne warunki spowodowane niedoborem wody. W tym przypadku najszybciej powschodziły nasiona odmiany Barcino. Przez pewien czas warunki na polu były bardzo niekorzystne. Dość duże opady deszczu były dopiero na początku lipca, wówczas spadło 40 l wody. Na tamten czas stan plantacji poprawił się, rośliny nabrały wigoru. Po tym opadzie, wystąpiły jeszcze 2 kolejne, ale w ilości 10-20 l wody.

Od dwóch tygodni deszczu nie mamy. 

W tak trudnych warunkach jakie występują w tym roku, największym wyzwaniem były dla mnie zmienniki. Wykonałem 3-krotny zabieg środkami ochrony, jednak ze średnim skutkiem. W warunkach suszy był bardzo duży problem z zachwaszczeniem plantacji – informował Mirosław Skałecki, gospodarz spotkania w Tomaszowicach.

Na plantacji w Tomaszowicach zaprezentowano trzy odmiany fasoli zielonostrąkowej hiszpańskiej hodowli Semillas Fito: Voltran, Barcino, Gaudi z przeznaczeniem do zbioru mechanicznego.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Jak informował Dariusz Kasprzak z firmy PNOS Ożarów Mazowiecki, odmiana Barcino to fasola o okresie wegetacji 62 dni (średnio wczesna). Jej rośliny tworzą strąki o długości 12-14 cm o ciemnozielonej barwie, bez włókien. Odmiana wyróżnia się plennością i tolerancją na wirusa zwykłej mozaiki fasoli i antraknozy. Barcino – to odmiana z przeznaczeniem na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych, i do przetwórstwa. Podczas spotkania dużym zainteresowaniem producentów i przetwórców cieszyła się odmiana Voltran (58 dni wegetacji). Jest to fasola płaskostrąkowa o długości 15-16 cm i szerokości 1,8-2,0 cm. Rośliny o wysokości ok. 55 cm. Strąki ułożone w centralnej i górnej części rośliny, co ułatwia zbiór kombajnowy. Odmiana o wyrównanym plonie, charakteryzuje się bardzo dobrym utrzymaniem strąków nawet po przejrzeniu.
Trzecią z prezentowanych odmian to Gaudi, nowość na polskim rynku. Jest to typ fasoli o cienkim strąku nie posiadającym łyka, o długości 13–15 cm i średnicy 7 mm. Odmiana ta jest bardzo plenna, wysokość roślin dochodzi do 60 cm. Są one sztywne, nie mają tendencji do wylegania. Poza tym wykazują odporność wobec wirusa zwyklej mozaiki i antraknozy.  Odmiana ta nadaje się typowo do zbioru mechanicznego.

Spotkanie w Tomaszowicach cieszyło się zainteresowaniem producentów fasoli oraz przetwórców. Uczestnikami byli przedstawiciele takich zakładów jak: Masfrost, Kampol-Fruit, Oerlemans Foods Polska, Allmiz, Bimiz Food, Agram, Poltino, Polski Ogród Hortex.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl