• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościIm wcześniej, tym lepiej, czyli wdrażamy ochronę przeciwko mączniakowi prawdziwemu baldaszkowatych

Im wcześniej, tym lepiej, czyli wdrażamy ochronę przeciwko mączniakowi prawdziwemu baldaszkowatych

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Różnica temperatury ostatnich nocy i dni – umiarkowana w ciągu dnia i stosunkowo niska nocą – przyczyniła się do powstawania rosy zalegającej na roślinach. To wystarczyło, aby doszło do infekcji marchwi grzybem Erysiphe heraclei.

Zarodniki sprawcy mączniaka prawdziwego m.in. marchwi, ale także pietruszki, potrzebują do skiełkowania wilgotnego podłoża (zwilżonej tkanki liści). Po infekcji opady są zbyteczne. Jego dalszemu rozwojowi sprzyja bowiem umiarkowana i wysoka temperatura oraz niska wilgotność względna powietrza. W takich warunkach grzyb rozwija się błyskawicznie na powierzchni liści, zarodnikując przy tym obficie. Tkanki roślinne pod nalotem grzybni ulegają destrukcji, ubytek chlorofilu jest bardzo duży, przez co dochodzi do znacznego ograniczenia powierzchni asymilacyjnej, co bezpośrednio przekłada się na redukcję plonu korzeni oraz ich złą jakość.

Wprawne oko może dostrzec na plantacji początkowe objawy mączniaka. Liście przybierają subtelnie inny kolor niż zdrowe – stają się niebieskawe, nieco matowe, w porównaniu z soczyście zielonymi zdrowymi. Wnikliwe przyjrzenie się może skutkować dostrzeżeniem na razie delikatnego nalotu.

Co może dostrzec wprawne oko
Fot. 1. Co może dostrzec wprawne oko

Oto co może dostrzec wprawne oko (fot. 1 powyżej), a co już dojrzymy obiektywem makro aparatu fotograficznego (fot. 2 poniżej ).

Chorobowo zmienione liście
Fot. 2. Chorobowo zmienione liście

Powiększając zdjęcie na monitorze komputera widać już więcej (fot. 3 – na początku artykułu), a co dopiero dzięki okularowi mikroskopu (fot. 4 i 5 ).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Co dostrzeże okular mikroskopu - chorobowo zmienione powierzchniowe tkanki liścia marchwi
Fot. 4. Co dostrzeże okular mikroskopu – chorobowo zmienione powierzchniowe tkanki liścia marchwi
Fot. 5. Zdjęcie spod mikroskopu – grzybnia mączniaka wzdłuż nerwów liścia marchwi

Niezwłoczne przystąpienie do ochrony zdaje się być niezbędne, aby zniszczyć grzybnię sprawcy choroby i zapobiec jej błyskawicznemu rozprzestrzenieniu nie dopuszczając do dalszych infekcji. Dagonis w dawce 0,6 l/ha rozwiąże problem mączniaka prawdziwego. W panujących warunkach sugerujemy jednak użycie fungicydu Dagonis w dawce 1 l/ha (pogoda – umiarkowana wilgotność i stopniowy wzrost temperatury sprzyjają bowiem wystąpieniu i zwiększania się presji alternariozy, dlatego też warto jednocześnie zabezpieczyć rośliny marchwi przed porażeniem liści przez E. heraclei oraz liści i korzeni przez Alternaria spp.). Poprzez wstrzymanie rozwoju grzyba/grzybów we wstępnym etapie zapobiegniemy stresowi rośliny, czasowemu zahamowaniu fotosyntezy, szybszemu starzeniu się liści w wyniku szoku etylenowego.

Ceny warzyw są bardzo wysokie, jak na tę porę roku i nic nie wskazuje na to, że się obniżą. Drastyczna susza w wielu rejonach kraju, a także Europy sprawi, że popyt będzie wzrastał, a wraz z nim – cena. Warto więc mieć na czym zarobić. Jakość w tym sezonie dodatkowo bardzo podnosi ceny w górę…

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł Sponsorowany BASF


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl